پتنت جالب گوگل برای خودران‌ها
خودرویی که هیچ‌گاه جریمه نمی‌شود!
خودروهای خودرانی که این روزها بیشتر از گذشته از آ‌ن‌ها می‌بینیم و می‌شنویم؛ خیلی بیشتر از آن‌چه که تصور می‌شود؛ کارایی دارند. شاید یکی از دلایل این گفته؛ پتنت جدید گوگل است که می‌تواند راننده را از قبض جرایم رانندگی خلاص کند. یا حداقل این‌که وقتی یک خودروی پلیس در حال نزدیک شدن است؛ آن‌را شناخته و به راننده اطلاع دهد.

آن‌طور که تیم PatentYogi می‌گوید به‌نظر می‌رسد گوگل در حال کار روی پروژه ساخت سیستم شناسایی خودروی پلیس برای خودروهای خودران این شرکت است. طبیعی است وقتی یک خودرو به‌قدری هوشمند است که می‌تواند بدون نیاز به انسان و هدایت راننده؛ فردی را از نقطه A به نقطه B ببرد؛ پس باید به‌همان اندازه هم هوشمند باشد تا چراغ‌های چشمک‌زن پلیس را تشخیص بدهد و از آن‌‌ها دوری کند.

مطلب پیشنهادی

دوبی از اولین مینی‌بوس خودران رونمایی کرد!
با هدف پیاده‌سازی سیستم حمل‌ونقل خودکار

البته که خودروهای گوگل همین حالا هم به‌خوبی از قوانین و مقررات ترافیکی پیروی می‌کنند؛ پس خیلی بعید است مأموران راهنمایی و رانندگی به‌خاطر آن‌ها به دردسر بیفتند. تنها یک مورد تصادف خودروی خودران تا به‌امروز رخ داده که آ‌ن‌هم به ماه فوریه برمی‌گردد.

اما هنوز چند قانون باقی مانده که این خودروها باید یاد بگیرند. به‌عنوان مثال؛ یک خودروی خودران باید بیاموزد که زمانی‌که خودروی پلیس دستور توقف را صادر می‌کند؛ به‌سرعت به کنار خیابان آمده و بیستد یا اگر ناگهان ماشین اورژانس در پشت سر وی ظاهر شد خیلی سریع مسیر را برای عبور آن باز کند.

پتنت گوگل نشان می‌دهد که سیستم تشخیص خودکار خودروهای دولتی با توجه به شکل و ظاهر خاص آن‌ها و چراغ‌هایی که روی ماشین‌های پلیس یا اورژانس نصب هستند، انجام می‌شود. خودروهای خودران یاد می‌گیرند تا چراغ‌های آبی و قرمز خودروی پلیس را تشخیص دهند و مناسب‌ترین عکس‌العمل را از خود بروز دهند.

فرض کنید یک خودروی پلیس در حال نزدیک شدن به خودروی خودران است. این خودرو با توجه به شرایط باید تشخیص دهد که راه را برای عبور پلیس باز کند یا این‌که در کنار خیابان توقف کند. شنیدن این خبر جالب و هیجان‌انگیز است. نه‌تنها همه ما؛ شهروندان قانون‌مند و مطیع هستیم بلکه خودروهای خودرانی که در آینده استفاده می‌کنیم نیز همین اخلاق و رفتار را دارند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟