پروتئین‌های اسرارآمیز تار مو
شناسایی هویت افراد با پروتئین موی‌شان
در حالی که این روزها دی‌ان‌ای اصلی‌ترین راه‌کاری است که برای شناسایی افراد از آن استفاده می‌شود، اما پژوهش‌گران دریافته‌اند، پروتئینی که درون موی انسان‌ها قرار دارد به شکل قدرتمندتری قادر است هویت انسان‌ها را مشخص سازد. دستاورد جدید در مقایسه با DNA به شکل مفیدتری در پزشکی قانونی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

1606683296_1_0.gif

نیروهای پلیس و باستان‌شناسان جزء آن گروه از افراد جامعه هستند که برای شناسایی هویت به DNA نیاز مبرمی دارند. در حالی که راه‌حل‌های مبتنی بر DNA مزایای زیادی دارد، اما در مقابل یک عیب بزرگ نیز دارد. DNA تحت شرایط محیطی همچون گرما و نور آسیب‌پذیر است. به‌طوری که به مرور زمان کیفیت خود را از دست داده و بی فایده می‌شود، حتا اگر حجم بسیار زیادی از آن‌را در اختیار داشته باشید.

در همین ارتباط، پژوهش‌گران آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور راه‌کار قدرتمندتری را برای حل این مشکل کشف کرده‌اند. آن‌ها به منظور شناسایی و تشخیص هویت انسان‌ها از نشانه‌گرهای پروتئینی که روی موی انسان‌ها قرار دارد، استفاده می‌کنند. این نشانه‌گرها در مقایسه با DNA مقاوم‌تر بوده و حتا بعد از گذشت زمان طولانی بازهم ویژگی منحصر به فرد بودن خود را حفظ می‌کنند، به گونه‌ای که تعداد و الگوهای آن‌ها برای هر انسانی متفاوت و مخصوص به خود آن انسان خواهد بود. در همین ارتباط این گروه از پژوهش‌گران موفق شدند، نشانه‌هایی در پروتئین مو پیدا کنند که قدمتی نزدیک به 250 سال دارد. شما تنها به چند رشته تار مو نیاز دارید تا نتیجه مطلوب و دلخواه خود را به دست آورید. اما هدف نهایی این گروه از پژوهش‌گران این است که شما فقط با یک رشته تار مو قادر باشید، هویت افراد را شناسایی کنید.

مطلب پیشنهادی

تنها مقدار اندکی DNA توانایی ذخیره‌سازی کل محتوای اینترنت را دارد
 
البته نباید انتظار داشته باشید که در کوتاه مدت این پژوهش آزمایشگاهی سر از آزمایشگاه‌های تشخیص جرم باز کند. علیرغم این‌که با تکنیک فعلی این پتانسیل وجود دارد تا یک نفر را از میان یک میلیون نفر شناسایی کرد، اما هنوز هم یکسری ابهامات در این خصوص وجود دارد. در همین ارتباط آزمایشگاه فوق در نظر دارد، نزدیک به صد نشانه‌گر را انتخاب کند. این تعداد نشانه‌گر به اندازه‌ای هستند تا به پژوهش‌گران اجازه دهند یک انسان را در میان کل جمعیت کره زمین شناسایی کنند.

لازم به توضیح است، در مقطع فعلی برای آن‌که بتوانیم هویت یک فرد را شناسایی کنیم به چیزی در حدود دو روز نیم زمان نیاز داریم. اما قانون به احتمال زیاد تمایل دارد، روند شناسایی مظنونان و شناسایی قربانیان شتاب بیشتری داشته باشد. به‌طوری که روند شناسایی در حالی که یک پرونده باز بوده و تحقیقات در خصوص آن انجام می‌شود، به سرانجام برسد. اگر آزمایشگاه لارنس لیورمور موفق شود به این فرآیند شناسایی شتاب بخشیده و آن‌را بهبود دهد، به احتمال زیاد طلیعه آغاز فصل جدیدی را رقم خواهد زد. DNA هنوز هم می‌تواند مفید واقع شود، اما اغلب ترجیح خواهید داد زمانی که ژن‌ها به سادگی در دسترس شما قرار ندارند از یک جایگزین مناسب استفاده کنید. این راهکار به شما اجازه می‌دهد تا شانس بهتری برای شناسایی یک قربانی در اختیار داشته باشید، حتا اگر قربانی برای چند دهه در مکانی خاموش آرمیده باشد. این دستاورد جدید حتا به شما اجازه می‌دهد اجداد و نسب یک شخص را با استفاده از بقایای بر جای مانده از آن‌ها شناسایی کنید. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟