آیا انویدیا برای افزایش بهره‌وری، سنت‌شکنی می‌کند؟
انویدیا نسخه دسکتاپ تراشه‌گرافیکی GTX1080 را برای لپ‌تاپ‌ها عرضه می‌کند
شرکت NVIDIA به تازگی دو کارت گرافیک قدرتمند از دهمین خانواده خود را با مدل‌‌های 1080 و 1070 برای کامپیوترهای دسکتاپ معرفی کرد. مطابق سنت دیرینه، انویدیا مدل کم‌مصرف‌تر را پس از معرفی تراشه گرافیکی جدید برای نوت‌بوک‌‌ها معرفی می‌کرد که به سری "M" معروف‌اند. اما این شرکت اعلام کرده که تراشه گرافیکی GTX1080 دسکتاپ را برای استفاده در نوت‌بوک‌ها در نظر گرفته است. قرار است این تراشه جدید حداکثر تا یک ماه دیگر رونمایی شود.

اگر به خاطر داشته باشید، فناوری انحصاری Battery Boost در زمان معرفی تراشه موبایل سری GTX 800M به کار گرفته شد که ترکیبی از دو مولفه نرخ فریم و سرعت کلاک هسته تراشه گرافیکی را مد نظر داشت تا از این طریق بتواند میزان مصرف انرژی را تا حد امکان مدیریت و کاهش دهد. اما حالا تکنولوژی باتری‌بوست بهینه شده و انویدیا بیشترین تمرکز خود را روی پایداری فریم‌ریت‌‌های تصاویر پردازش شده معطوف کرده است.

بدیهی است که تا زمان عرضه تراشه‌های سری 10 موبایل نمی‌توان به حدس و گمان‌ها اکتفا کرد؛ ولی انویدیا تراشه‌های موبایل جدید خود را با فرکانس پائین‌تر و مصرف کمتر انرژی تولید می‌کند تا از این طریق بتواند علاوه بر کاهش محسوس دما، راندمان تراشه گرافیکی را حفظ کند و کاربران بتوانند قدرت پردازش گرافیکی سری 10 دسکتاپ را در نوت‌بوک‌ها تجربه کنند. شاید از دید برخی کارشناسان، به کارگیری تراشه دسکتاپ پاسکال در نوت‌بوک‌ها یک ریسک بزرگ باشد؛ اما بدون تردید نگاه انویدیا به بازار کامپیوترهای قابل حمل، بسیار زیرکانه خواهد بود.

برچسب: