متاورس یا اینترنت؟ مسئله این است!
مالک یک تعمیرگاه ماشین مجازی در متاورس، 100 هزار دلار کاسب شد
متاورس هنوز از راه نرسیده، غوغای زیادی به پا کرده و جنب‌جوش عجیبی میان برندهای بزرگ، متخصصان و حتا افراد کمتر آشنا به دنیای فناوری به راه انداخته است. در همین ارتباط رابرت دویل 37 ساله، در مدت شش ماه با دارایی‌های مجازی خود در Polka City، یک شهر مجازی در متاورس، توانسته به درآمد 100 هزار دلاری دست پیدا کند. سرمایه‌گذاران در این شهر مجازی می‌توانند با توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) که نماد زمین، مشاغل و سایر دارایی‌ها هستند از متاورس کسب درآمد کنند.

آماری جالب در ارتباط با متاورس

رابرت دویل 37 ساله در مدت 6 ماه از دارایی‌های مجازی شهر پولکا نزدیک به 97345 دلار کسب درآمد کرد.

سرمایه‌گذاران شهر پولکا با توکن‌های غیر قابل تعویض که نشان‌دهنده زمین، مشاغل و سایر دارایی‌ها هستند، درآمد کسب می‌کنند.

پس از تغییر نام فیسبوک به متا، دنیای متاورس رونق گرفت.

متاورس طی چند هفته گذشته به‌طور نجومی رشد کرده است و مردم میلیون‌ها دلار در زمین مجازی خرج می‌کنند. سرمایه‌گذارانی مانند رابرت دویل 37 ساله در حال حاضر از این دارایی‌ها کسب درآمد و امرار معاش می‌کنند.

دویل صاحب یک تعمیرگاه مجازی ماشین و یک بانک در یک متاورس است که هنوز به طور کامل فعال نشده و طبق کیف پول‌های رمزنگاری که به وب‌سایت اینسایدر ارایه کرده در شش ماه تقریباً 100000 دلار درآمد داشته است.

شهر پولکا، جایی که ملک مجازی دویل در آن قرار دارد یک پلتفرم بازی متاورس است که در سال 2021 راه‌اندازی شد. بازیکنان می‌توانند توکن‌های غیر قابل تعویضی بخرند که نشان‌دهنده تاکسی‌های مجازی، پمپ بنزین‌ها، بیلبوردها و حتی موتورسیکلت‌ها هستند. سپس سود هفتگی پرداخت شده در توکن بومی پلتفرم، polkacity یا POLC را دریافت کنند.

در حالی که خود بازی قرار است به زودی راه‌اندازی شود، کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی را پیش خرید و معامله کنند. نقشه راه این پلتفرم، بازی GTA of Cryptocurrency است که در اشاره‌ای به سری بازی‌های ویدیویی اکشن Grand Theft Auto دارد که در دنیای مجازی پدید خواهند آمد.

مالک تعمیرگاه ماشین و بانک مجازی در متاورس

متاورس در دو دهه ماه گذشته و درست از وقتی که مارک زاکربرگ از پروژه‌های شرکت متا در ارتباط با متاورس رونمایی کرد به یکباره مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. به‌طوری که هر روزه اخبار مختلفی در ارتباط با جابه‌جایی پول‌های چند هزار یا میلیون دلاری در این حوزه به گوش می‌رسد. خبری که سایت بیزنس اینسایدر منتشر کرده نشان می‌دهد که مردم علاقه عجیبی به سرمایه‌گذاری در متاورس پیدا کرده‌اند و برخی میلیون‌ها دلار صرف خرید زمین‌ و سایر دارایی‌های مجازی می‌کنند و جالب آن‌که افرادی مثل رابرت دویل از فرصت استفاده کرده و نقدینگی حساب‌های خود را چند برابر کرده‌اند. دویل مالک یک تعمیرگاه ماشین مجازی و بانک در متاورس است که البته هنوز به‌طور رسمی افتتاح نشده است. با این حال، او در حدود شش ماه گذشته توانسته به درآمد 97 هزار دلاری دست پیدا کند.

کسب درآمد از متاورس

ملک مجازی دویل در پولکا سیتی قرار دارد که یک زیرساخت بازی در متاورس است و نیمه‌های اول سال 2021 راه‌اندازی شد. بازیکنان این زیرساخت می‌توانند توکن‌های غیر قابل تعویض NFT را خریداری کنند که در ارتباط با تاکسی‌های مجازی، پمپ بنزین‌ها، بیلبورد‌ها و موتورسیکلت‌ها کاربرد دارد. سپس سود هفتگی خود را در قالب توکن بومی این زیرساخت دریافت می‌کنند.

طبق راهنمای این زیرساخت، کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال را خریداری و به معامله‌گری آن‌ها بپردازند. خود بازی قرار است اوایل سال 2022 میلادی عرضه شود و از آن به عنوان GTA رمزارزها نام برده می‌شود که به سری بازی‌های جهان باز Grand Theft Auto اشاره دارد. دویل با محاسبه دقیقی که انجام داد موفق شد 111646 پولکا (واحد رمزارز این شهر مجاری) را تنها به ارزش ۰.۸۷۱۹ دلار شده (کمی کمتری از یک دلار) که عمده آن از تعمیرگاه خودرو است به دست آورد. ارز پولکا در سال جاری نزدیک رشد 500 برابر داشته است. علاوه بر این، هنگامی که بازی عرضه شود او می‌تواند از مشتریان تعمیرگاه خود پول و از مشتریان بانک 25 درصد کارمزد دریافت کند.

NFTهایی که دارایی‌های مجازی این زیرساخت هستند، ارزش زیادی دارند، به‌طوری که تعمیرگاه خودرو برای دویل 23 هزار دلار و بانک 3500 دلار هزینه داشته است. با این‌حال، او بر این باور هستند که پس از عرضه رسمی و رونق گرفتن زیرساخت، به یک بانک‌دار ثروتمند تبدیل شود.

دویل در این ارتباط می‌گوید: «من فکر می‌کنم این یک بازی میلیارد دلاری است. بنابراین اگر این بازی به ارزش بازار میلیارد دلاری برسد، بسته به اتفاقی که می‌افتد، قیمت توکن این پلتفرم می‌تواند 30، 40، 50 دلار باشد که تمامی هزینه‌هایی که من انجام داده‌ام را جبران می‌کند. هنگامی که بازی راه‌اندازی شد افراد می‌توانند از تعمیرگاه ماشین من استفاده کنند و پول آن‌را پرداخت کنند. علاوه بر این، افراد نیز می‌توانند از بانک مجاری وام دریافت کنند.»

نقشه راهی که برای این شهر مجازی در متاورس ترسیم شده نشان می‌دهد که بازی سود بالقوه‌ای در اختیار مالکان قرار خواهد داد. طبق گفته‌های مسئولان این پلتفرم، افراد فعال در این زمینه مثل صاحبان مشاغل و گالری‌های هنری در شهر پولکا تا پایان سال 2021 قادر به دریافت سود خواهند بود.

دویل در این ارتباط به بیزنس اینسایدر گفت: «این دارایی‌ها در بلندمدت سودآور هستند. بنابراین برای سال‌های آینده اثربخشی خود را نشان می‌دهند، اما فلسفه این‌کار باورنکردنی است. کاری که NFT انجامی می‌دهند این است که به من اجازه می‌دهد هزینه وام مسکن، هزینه‌های پزشکی، پرداخت‌های ماشینم، غذای خانواده‌ام و... را به شکل مجازی بپردازم. این به‌نظر دیوانگی است، اما این دنیایی است که در حال ورود به آن هستیم.»

از مشاور املاک تا کارشناس رمزارز

دو سال و نیم پیش، دویل یک مشاور املاک و مستغلات بود. اکنون او می‌گوید که از ارزهای دیجیتال و پروژه‌های مرتبط، گره‌ها، استکینگ و استخراج رمزارز امرار معاش می‌کند. او همچنین ریاست یک شرکت تحقیقاتی کریپتو به نام Cryptonairz را بر عهده دارد که به افراد کمک می‌کند درآمد غیرفعال (passive) به‌دست آورند. با این‌حال، دویل هشدار می‌دهد که سرمایه‌گذاری در این زمینه با خطراتی همراه است. او می‌گوید: «مدتی طول می‌کشد تا بفهمید چه چیزی سودآور و چه چیزی ضررده است.»

در شرایطی که متاورس در طول سال‌های گذشته به اشکال مختلفی وجود داشته، اما تصمیم فیسبوک به تغییر نام تجاری خود به متا باعث توجه شرکت‌ها و کاربران شده و حتا شرکت‌های بزرگ و کوچک سیلیکون‌ولی با جدیت روی این مفهوم متمرکز شده‌اند و بر این باور هستند که اینترنت در چند سال آینده به حاشیه خواهد رفت و متاورس جای آن را خواهد گرفت.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟