آیا ژیروکوپترها جای ماشین‌های امروزی را خواهند گرفت؟
ژیروکوپتر، اولین ماشین پرنده  به پرواز درآمد
چه اتفاقی رخ خواهد داد اگر ماشین‌ها از سطح زمین بلند شوند؟ آیا مانعی بر سر تحقق این رویا وجود دارد؟ آیا قوانین جاذبه مانع تحقق این ایده شده‌اند؟ تصور نمی‌کنید، تحقق این آرزو واقعا لذت‌بخش خواهد بود؟ امروزه بسیاری از مردم دوست دارند ترکیبی از ماشین‌های پرنده و ماشین‌های رایج را در اختیار داشته باشند. ماه گذشته، اداره هوانوردی (FAA) به یک نمونه اولیه از یک ماشین پرنده اجازه داد به صورت آزمایشی به پرواز درآید. این تاییده به معنای برداشتن اولین گام برای تحقق رویای برخواستن و نشستن این نوع پرنده‌ها بر سطح زمین خواهد بود. به‌طوری که ما را یک قدم دیگر به رویای ماشین‌های هوابرد نزدیک‌تر کرده است.

1606683296_1_0.gif

حال سوال اصلی این است، آیا نمونه اولیه عرضه شده این پتانسیل را دارد تا انقلابی در زمینه خودروهای هوایی ایجاد کند؟ بلومبرگ به تازگی موفق شده است با دزو مولنار، مهندس هوافضا و خلبان این ماشین پرنده دیداری داشته باشد. ایده مولنار یک وسیله نقلیه سبک وزن بوده و فرآیند پرواز آزمایشی خود را در صحرای موجاوی آغاز کرده کرده است.

مطلب پیشنهادی

رانندگی در آسمان: اولین ماشین پرنده مجوز پرواز گرفت+ تصاویر
آیا رؤیای رانندگی در آسمان‌ها امکان‌پذیر است؟

مولنار خالق این ماشین پرنده درباره ایده جدید خود گفته است: «یک ماشین پرنده حتا این قابلیت را دارد تا در لیگ مسابقات اتومبیل‌رانی به پرواز درآید. هدایت این ماشین پرنده باریک و سبک وزن ساده بوده و در صحرای موجاوی به راحتی قابل کنترل است.» مولنار برای ساخت این وسیله نقلیه از ترکیب یک بدنه و روتور یک ژیروکوپتر استفاده کرده است. در حالی که در ظاهر این‌گونه به نظر می‌رسد که روتور این وسیله نقلیه را تبدیل به یک هلیکوپتر کرده است، اما در عمل این وسیله با هلیکوپترها یک تفاوت بزرگ وجود دارد. در هلیکوپتر، موتور باعث به چرخش درآمدن روتور شده، قدرت را تولید کرده و نیروی بالاروندگی را تولید می‌کند. اما در یک ژیروکوپتر، این ملخ است که وسیله نقلیه را به جلو هدایت می‌کند و در ادامه چرخش منفعلانه روتور، نیروی بالاروندگی را برای یک بال در حال چرخش به وجود می‌آورد. با توجه به این‌که یک پروانه قدرتمند در پشت ماشین سبک وزن مولنار قرار دارد، وسیله نقلیه ابداعی او چند گام با ایده ماشین‌های پرنده فاصله دارد. البته ترکیب ظاهری این ماشین پرنده چنگی به دل نمی‌زند!

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟