برای تقویت ذهن به سراغ یادگیری زبان جدیدی بروید
می‌خواهید باهوش‌تر شوید؟ دانشمندان می‌گویند شدنی است اما چگونه؟
ما انسان‌ها همیشه دنبال پیدا کردن راه‌هایی هستیم که بتواند باعث تقویت مغزمان شود و به بهبود عملکرد آن کمک کند. مطالب بسیار زیادی در این ارتباط دیده یا شنیده می‌شود. تلویزیون؛ کتاب؛ مجله یا دوستان و اطرافیان دائما در حال تجویز دارو یا ماده غذایی خاص یا راه‌حل‌هایی هستند که به این مسئله کمک می‌کند: خوردن گردو؛ حل کردن جدول‌های دشوار؛ سر و کله زدن با جدول سودوکو یا خواندن انبوهی کتاب. با تمام این‌ها به‌نظر می رسد هیچ‌کدام از کارهایی که انجام می‌دهیم تأثیر چندانی روی مغز ندارد.

shabake-mag.jpg

اما با تحقیقات علمی که صورت گرفته مشخص شده بهترین راه در این زمینه یادگیری یک زبان جدید است. البته یادگیری زبان جدید این نیست که چند کلمه چینی؛ فرانسوی یا آلمانی را انتخاب کنید تا بتوانید به آن‌ها سلام کنید و حالشان را بپرسید. فقط زمانی‌که بتواینم یک زبان جدید را روان صحبت کنیم و مهارت‌های آن را یاد بگیریم از فواید زبان دوم بهره می‌بریم.

طبق مطالعات «الن بیالیستوک» که در زمینه علوم اعصاب شناختی فعالیت می‌کند دو زبانه بودن می‌تواند به بهبود سیستم شناختی کمک کند. دو زبانه بودن به ما کمک می‌کند تا فرآیندهای شناختی پیچیده‌تر را بهتر مدیریت کنیم. یکی از این موارد حل مشکل؛ خاطره و تفکر است. در حقیقت یادگیری زبان دوم زمان بازدهی برای فرآیندهای شناختی را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود تا خیلی سریع‌تر برای خودمان فکر کنیم و نسبت به عوامل خارجی واکنش و عکس‌العمل‌های بهتری داشته باشیم. از نقطه‌نظر خاطره باید گفت افراد دو زبانه توانایی بیشتری برای یادآوری آن‌ها دارند. به‌طور کل خیلی بهتر اطلاعات را گردآوری می‌کنند؛ جزئیات مهم را مشخص می‌کنند و توجه بیشتری از خودشان نشان می‌دهند.

مطلب پیشنهادی

اگر دوست دارید بهتر مسئله حل کنید؛ پای این 6 بازی بنشینید!
بازی‎ها همیشه هم باعث اتلاف وقت نیستند

«بیالیستوک» با افزایش مطالعات و تحقیقات ثابت کرد که اثرات فواید یادگیری زبانی غیر از زبان مادری تا سنین پیری نیز ادامه پیدا می‌کند و در اصل یکی از عوامل مؤثر در به تعویق انداختن و جلوگیری از فراموشی و آلزایمر همین مسئله است. افراد مسنی که در این مطالعه شرکت کردند عکس‌العمل سریع‌تر و کارایی بهتر حافظه را از خود بروز دادند. همین امر موجب می‌شود تا بسیاری از بیماری‌هایی که با کهولت سن پدیدار می‌شوند از بین بروند.

دو زبانه بودن به بهبود عملکرد فیزیکی مغز هم کمک می‌کند و موجب افزایش ماده خاکستری مغز می‌شود؛ همان ماده‌ای که در فرآیند پردازش اطلاعات دریافتی و فعالیت‌های فکری و ذهنی تأثیر به‌سزایی دارد. نحوه مدیریت دو زبان به‌صورت کاملا مؤثری روی مغز و عملکرد آن تأثیر می‌گذارد.

=========================

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟