ذخیره‌ساز آلی
خرید 10 میلیون مولکول پیش‌رفته DNA توسط مایکروسافت
مایکروسافت در جهت پژوهش‌های فرافناورانه خود در نظر دارد، ده میلیون رشته الیگونوکلئوتید، مولکول‌های DNA ساخته شده در آزمایش‌گاه استارت‌آپ Twist Bioscience در شهر سان فرانسیسکو را خریداری کند. این خرید با هدف ارائه راه‌کار نوینی در زمینه ذخیره‌سازی داده‌ها انجام خواهد شد.

اگر به یاد داشته باشید، چند وقت پیش به شما گفتیم محققان کشف کرده‌اند که رشته‌های DNA  این توانایی را دارند تا حجم بسیار بالایی از داده‌ها را برای مدت زمان طولانی در خود جای دهند. به نظر می‌رسد، مایکروسافت در حال بررسی ایده استفاده از مولکول‌های DNA به عنوان راه‌کاری قدرتمند در زمینه ذخیره‌سازی انبوهی از داده‌ها است.

مطلب پیشنهادی

ساخت کوچک‌ترین دیود دنیا با مولکول DNA
پیشرفتی که تجهيزات الکترونیک و دستگاه‎ها را به سمت ابعاد نانو سوق خواهد داد

بر خلاف تجهیزات ذخیره‌سازی رایجی همچون هارددیسک‌ها، دیسک‌های بلوری و انواع دیگری از رسانه‌‌ها که بعد از گذشت مدت زمانی کارایی خود را از دست می‌دهند، رشته‌های DNA این توانایی را دارند تا به مدت هزار سال تا ده هزار سال همچنان سالم و قابل خواندن باشند. واحد تحقیقات مایکروسافت تخمین زده است که هر میلی‌متر مکعب از مولکول‌های DNA این توانایی را دارند تا چیزی در حدود یک اگزابایت داده ( معادل یک میلیارد گیگابایت) را در خود جای دهند. در عصری که اسمارت‌فون‌ها حجم بسیار بالایی از تصاویر، ویدیوها، متن و صوت را بیش از گذشته تولید می‌کنند، تحقیقات مایکروسافت در این حوزه قابل توجه به شمار می‌رود.

داگ کارمین، از بخش تحقیقات مایکروسافت در این ارتباط گفته است: «آن‌چنان که داده‌های دیجیتالی ما به صورت نمایی رو به افزایش نهاده است، به همان نسبت ما به روش‌های جدیدی برای ذخیره‌سازی طولانی مدت داده‌ها نیاز داریم.» طبیعی است این چنین فناوری برای آن‌که در مقیاس تجاری آماده عرضه باشد، راهی بس طولانی را پیش روی دارد. به‌طوری که در آینده نزدیک نمی‌توانید شاهد اسمارت‌فونی باشید که مبتنی بر DNA کار می‌کند. اما مایکروسافت بر این باور است که این راه‌کار در آینده پتانسیل‌های بالقوه قدرتمندی در اختیار شرکت‌های بزرگ قرار خواهد داد. Twist Bio سال گذشته آزمایشی را در همین ارتباط انجام داد که با موفقیت همراه بوده است.

مطلب پیشنهادی

تنها مقدار اندکی DNA توانایی ذخیره‌سازی کل محتوای اینترنت را دارد

در این آزمایش آن‌ها موفق شدند صد درصد داده‌ها را روی یک رشته DNA با موفقیت کدگذاری کرده و مجددا از حالت کد خارج سازند. تخصص اصلی استارت‌آپ Twist Bioscience در زمینه ساخت مصنوعی DNAهای قابل ذخیره‌سازی است. Twist Bioscience در همین ارتباط گفته است: «در مقطع فعلی هزینه مربوط به این فناوری بیش از هر زمان دیگری کاهش یافته است. در نتیجه دور از انتظار نیست که در دراز مدت شاهد آن باشیم که سرورها به جای استفاده از دیسک‌ها یا درایوها برای ذخیره‌سازی اطلاعات از مواد آلی سفارشی استفاده کنند. دستیابی به این فناوری بسیار خوب است، به دلیل این‌که فناوری‌های امروزی در تلاش هستند تا خود را با شرایط موجود همگام سازند.» استارت‌آپ Twist برای رسیدن به این هدف موفق شده است نزدیک به 131 میلیون دلار از سرمایه‌گذارانی همچون بوریس نیکولیک، یکی از مشاوران علمی بیل گیتس در بنیاد بیل و ملیندا گیتس دریافت کند.

مطلب پیشنهادی

یک نسخه از کل داده‌های دنیا

در حالی که مگس‌های درون کهربای فیلم پارک ژوراسیک در دنیای واقعی هیچ‌گونه DNA را در خود جای نداده بودند، اما فسیل درختی به خوبی توانسته است اسکلت حشرات را در خود جای دهد. اما DNA آن‌ها هنوز آن‌گونه که باید این ظرفیت را ندارد تا در دنیای فناوری مورد استفاده قرار گیرد. کافی است برای یک لحظه چشمان خود را ببندید و  DNA دایناسورهایی که آن‌ها در آن فیلم موفق به بازیابی آن شدند را در غالب یک فلش درایو USB با قدمت 65.5 میلیون سال در نظر بگیرید. زندگی، شبیه به فناوری، راه خود را پیدا خواهد کرد! 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟