چرا اپل به دنیای خودرو وارد می‌شود؟ چرا حالا؟
تمام سال صحبت بر سر این بوده که آیا قرار است که اپل خودرو بسازد یا خیر؟ در تمام جلسات مربوط به فناوری و خودرو این بحث داغ وجود دارد. جالب‫تر این‫که حتی در نمایشگاه‫های پر زرق و برق خودرو که خود اپل هم در آن‫ها حضور ندارد، صحبت از این استکه بالاخره تصمیم اپل چیست و چه زمانی قرار است شاهد خودروی ساخت اپل باشیم.

shabake-mag.jpg

شایعات زمانی بیشتر شد که مقامات اپل در سخنرانی‌های خود به این نکته اذعان کردند که صدها نفر از مهندسین صنعت خودروسازی را استخدام  کرده‫اند و در ماه می هم زمانی ‫که از ماشین الکتریکی i3 دیدن می‫کردند در ملاقاتی با مقامات شرکت BMW عنوان شد اپل قصد دارد از ایستگاه GoMentum که زمینی به مساحت 5000 هکتار در شرق سانفرانسیسکو است و زمانی محل نگهداری اسلحه‫های نیروی دریایی آمریکا بوده را برای آزمایش روی خودروهای خودران و ماشین‌های متصل به اینترنت استفاده کند.

هم‫چنین مشخص شد هفته گذشته مشاور ارشد حقوقی اپل، مایک مالتیک، با یکی از مقامات DMV در رابطه با قوانین و ضوابط خودروهای خودران دیدار کرده است. روز دوشنبه وال استریت ژورنال گزارش داد که تلاش اپل برای تولید خودرو وارد مرحله جدی شده و قرار است که اولین سری آن در سال 2019 وارد بازار شود.

پس اپل قرار است که وارد صنعت خودروسازی شود و این چیزی فراتر از CarPlay و سرگرمی می‫باشد. فبلا بارها دیده‫ایم که اپل وارد حوزه‫های دیگر شده از تولید پخش‫کننده‫های پرتابل موزیک گرفته تا گوشی‫هوشمند و همیشه به شکلی عمل کرده که آن بازار به تسخیر خود در آورده و همیشه در هر کاری که وارد شده بهترین بوده است. ولی باید در نظر داشت که وارد شدن به صنعت خودروسازی پیچیده و بسیار هزینه‫بر است. ولی اگر قرار باشد کسی از عهده آن برآید قطعا اپل یکی از آن‫ها خواهد بود. از نظر ما اپل به سه دلیل بهترین زمان را برای ورود به این حوزه انتخاب کرده است.

1 – فناوری‫های جدید در حال تغییر شکل دادن خودرو هستند
می‫توان گفت از ابتدای پیدایش این صنعت، سازندگان ماشین، محصولات خود را بر اساس اسب بخار، کاربرپذیری و راحتی آن‫ها فروخته‫اند ولی این موضوع در حال تغییر می‫باشد. از آنجایی‫که خودروها از نظر کارایی و توان، سوخت اقتصادی و ایمنی با هم برابری می‫کنند و توازن بین آن‫ها بوجود آمده است، فناوری تبدیل به مهم‫ترین فاکتور در تصمیم‫گیری خریداران شده است. مردم به دنبال خرید ماشین‌هایی هستند که بتوانند با گوشی‫هوشمند آن‫ها ارتباط برقرار کند یا این‫که حداقل از نظر ویژگی‌های جدید و فناوری‌هایی که در آن به کار گرفته شده رضایت آن‫ها را جلب کند.

2 – به اشتراک گذاشتن به صورت پویا و در حرکت بخشی از موج آینده است
به نظر من دغدغه اصلی اپل و حتی گوگل فروش ماشین نیست. چرا اپل باید خود را به زحمت بیاندازد و وارد قسمتی شود که هم میزان سود آن پایین است، هم قوانین زیادی در آن باید رعایت شود و نیازهای کوتاه مدت در زمینه نگهداری محصول تولیدشده باید در نظر گرفته شود در حالی‫که در بخشی فعالیت می‫کند که میلیون‌ها دلار کسب درآمد دارد و بعد از گذشت یک سال گوشی‫ها قدیمی می‫شوند و کاربران به دنبال خرید گوشی جدیدتر هستند؟ اگر به این نکته دقت کنید که برخی از سازندگان مشهور خودروسازی نظیر بنز و فورد در مورد آینده چه طرح‌هایی دارند و هم‫چنین این‫که "اوبر" (Uber) هم وارد رقابت برای ساخت ماشین‫های خودران شده، به راحتی می‫توان فهمید که اپل می‫خواهد از این وسیله به‫عنوان ابزاری متحرک برای به اشتراک‫گذاری برنامه‌­های خود در مناطق دوردست استفاده کند. و قطعا چنین برنامه‫ای می­‌تواند مخاطبین بسیار زیادی در زمینه سرگرمی و همچنین تبلیغات به خود جذب کند.

3 – صنعت اتومبیل‫سازی به بلوغ کامل رسیده است
سال گذشته در مراسمی که در آزمایشگاه سازندگان خودرو در سیلیکون ولی برگزار شد، پیش‫بینی شد که این صنعت در طی 10 سال آینده تغییراتی به مراتب بیشتر از 50 سال گذشته در این عرصه داشته باشد. ولی به نظر من این تغییر سریع‫تر از این هم خواهد بود. کافی است به تسلا نگاه کنید و ببینید که چگونه توانسته در زمینه سدان و EV که حتی نام‌های بزرگ نتوانسته‫اند موفقیت‫های بزرگ در آن کسب کنند، برای خودش نامی دست و پا کرده و تمام معادلات را در این بازار به هم ریخته است. حدود 5 سال پیش خیلی از صاحب‌نظران عرصه خودرو بر این عقیده بودند که امکان ندارد تسلا بتواند با موفقیت خودرویی تولید کند و به بازار بیاورد چه برسد به این‫که از شبکه واسطه‫ها و لابی­‌هایی که در این بین قرار دارد، عبور کند و به طور مستقیم با خریدار در تماس باشد. ولی تسلا موفق شده که ثابت کند تمام منتقدان در اشتباه بوده‫اند و در قسمت‌هایی نظیر EV هایی که سریع شارژ می‫شوند و به‌روزرسانی نرم‫افزارها به بهترین شکل ممکن عمل کرده است.

اگر اپل می‫خواست حدود 5 سال پیش هم‫زمان با تسلا وارد این صنعت شود به موفقیت آن‫ها شک می‫کردم ولی درحال حاضر با توجه به این‫که فناوری کاملا این صنعت را دگرگون کرده و امیدواری‌هایی زیادی را در آینده وعده داده به جرأت می‫گویم که شاید اپل هیچ زمانی بهتر از این را نمی‫توانست برای تولید خودروهای خود انتخاب کند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟