سرنوشت ذخیره‌سازهای اضافی
microSD فراموش نخواهد شد
اگرچه در کنگره MWC شاهد گوشی‌های اندرویدی 128 گیگابایتی خواهیم بود، اما microSD فراموش نخواهد شد. گوگل دارد تمام تلاشش را می‌کند تا شرکت‌های سازنده را از قرار دادن گزینه‌های ابزار ذخیره‌سازی اضافی منصرف کند، اما microSD ها در دوازده ماه گذشته بازگشتی دوباره داشته‌اند و به این زودی‌ها هم رفتنی نیستند.

گوگل دارد تمام تلاشش را می‌کند تا شرکت‌های سازنده را از قرار دادن گزینه‌های ابزار ذخیره‌سازی اضافی منصرف کند، اما microSD ها در دوازده ماه گذشته بازگشتی دوباره داشته‌اند و به این زودی‌ها هم رفتنی نیستند. سایت تک‌رادر با روبن دن‌والدت، معاون ارشد بازاریابی محصولات SanDisk درمورد ذخیره‌سازها در تلفن‌های هوشمند واینکه چرا همه چیز به کلاود برده نخواهد شد صحبت کرده است.

یکی دو سال قبل گوگل در حال تشویق شرکت‌هایی مثل LG ،HTC و Samsung برای صرف نظر کردن از microSD و جایگزینی آن با کلاود بود. اپل  روی آیفون‌هایش ذخیره‌ساز اضافی ارائه نمی‌کرد (و هنوز هم نمی‌کند) و فروش خوبی هم دارد. نکسوس 5 مثل LG G2 و HTC One بدون شکاف microSD عرضه شد، اما دیدیم که سامسونگ و سونی به ساخت اسلحه‌های قابل گسترش خود ادامه دادند. در سال قبل HTC این قابلیت را به One M8 بازگرداند و بازگشتی مشابه را در LG G3 شاهد بودیم.

چرا همه دور زدند؟ دو دلیل دارد: مشتری این را می‌خواهد و این کار هزینه‌ها را هم پایین نگه می‌دارد. دن‌والدت شرح می‌دهد: «تعدادی بسیاری از کارخانه‌های microSD را روی دستگاه‌هایشان قرار می‌دهند چرا که باب سلیقه مشتریها است، مردم می‌توانند به آسانی حجم ذخیره‌سازی را افزایش دهند و این هزینه گوشی را پایین می‌آورد. وجود شکاف microSD یعنی شرکت‌ها می‌توانند بهترین محصول را با پایین‌ترین قیمت عرضه کنند. راهی ساده برای کاهش هزینه کم کردن حافظه و افزودن microSD ست.» مزایای ذخیره‌سازی محلی (هم داخلی و هم خارجی) در برابر پلتفورم کلاود واضح است. دن‌والدت می‌گوید ذخیره‌سازی محلی بسیار در دسترس‌تر و نسبت به ذخیره‌سازهای ابری سریع‌تر است و خیلی کمتر انرژی مصرف می‌کند. علاوه بر این برای استفاده از کلاود شما به پوشش شبکه یا یک اتصال وای‌فای نیاز دارید. MicroSD محدود به اینها نیست.

تنها راه پیشرفت است

SanDisk به کارخانه‌های سازنده تلفن ابزار ذخیره‌سازی داخلی و خارجی ارائه می‌کند و دن‌والدت در هر دو حوزه شاهد رشد است. او می‌گوید: «ما ذخیره‌سازهای جاساز شده و قابل جداشدن عرضه می‌کنیم و به نظر می‌رسد مخصوصا با عرضه گوشی‌های اخیر، هر دو درحال رشد‌اند. اپل تصمیم به افزودن گزینه 128 گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی و حذف گزینه 32 گیگابایت دارد. جالب است که ببینیم در نمایشگاه MWC 2015 شرکت‌های دیگر چه می‌کنند. آنها هم پیروی خواهند کرد؟ فکر کنم ذخیره‌سازهای جاساز در تلفن‌های هوشمند افزایش پیدا کنند. البته مردم هم همزمان حجم‌های بالاتر را می‌خرند و حجم کارت‌های MicroSD هم بالا می‌رود.»

با احتمال عرضه Samsung Galaxy S6, HTC One M9, Sony Xperia Z4  و  LG G4 در MWC، مشتاقیم تا ببینیم آنها هم حجم را تا 128 گیگابایت بالا می‌برند و شکاف MicroSD ارائه می‌کنند یا نه.آخرین فناوری فعلی کارت‌های MicroSD در حال حاضر 256 گیگابایت است که دستیابی به آن در چنین سطح کوچکی از لحاظ تکنیکی بسیار مشکل است. در مجموع با فضای داخلی 128 گیگابایتی در نسل بعدی تلفن‌های هوشمند، کاربر می‌تواند به حجمی بالاتر از 350 گیگابایت دست یابد. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟