ویژگی‌های بصری جدید
نسخه آزمایشی بیلد جدید ویندوز 10 از راه رسید
مایکروسافت آماده است نسخه آزمایشی بیلد به‌روزرسانی ویندوز 10 را از امروز 12 اکتبر در اختیار کاربران کامپیوترهای خانگی قرار دهد. بنابر اعلام مایکروسافت بیلد 10656 در قالب Fast Ring در اختیار اینسایدرها قرار خواهد گرفت. به جز کاربران کشورهای ترکیه و روسیه که تا پایان هفته به این بیلد آزمایشی دسترسی نخواهند داشت کاربران دیگر کشورها می‌توانند این بیلد را دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهند.

1606683296_1_0.gif

Gabe Aul در وبلاگ ویندوز 10 نوشته است، از 12 اکتبر پیش‌نمایش فنی بیلد 10656 در اختیار اینسایدرها قرار خواهد گرفت. این بیلد ضمن آن‌که یکسری ویژگی‌های جدید را در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد، یکسری قابلیت‌های موجود را ارتقاء داده، به‌طوری که باعث بهبود کیفیت مؤلفه‌های ویندوز خواهد شد. اما ویژگی‌های بیلد جدید چه هستند؟

Skype messaging, calling and video experience

آن‌چنان که مایکروسافت پیش‌تر اعلام کرده بود، پیام‌رسان اسکایپ، قابلیت‌های صوتی و تصویری همگی به صورت یکپارچه در ویندوز 10 از طریق برنامه‌های یونیورسال Messaging، Phone و Skype video در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. این برنامه‌های یونیورسال پلتفرم جدید، قرار است جایگزین برنامه‌های قدیمی سبک مترو شوند. این به‌روزرسانی‌ها برنامه‌های اسکایپی که برای ویندوز موبایل 10 عرضه می‌شوند را نیز در بر خواهند گرفت. ویژگی‌های جدید به کاربران کمک می‌کند به سرعت و سادگی به برقراری تماس پرداخته و پیام‌هایی را برای دیگر کاربران اسکایپ که از نسل سوم و چهار شبکه‌های ارتباطی 3G/4G و از وای‌فای تبلت‌ها و وای‌فای کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کنند ارسال کنند. این مکانیزم‌ها به گونه‌ای سازمان‌دهی شده است که کاربران در پانل Action Center زمانی‌که ایمیل یا اعلانی ظاهر خواهد شد به سرعت توانایی پاسخ‌گویی به آن‌را داشته باشند بدون آن‌که به باز کردن برنامه‌ها نیازی باشد. البته لازم به توضیح است به دلیل این‌که این ویژگی در حالت پیش‌نمایش قرار دارد ممکن است دارای باگ‌ها و خطاهایی باشد. همچنین، یکسری ویژگی‌های جدید نیز در زمان عرضه رسمی به‌روزرسانی در ماه آینده در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

Tab Preview in Microsoft Edge

از این پس در مایکروسافت اچ، کاربران این توانایی را دارند تا اشاره‌گر ماوس را روی زبانه‌های باز قرار داده تا محتوای سایت‌ها را مشاهده کنند. ویژگی شاخصی که از مدت‌ها قبل در مرورگرهای مطرح بازار قرار داشته است.

Syncing Favorites and Reading list items in Microsoft Edge

بیلد جدید این توانایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا به همسان‌سازی بوک‌مارک‌ها و عناصر Reading List در مایکروسافت اچ بپردازند. البته این ویژگی هنوز کامل نشده و مایکروسافت بر مبنای بازخوردهای دریافتی از اینسایدرها آن‌را کامل خواهد کرد.

Cortana improvements

کورتانا از این پس این توانایی را خواهد داشت تا یادداشت‌های نوشتاری شما را درک کرده و بر مبنای موقعیت مکانی نکاتی را به شما یادآوری کند. این ویژگی به شما این توانایی را می‌دهد تا یادداشت‌های خود را از طریق استایلوس روی ویندوز 10 قرار داده و به عبارت ساده‌تر یک یادآور (Reminder) ویژه خود را ایجاد کنید. ویژگی‌های جدید به کورتانا اجازه می‌دهند، به شکل مطلوب‌تری اوقات فراغت کاربران را پر کند.

برای این منظور کورتانا اطلاعات مرتبط با فیلم‌ها و رویدادها را به کاربر یادآوری می‌کند. کورتانا همچنین دفترچه شما را در ارتباط با تاریخ بلیط‌ها و فیلم‌ها از طریق ایمیل‌های دریافتی تأییدی مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین، دو ساعت قبل از آن‌که رویدادی آغاز به کار کند، کورتانا اطلاعات مفیدی را برای اطمینان از مسیر و زمانی که رویداد برگزار خواهد شد در اختیار شما قرار می‌دهد.

More vibrant title bars

در مدت زمانی که ویندوز 10 به‌طور رسمی در اختیار کاربران قرار گرفته است، مایکروسافت بازخوردهایی را در ارتباط با رنگ نوار عنوان پنجره‌ها از کاربران دریافت کرده است. بر همین اساس در پیش‌نمایش فنی این به‌روزرسانی، یک رنگ یکپارچه در نوار عنوان پنجره‌ها همسو با تم‌های مورد استفاده کاربران وجود خواهد داشت. این نوار عنوان کمی تیره‌تر از رنگ جاری خود خواهد بود. البته میزان رنگ نوار عنوان‌ها از طریق رفتن به بخش رنگ‌ها واقع در مسیر Settings-> Personalization Colors قابل تغییر خواهد بود. اما این نوار عنوان‌های رنگی تنها زمانی که گزینه نمایش رنگ در Start, Taskbar, Action Center, and Title bars فعال باشد قابل مشاهده خواهند بود.

Improved context menus on Start

کلیک راست ماوس (context menu) واقع در منوی شروع شاهد یکسری تغییرات بوده است. از این پس آیکن‌هایی در کنار نام گزینه‌ها در  منو قرار خواهد گرفت.

New Icons

اینسایدرها عاشق آیکون‌های جدید هستند. بر همین اساس مایکروسافت در به‌روزرسانی آینده آیکون‌های جدیدی را در ویندوز 10 عرضه خواهد کرد. به‌طور مثال برنامه رجیستری ویندوز موسوم به regedit اکنون آیکون جدیدی دارد.

Managing your default printer

مایکروسافت در اقدام دیگری نحوه تعریف چاپگر پیش‌فرض ویندوز 10 را تغییر داده است. در این مکانیزم جدید آخرین چاپگر مورد استفاده کاربران به عنوان چاپگر پیش‌فرض شناخته می‌شود. این‌کار باعث می‌شود همواره بهترین چاپگر در پنجره نمایش چاپگرها به کاربران نشان داده شود. اما برای آن‌که بتوانید به‌طور دستی چاپگر پیش‌فرض را تغییر دهید، کافی است به مسیر Settings-> Devices-> Printer & Scanners رفته و چاپگر پیش‌فرض خود را برای ویندوز تعریف کنید. همچنین، توانایی تنظیم چاپگر پیش‌فرض برای شبکه محلی در ویندوز 10 حذف خواهد شد.

در کنار مواردی که به آن‌ها اشاره گردید، یکسری از مؤلفه‌های ویندوز دست‌خوش تغییراتی شده و ویژگی‌های آن‌ها ارتقاء یافته‌اند. از جمله این تغییرات به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

کاربران از این پس توانایی سنجاق کردن تماس‌ها از برنامه People به منوی شروع را خواهند داشت.

برنامه فروشگاه ویندوز به‌طور خودکار به‌روزرسانی خواهد شد.

Context menu برای بعضی از کلیک‌های راست ماوس بیش از اندازه بزرگ بودند. اکنون اندازه آن‌ها به گونه‌ای تنظیم شده است که برای کار با ماوس مناسب باشند.

پنهان‌سازی آیکون‌های دسکتاپ از طریق context menu  روی خود دسکتاپ امکان‌پذیر خواهد بود.

کاربران دیگر پیغام هشداری را در مسیر  Settings app > Update & Security > Windows Update در ارتباط با یک پیش‌نمایش عرضه شده از یک بیلد مشاهده نخواهند کرد، مگر آن‌که گزینه نمایش هشدارها را، خود به‌طور دستی فعال کنید.

مشکلات شناسایی شده

در کنار مواردی که به آن‌ها اشاره گردید، یکسری مشکلات از سوی مایکروسافت شناسایی شده‌اند. از جمله این مشکلات می‌توان به عدم کارکرد کورتانا در مکانی‌هایی که در دسترس نیست، مصرف گیگابایتی حافظه اصلی توسط برنامه Xbox One، بروز مشکلاتی در ارتباط با به‌روزرسانی روی دستگاه‌هایی نظیر Dell Venue 8 و... اشاره کرد.

تاریخ عرضه به‌روزرسانی

مایکروسافت در نظر دارد به‌روزرسانی خود را در ماه نوامبر سال جاری میلادی که همراه با یکسری ویژگی‌های جدید خواهد بود تحت عنوان Threshold 2 عرضه کند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟