عینک مایکروسافت
HoloLens چگونه کار می‎کند و وجه تمايز آن در چیست؟
آیا مایکروسافت قصد دارد ما را به عصر "پیشتازان فضا" و "ماتریکس" ببرد؟ اگر شما هم علاقه‌مند به آشنایی با گجت پوشیدنی جدید این شركت هستید، در ادامه با ما همراه باشید. HoloLens مایکروسافت یک هدست براق با لنز شفاف است. در حالت عادی همانند یک عینک شما می‎توانید محیط اطراف خود را ببینید، اما ناگهان این محیط با اشیاء سه بعدی شناور در هوا، صفحات مجازی روی دیوار و شخصیت های مجازی که در اتاق نشیمن شما مشغول جست و خیز هستند، پر می‎شود.

1606683296_1_0.gif

HoloLens مایکروسافت یک هدست براق نسل آینده‌ای با لنز شفاف است. در حالت عادی همانند یک عینک می‎توانید محیط اطراف خود را ببینید، اما ناگهان این محیط با اشیاء سه بعدی شناور در هوا، صفحات مجازی روی دیوار و شخصیت‌های مجازی که در اتاق نشیمن شما مشغول جست و خیز هستند پر می‎شود. شرکت های فعال در عرصه فناوری زمان زیادی است که قول بردن ما به آینده را داده اند. اما برای رسیدن به این هدف هنوز به 5 تا 10 سال دیگر زمان نیاز است. اما هالیوود این فناوری را (لااقل شبیه سازی آن) در عمل به نمایش گذاشته است. برای مثال در فیلم گزارش اقلیت، کاراکتر تام کروز برای انجام کارهای پلیسی از حرکت دست‌های خود روی یک صفحه‌نمایش شفاف معلق در هوا استفاده می‎کرد. پنج سال بعد اپل آی‌فون را رونمایی کرد که به وسیله آن و با حرکت انگشتان دست روی یک صفحه‌نمایش لمسی کارها انجام می‎شد. مایکروسافت هم به نوبه خود دستگاه کنترل حرکتی کینکت را عرضه کرد که حرکت فرد را در فضا رصد می‎کرد و داده‌های مربوط را به یک رابط منتقل می‎کرد.

در فیلم پیشتازان فضا هم کامپیوترها از فیلدهای انرژی و ترفندهای بصری استفاده می‎کردند تا جهانی که مردم قادر به حس و لمس آن هستند را خلق کنند. ما هنوز تا رسیدن به چنین دنیایی راه طولانی در پیش داریم، اما به آرامی‎ در حال حرکت به این سمت هستیم. در حال حاضر شرکت‌هایی مثل گوگل و مایکروسافت به سمت تحقق خیال به واقعیت در حال حرکت هستند.

 

HoloLens چیست و چگونه کار می‎کند؟

در واقع HoloLens مایکروسافت برای تولید تصاویر سه بعدی که همه بتوانند ببینند ساخته نشده است. عینک مایکروسافت تنها تصاویر را برای فرد استفاده کننده از عینک نمایش می‎دهد، از دید دیگران شما فقط یک عینک عجيب و غریب را به چشم زده اید.

مایکروسافت پیش بینی میکند که از HoloLens هم به صورت فردی و هم در محیط کار استفاده خواهد شد.

 

نکته کلیدی دیگر در مورد HoloLens هدف اصلی مایکروسافت از تولید آن است. این شركت قصد ندارد شما را به یک دنیای متفاوت ببرد، بلکه هدفش آوردن شگفتی‌های کامپیوتر به جایی که شما در آن زندگی می‎کنید است. به عنوان کسی که HoloLens را پوشیده، شما همچنان دنیای واقعی را در مقابل چشمان خود خواهید دید. می‎توانید بدون نگرانی از برخورد با دیوار با این عینک قدم بزنید و با دیگران صحبت کنید. این عینک حرکت شما را ردگیری کرده، نگاه شما را تحت نظر دارد و با انتشار نور به چشمان شما (دردناک نیست) آنچه شما می‎بینید را تفسیر می‎کند. از آنجا که این دستگاه مکانی که شما در آن قرار دارید را ردگیری می‎کند شما می‎توانید برای تعامل با تصاویر سه بعدی از حرکت دستان خود استفاده کنید (در حال حاضر تنها امکان کلیک کردن بوسیله بالا و پایین بردن انگشت در هوا وجود دارد)

یک سری سخت افزارهای دیگر نیز موجود است که برای کمک به باورپذیری بیشتر HoloLens طراحی شد‌هاند.این دستگاه از یک سری حسگرهای اضافی نیز برای تشخیص حرکات شما داخل یک اتاق استفاده می‎کند و از این اطلاعات همراه با لایه‌های شیشه‌ای رنگی تصاویری می‎سازد كه شما می‎توانید از زوایای مختلف با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. همچنین این عینک شامل یک دوربين است که محیط اتفاق را کنکاش می‎کند، و به این وسیله HoloLens جای میزها، صندلی‌ها و سایر اشیاء را تشخیص مي‎دهد. سپس از این اطلاعات استفاده می‎کند تا تصاویر سه بعدی را به روی (یا حتی داخل) آن‌ها منعکس کند (یک دینامیت مجازی روی میز خود قرار دهید و با انفجار و ایجاد یک سوراخ داخل آن را ببینید).

با چت ویدیویی کاربران HoloLens میتوانند به دیگران این امکان را بدهند که از طریق چشم آنها کارها را مدیریت و مشکلات را برطرف کنند.

 

شما می‎توانید از HoloLens برای چت ویدیویی و کمک گرفتن از دیگران برای تعمیر لوازم استفاده کنید. به این شکل که فردی که با او تماس گرفته اید می‎تواند به دوربين HoloLens دسترسی داشته باشد تا از طریق چشمان شما وسیله مورد نظر برای تعمیر را مشاهده کند. بعد با ترسیم نقشه و راهنما و فلش به شما نشان می‎دهد کدام ابزار را برداشته و چگونه از آن استفاده کنید. تصور کنید که با استفاده از این شیوه  چقدر راحت می‎توان عمل‌های جراحی پیچیده را از راه دور توسط پزشکان مجرب مدیریت کرد.

 

تفاوت آن با Rift

Oculus Rift یک هدست است که به منظور ارائه واقعیت مجازی به وسیله یک استارت‌آپ به نام Oculus VR (که در مارس 2014 توسط شرکت فیسبوک به مبلغ بیش از دو میلیارد دلار خریداری شد) تولید شده است.

هدست Rift یک صفحه را درست در برابر چشمان شما قرار ميدهد و این امکان را فراهم میکند تا استفاده کننده به محیط های کاملا متفاوت قدم بگذارد.

 

از راه دور هدست Oculus کمی‎ شبیه HoloLens مایکروسافت است چرا که هر دوی آن‌ها ابزار پوشیدنی روی سر هستند. اما مایکروسافت می‎خواهد به ما کمک کند تا با دنیای واقعی به شیوه ای جدید در تعامل باشیم، در صورتی که Oculus ما را در دنیایی کاملا جدید غوطه‌ور خواهد کرد.هدست Rift یک صفحه نمایش روی صورت شما است که زمانی که روشن می‎شود با تولید تصاویر مغز شما را به گونه‌ای فریب می‎دهد که شما تصور می‎کنید مثل یک سفینه فضايي معلق در فضا وارد دنیای دیگری شده‌اید. شاید Oculus بتواند در آینده روش‌های عملی‎تری مثل شبیه‌سازی یک زمین بازی زنده بسکتبال یا یک ساحل آفتاب گیر برای تمدد اعصاب را پیش بگیرد. هدف Oculus این است که کاربر خود را به گونه ای فریب دهد تا مکانی که در آن قرار گرفته را باور کند. این حس "حضور" نام دارد، یک بلندپروازی که HoloLens مایکروسافت به سمت آن نرفته است. تنها Oculus نیست که در این زمينه فعالیت می‎کند. سونی هم مشغول کار روی هدست مشابه ای به نام Project Morpheus است. هر دوی آنها به دنبال استفاده از این فناوری برای تغییر تمام صنایع هستند  اما توسعه دهندگان می‎گویند رسیدن به این هدف دشوار است.

 

تفاوت یکسان

در نهایت، این شرکت‌ها در مسیرهای متفاوت به سمت یک هدف مشترک پیش می‎روند. هدفی که سعی دارد روش تعامل ما با کامپیوترها را دگرگون کند. همه ما از ماوس و صفحه‌کلید استفاده کرده‎ و یاد گرفته‎ایم که چگونه از صفحات‌نمایش شیشه‌ای تلفن‌های هوشمند استفاده کنیم. تا اینجا که همه این دستگاه‌ها به خوبی توانسته‌اند روش دسترسی به اطلاعات یک کتاب یا دسترسی به صحنه‌های یک فیلم را دگرگون کنند. اما Oculus، مایکروسافت، گوگل و سایرین به این معتقدند که به‎طور بالقوه روش‌های متفاوت و طبیعی‎تری هم برای برقراری ارتباط با فناوری وجود دارد. این شركت‌ها و سخت‌افزارهایی كه تولید می‎کنند جهانی را تصور می‎کند که حرکات دست، تصاویر سه بعدی و تصاویری که بر واقعیت استوار هستند، برای بهره‌وری، ارتباطات و هر چیز دیگری که ما برای اینترنت و گجت‌ها استفاده می‎کنیم، ابزارهای نسل آینده خواهند بود. بیشتر به داستان‌های علمی‎ تخیلی شبیه است، اما اگر این دستگاه‌ها به همان شکل که مشاهیر دنیای فناوری امیدوار هستند کار کنند، چنین رویایی زودتر از آنچه ما تصور می‎کنیم به حقیقت خواهد پیوست.

 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟