اولین چسب زخم ایبوپروفن دنیا در ۱۲ ساعت درد را از بین می‌برد
همه ایبوپٰروفن را به خوبی می‌شناسند؛ مسکنی که به‌طرز شگفت‌آوری هم مؤثر است و هم کم‌خطر. اکنون محققان ادعا می‌کنند موفق شده‌اند اولین چسب‌زخم ایبوپروفن دنیا را بسازند که بعد از قرار گرفتن روی پوست جذب آن شده و به‌صورت آهسته و پیوسته در عرض ۱۲ ساعت دارو را در بدن آزاد می‌کند.

1606683296_1_0.gif

برای انجام این پروژه دانشمندان دانشگاه واریک در انگلستان با شرکت مدهرانت که در زمینه دارو تحقیق می‌کند، تیم مشترکی تشکیل دادند و چسب شفافی را تولید کردند که از یک پلیمر ماتریسی ساخته شده و حاوی دارو است. آن‌ها می‌گویند محصول جدید حاوی ۳۰ درصد دارو است که از محصولات قبلی به مراتب بیشتر است. مثلا ژل‌های ایبوپروفن تا قبل از این بیشترین مقدار دارو را با حداکثر ۱۰ درصد داشتند.

مطلب پیشنهادی: بایوهکرها به دستان خود LED اضافه کردند

شاید این حجم دارو برای بدن زیاد به‌نظر برسد ولی تیم تحقیقاتی یادشده موفق شده‌اند تا با چسب جدید این مقدار را در طول یک زمان مشخص به‌طور آهسته و پیوسته به بدن بیمار تزریق کنند؛ به این ترتیب که ایبوپروفن بعد از قرار گرفتن روی پوست در طی ۱۲ ساعت در بدن پخش می‌شود. گفته می‌شود که میزان چسبندگی آن بسیار زیاد است و زمانی‌که به پوست می‌چسبد به سختی کنده می‌شود. همین قدرت چسبندگی باعث می‌شود که ایبوپروفن به‌راحتی تکان نخورد در نتیجه راحت‌تر می‌تواند مقدار مصرف را کنترل کند. هم‌چنین این مسئله باعث می‌شود که در طول روز نیاز دوباره به استفاده از این چسب نباشد.

چسب جدید می‌تواند برای کسانی‌که از دردهای موضعی مزمن مانند آرتروز و درد کمررنج می‌برند بسیار کارآمد باشد و از محبوبیت بالایی برخوردار شود. هرچند که باید مدتی برای آن صبر کنند. تیم سازنده این چسب می‌گویند که حدود ۲ سال طول می‌کشد تا محصول جدید آن‌‌ها وارد بازار شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟