شبکه‌های اجتماعی یا ابزارهای همراه؟
عامل اصلی کم‌خوابی و بی‌خوابی نوجوانان و جوانان کشف شد
با ظهور رسانه‎های اجتماعی ترس از عوارض و معضلات ناشی از استفاده از آن نیز قوت گرفت و حالا به نظر می‎رسد نگرانی جدی‎تری در استفاده از آنها یعنی تاثیرات منفی روی خواب ما مطرح شده است. بر اساس یک تحقيق جدید، اعتیاد به بررسی مکرر پیغام‎ها و اطلاع‌رسان‎های شبکه‎های اجتماعی نظير فیسبوک می‎تواند باعث عارضه کمبود خواب به ویژه در جوانان کم سن و سال‎تر شود.

محققان دانشگاه پیتسبورگ عادات برخورد با رسانه‎های اجتماعی 1700 جوان بین سنین 19 تا 32 سال را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده‎اند که کسانی که بیش از یک ساعت در روز وقت خود را با رسانه‎های اجتماعی سپری می‎کنند و یا در زمان خوابیدن مشغول گشت و گذار در صفحات اجتماعی هستند بیشتر در معرض خطر کمبود خواب قرار دارند.

سرپرست این گروه تحقيقاتی و متخصص بخش روانپزشکی دانشگاه پیتسبورگ، دکتر جسیکا لونسون می‎گوید: «این برای اولین بار است که شواهد نشان می‎دهند استفاده از رسانه‎های اجتماعی واقعا می‎تواند روی خواب شما تاثیر گذار باشد و این تحقيق یک بررسی منحصر به فرد است که بین اولین نسل از کاربران درگیر با رسانه‎های اجتماعی و نقش استفاده از این رسانه بر روی نحوه عملکرد خواب آنها انجام می‎شود.»

بیش از نیمی‎ از جوانان کم سن و سال‎تر روزانه بیشتر از یک ساعت از وقت خود را در شبکههای اجتماعی سپری می‎کنند و در حدود 30 بار در هفته به حساب‎های کاربری انواعی از رسانه‎های اجتماعی موجود خود سر می‎زنند. این گونه از کاربران که به طور مداوم در هفته از رسانه‎های اجتماعی استفاده می‎کنند سه برابر بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از کمبود خواب می‎شوند. از طرفی، کسانی که روزانه بیشتر وقت خود را در رسانه‎های اجتماعی سپری می‎کنند احتمال گرفتار شدن آنها به مشکلات کمبود خواب به دو برابر افزایش پیدا می‎کند. دکتر لونسون اشاره می‎کند: «این می‎تواند نشان دهنده آن باشد که استفاده مداوم از رسانه‎های اجتماعی بیشتر از مدت زمان استفاده از آن روی مشکلات خواب تاثیر دارد. چنانچه این موضوع را به عنوان عامل اصلی در نظر بگیریم، مقابله با وسواس و یا به عبارتی اعتیاد به چک کردن مداوم صفحات اجتماعی می‎تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد.»

مطلب پیشنهادی

۱۰ نشانه اعتیاد به گوشی و ۴ راه مقابله با آن

هنوز نمی‎توان به صراحت گفت که رسانه‎های اجتماعی تنها عامل مشکلات کمبود خواب هستند (شاید استفاده از خود تلفن همراه صرف نظر از نوع استفاده از آن عامل اصلی باشد). این مشکل هم می‎تواند ناشی از استفاده بیش از حد کاربران از شبکه‎های اجتماعی باشد و هم نور آبی ساطع شده از اکثر دستگاه‎های موبایل که چرخه شبانه روزی خواب را دچار اختلال می‎کند. این محققان همچنین اعلام می‎کنند که شبکه‎های اجتماعی ممکن است باعث به وجود آمدن اختلالات عاطفی شناختی و یا انگیختگی فیزیولوژیک مثل درگیر شدن در یک موضوع بحث برانگیز در شبکه‎های اجتماعی شود.

در نهایت، دانشمندان معتقدند که برای درک کامل پیامدهای استفاده از رسانه‎های اجتماعی روی وضعیت سلامت به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. یکی دیگر از محققان ارشد این پروژه دکتر برایان پریمک می‎گوید: «اختلالات خواب می‎تواند با افزایش استفاده از رسانه‎های اجتماعی و عوارض ناشی از درگیر شدن با آن تشدید شود.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟