موفقیتی دیگر در زمینه هوش مصنوعی
یک روبات در کنکور ورودی دانشگاه‌های ژاپن قبول شد
حضور در جلسه امتحان همواره استرس خاص خود را دارد. همین استرس باعث می‌شود نزدیک به بیست درصد شانس پاسخ‌گویی درست به سؤالات امتحانی کاهش پیدا کند. اما این ویژگی تنها در مورد انسان‌ها صدق می‌کند. به تازگی و برای اولین بار یک برنامه هوش مصنوعی با حضور در جلسه امتحان توانست به بسیاری از سؤالات آزمون به درستی پاسخ دهد. این موفقیت‌ تامل‌برانگیز را این‌گونه می‌توان توصیف کرده که هوش مصنوعی به درجه‌ای از هوشمندی رسیده است که شانس ورود به دانشگاه‌های ژاپن را دارد.

1606683296_1_0.gif

هوش مصنوعی به آرامی سعی می‌کند همانند انسان‌ها در محافل مختلف حضور پیدا کرده و به نوعی موجودیت ملموس خود را به ما نشان دهد. چند سالی است که هوش مصنوعی قید محصور بودن در کارخانجات و در قالب بازوی‌های رباتی را شکسته و در حوزه‌های مختلف انسانی حضور پیدا کرده است. ربات‌ها به آرامی در حال ورود به بخش‌هایی هستند که روزگاری تنها در تسلط انسان‌ها بود.

مطلب پیشنهادی: از گوگل سوال‌های سخت بپرسید؛ مشکل درک عبارات پیچیده را حل کرده است

آن‌گونه که وال‌استریت ژورنال گزارش داده است به تازگی یک برنامه هوش مصنوعی که توسط مؤسسه انفورماتیک ژاپن طراحی شده موفق شده است به سؤالات استاندارد آزمون ورودی این کشور به درستی پاسخ دهد. تخمین‌ها نشان می‌دهند که این برنامه 80 درصد شانس ورود به دانشگاه ملی توکیو را خواهد داشت. محققان برای آن‌که بتوانند صحت و دقت این برنامه را به همگان نشان دهند، این برنامه را در پنج شاخه مورد آزمایش قرار دادند. ریاضی، فیزیک و انگلیسی از جمله مفاد این آزمون بودند. کل امتیاز این آزمون برابر با 911 بوده که برنامه هوش مصنوعی موفق به کسب امتیاز 511 شده است. (امتیاز طبیعی 416 است.) به عبارت دیگر ضریب موفقیت و شانس ورود این نرم‌افزار به مؤسسات آموزشی مختلف از 10، 8 اعلام شده است. به عبارت دیگر این برنامه شانس ورود به 441 مؤسسه خصوصی و 33 مؤسسه دولتی در ژاپن را دارد. پروژه ساخت این برنامه هوش مصنوعی در سال 2011 مصادف با برنده شدن برنامه هوش منصوعی واتسون در مسابقه Jeopardy آغاز شد. در آن رقابت، برنامه هوشمند شرکت آی بی ام موفق شد برند‌گان چند دوره قبل این مسابقات را شکست داده و جایزه بزرگ این مسابقه را نصیب خود کند. در سال 2011 میلادی زمانی که پروژه ساخت این برنامه هوش مصنوعی آغاز به کار کرد، شرکت فوجیستو اعلام کرد این برنامه روزی خواهد توانست از پس آزمون ورودی دانشگاه توکیو برآید. در آن سال شرکت فوجیستو به تیم مؤسسه انفورماتیک ژاپن برای تکمیل این پروژه پیوست. (متن کامل گزارشی که در سال 2011 منتشر شده بوده را در آدرس Can a Robot Get Into Japan’s Most Prestigious University  مشاهده کنید.)

 برنامه هوش مصنوعی ساخته شده در کشور ژاپن در ابتدای امر چندان موفق نبود، به‌طوری که در بسیاری از زمینه‌ها رتبه‌های پایینی به دست آورد، اما پژوش‌گران ژاپنی با تغییر الگوریتم‌ها و شبکه‌های عصبی مورد استفاده این برنامه موفق شدند، سطح هوشمندی این برنامه را به میزان قابل قبولی افزایش دهند تا بتواند به راحتی به سؤالات ریاضی و تاریخ پاسخ دهد. البته لازم به توضیح است که این برنامه هنوز کامل نبوده و نیازمند رسیدگی بیشتر است، به‌طور مثال این برنامه هنوز در زمینه حل سؤالات فیزیک با مشکلاتی روبه روست. البته ایده اصلی ساخت این برنامه هوشمند که Todai Robot Project نامیده می‌شود برای استفاده در ربات‌هاست. تیم تولید کننده این برنامه بر این باور است که میزان هوشمندی Todai Robot Project باید به اندازه‌ای باشد که در نهایت ربات‌ها در سال 2021 میلادی شانس ورود به دانشگاه‌های دولتی ژاپن را داشته باشند. این برنامه همچنین در اوایل سال جاری میلادی توانسته بود به سؤالات SAT در زمینه هندسه به درستی پاسخ دهد. آن‌گونه که سازندگان این برنامه اعلام کرده‌اند، این برنامه از ادراک‌پذیری خوبی برخوردار بوده، به طوری که توانایی درک عبارت پیچیده، ترکیب تصاویر، متن و تشخیص بهتر مفاهیم را دارد. همچنین این توانایی را دارد تا به سؤالات مختلفی پاسخ دهد. تلاش در زمینه توسعه هوش مصنوعی با هدف بالا بردن دقت و صحت تکنیک‌های مورد استفاده در هوش مصنوعی از سوی سازمان‌های مختلف به شدت دنبال می‌شود. به‌طوری که پژوهش‌گران همواره به دنبال پیدا کردن راه‌هایی هستند تا مفهوم اندیشه انسانی را در هوش مصنوعی تعمیق دهند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟