گزارش تحلیلی مایکروسافت در ارتباط با مرورگرها
مایکروسافت اج کم مصرف‌ترین مرورگر دنیا
در حالی که مرورگرهای وب به لحاظ پارامترهای مختلفی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و همواره فاکتورهایی نظیر سرعت و امنیت در کانون توجه کارشناسان و کاربران قرار دارد، اما در ارتباط با تجهیزات همراه میزان مصرف انرژی یک فاکتور مهم به شمار می‌رود. آزمایشی که به تازگی توسط مایکروسافت انجام گرفته است، نشان می‌دهد، مایکروسافت اج به لحاظ مصرف باتری برتری قابل توجهی نسبت به کروم دارد.

1606683296_1_0.gif

مایکروسافت آزمایش خاص خود را در همین ارتباط انجام داده است و ادعا می‌کند که در دنیای واقعی مرورگرها، اج به لحاظ مصرف انرژی در جایگاه اول قرار دارد. مایکروسافت تخمین زده است، عمر باتری لپ‌تا‌پ شما زمانی که برای مرور صفحات وب از مایکروسافت اج استفاده می‌کنید در مقایسه با زمانی که از کروم گوگل یا فایرفاکس استفاده می‌کنید، طولانی‌تر خواهد بود. بدیهی است این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که شما از ویندوز 10 استفاده کنید. ( تنها سیستم‌عاملی که مرورگر اج در آن فعال بوده و در اختیار کاربران قرار دارد.)

مطلب پیشنهادی

مایکروسافت افزونه آفیس آنلاین را ویژه مایکروسافت اج منتشر ساخت

آزمایش ردموند نشان می‌دهد که میانگین مصرف انرژی به‌طور متوسط در یک کار عادی و کم حجم برای این مرورگر 2.068 میلی وات (هر میلی وات برابر با یک هزارم وات است.) است. در حالی که این مقدار برای مرورگر کروم 2.819 میلی وات و برای فایرفاکس 3.161 میلی وات است. این میزان مصرف، زمانی که وضعیت Battery Saver در مرورگر اپرا فعال باشد، نزدیک به 3.077 میلی وات خواهد بود.

مشخص است زمانی که پای مصرف انرژی در میان است، اج برنده مطلق میدان است. مایکروسافت در این ارتباط گفته است: « زمانی که ما این آزمایش را انجام دادیم، مشاهده کردیم که شما چیزی در محدود 36 درصد تا 53 درصد طول عمر بیشتری را در مدت زمان به کارگیری مایکروسافت اج تجربه خواهید کرد. این دستاورد برای افرادی که به‌طور مرتب در سفر هستند یک ویژگی بسیار مهم به شمار می‌رود.» در این آزمایش یک دستگاه Surface Pro به تجهیزات نظارت و اندازه‌گیری دقیق متصل شده بود تا وضعیت مرورگرها را مورد ارزیابی قرار دهد. باز کردن سایت‌ها، زبانه‌های جدید، نمایش صفحات و مشاهده ویدیوها از جمله فاکتورهایی بودند که در این آزمایش لحاظ شده بودند. ردموندی‌ها تاکید کرده‌اند که تمامی این مرورگرها تحت شرایط و حجم کاری یکسان  مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفته‌اند.

کروم در ارتباط با ویدیوها خوش ندرخشید

مایکروسافت یک استریم مستقیم ویدویی را برای آزمایش این مرورگرها در نظر گرفته بود. یک کلیپ فول اچ دی که به‌طور یکنواخت برای لپ‌تاپ‌های یکسان (دومرتبه Surface Book) آماده شده بود تا وضعیت ماندگاری باتری در تعامل با مرورگرهای مختلف در مدت زمان استریم فایل‌های ویدیویی را مورد ارزیابی قرار دهد. در این آزمایش مرورگر کروم به مدت 4  ساعت و 20 دقیقه، فایرفاکس 5 ساعت و 9 دقیقه، اپرا 6 ساعت و 18 دقیقه و اج بالاتر از همه مرورگرها 7 ساعت و 22 دقیقه به ترتیب در مکان‌های چهارم تا اول این فهرست قرار گرفتند. بنابر این همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، مرورگر مایکروسافت اج در مقایسه با کروم 70 درصد و در مقایسه با فایرفاکس 43 درصد برتری دارد.

آن‌چنان که یک مبارزه تمام عیار در ابعاد آزمایشگاهی میان مرورگرها را شاهد بودیم؛ ردموندی‌ها از داده‌های به دست آمده از دستگاه‌های ویندوزی به منظور ارائه یک نتیجه‌گیری کلی استفاده کردند. آن‌ها در نهایت اعلام داشتند، اج در مقایسه با سایر رقبا انرژی کمتری را مصرف کرده و به این شکل طول عمر باتری را افزایش می‌دهد. این آمار و ارقام تله‌متری (به منبعی برای جنجال‌آفرینی گروهی از کارشناسان و همچنین ارائه دلیلی مستدل برای اجتناب از به‌روزرسانی به ویندوز 10 تبدیل شده است) نشان می‌دهد که مرورگر مایکروسافت دومرتبه در مدار خود قرار گرفته است. هر چند فاصله چندان زیادی با فایرفاکس ندارد، به‌طوری که اج به لحاظ مصرف انرژی 465 میلی‌وات و مرورگر موزیلا 493 میلی‌وات انرژی را مصرف می‌کند. با این حال، مرورگر کروم با میزان مصرف انرژی 720 میلی وات به‌طرز عجیبی یک مرورگر پر مصرف شناخته شده است.

 اگر یک مرورگر در این آزمایش به لحاظ مصرف انرژی جایگاه بالایی را از آن خود کرده باشد، بی شک مرورگر ساخته شده توسط گوگل است. البته ما مطمئن هستیم که غول جستجو در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن دارد.

البته کاملا مشخص است، مایکروسافت سیستم‌عامل ویندوز 10 را در این مرحله رها نخواهد کرد و با توجه به این‌که به سالگرد به‌روزرسانی ویندوز 10 در ماه آینده نزدیک می‌شویم، این شرکت سعی خواهد کرد، بهره‌وری و قدرت این سیستم‌عامل و مهم‌تر از آن مرورگر مایکروسافت اج را به لحاظ مصرف حافظه و پردازنده بهینه‌سازی کند. به‌طوری که این مرورگر از این دو منبع حیاتی سیستم کمترین استفاده را ببرد.

این به‌روزرسانی بزرگ، ویژگی‌های قدرتمند و جدیدی را به اج اضافه خواهد کرد. به نظر می‌رسد، مایکروسافت در ارتباط با محتوای Flash نیز تهمیداتی را در نظر خواهد گرفت. این محدودیت‌ها عمدتا در ارتباط با مشکلات امنیتی و افزایش کارایی خواهد بود. به‌طوری که به کاربران اجازه خواهد داد تا به‌طور اختیاری توانایی مشاهده این محتوا را داشته باشند، اما به‌طور پیش‌فرض قابل اجرا نباشند.

وال استریت ژورنال صحت آزمایش‌های مایکروسافت را تایید کرده است، با این وجود مرورگر مایکروسافت اج همچنان فاصله زیادی با رقبای قدرتمند خود دارد. در حالی که اکنون ویندوز 10 روی 300 میلیون دستگاه کامپیوتری میزبانی می‌شود، اما گزارش منتشر شده از سوی W3Counter نشان می‌دهد که دو مرورگر مایکروسافت جمعا 10.3 درصد بازار مرورگرها را از آن خود کرده‌اند؛ در حالی که کروم به تنهایی 53 درصد بازار مرورگرها را از آن خود کرده است. در حالی که رقابت بر سر بهبود وضعیت به‌کارگیری باتری‌ها همچنان ادامه دارد، مایکروسافت خودش طرح‌های بلندپروازانه‌ای برای ساخت باتری‌هایی دارد که از دوام بیشتری در لپ‌تاپ‌ها برخوردار باشند. 

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟