دنیای دوربین
ردیابی آثار ال‌نینو با استفاده از دِرون‌ها
پهپادهای موجود در بازار در کنار سرگرم‌کننده بودن، قادرند تا نقش‌های بزرگی را در زندگی روزمره ما بازی کنند. یکی از کاربردهای پهپاد، استفاده از آن به‌عنوان ابزاری برای پیش‌برد تحقیقات مبتنی بر علوم شهروندی (Citizen Science) است. گروهی از محققان، قصد دارند با کمک گرفتن از صاحبان پهپادها و تلفن‌های همراه، نحوه تأثیرگذاری پدیده ال‌نینو را بر اکوسیستم و زندگی مردم ساحل کالیفرنیا مورد بررسی و نظارت قرار دهند. این گروه در وب‌سایت خود از همه علاقه‌مندان خواسته‌اند که در این زمینه به آنها کمک کنند.

افراد شرکت‌کننده در این پروژه باید با استفاده از تلفن‌همراه یا پهپاد، از رخدادهایی نظیر افزایش غیرطبیعی ارتفاع آب دریا، آثار فرسایشی عمده، رانش زمین و خسارات وارد شده به مناطق مسکونی ساحلی، تصویر تهیه کنند و از طریق Flickr و با برچسب Elninoca به اشتراک گذارند. در این وب‌سایت، در رابطه با زمان‌های مناسب و نحوه گرفتن عکس‌ها توصیه‌هایی شده است. این گروه دلیل استفاده نکردن از فیس‌بوک و اینستاگرام را برای به اشتراک‌گذاشتن تصاویر، این‌گونه بیان کرده‌اند: «ما نیاز به داده‌های دقیق جی‌پی‌اس داریم و فیس‌بوک و اینستاگرام دسترسی به این داده‌ها را فراهم نمی‌کنند».
شرکت‌کنندگانی که در زمینه به اشتراک‌گذاشتن تصاویر هوایی چندان حرفه‌ای نیستید، می‌توانند پردازش و آماده‌سازی تصاویر هوایی و به اشتراگ‌گذاری آن‌ها را به سرویس وب رایگان و نرم‌افزار تلفن‌همراه DroneDeploy بسپارند. این نرم‌افزار امکانات جالبی دارد و برای نقشه‌برداری از یک منطقه، حتی قادر است پهپادهای DJI را به‌طور خودکار هدایت کند؛ البته افرادی که به چنین پردازش‌هایی علاقه‌ ندارند هم می‌توانند عکس را به‌طور ساده و با برچسب جغرافیایی به اشتراک بگذارند. هدف این طرح، جمع‌آوری تصاویر، به‌منظور ایجاد یک پایگاه‌داده و نقشه منبع‌باز (اپن سورس) است. این پایگاه داده شامل اطلاعاتی نظیر نواحی در معرض طغیان، چگونگی فرسایش‌ها و خسارات وارد شده به مناطق مسکونی و اراضی خواهد بود.

شرح عکس:  مردم عادی می‌توانند با کمک پهپادهای خود، از سواحل تصاویر هوایی تهیه کرده و با محققان به اشتراک گذارند. چنین تصاویری در تهیه یک پایگاه داده سودمند به محققان کمک می‌کند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه         ثبت اشتراک نسخه  آنلاین 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network اینجا کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

برچسب: 

مطالب پربازدید

توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال