افزایش سرعت تایپ بیماران فلج با کاشتنی مغزی
بیماران فلج قادر به تایپ و ارتباط به دنیای بیرون هستند ولی اغلب این ارتباط با سرعت کم انجام می‫شود. ولی به احتمال زیاد در آینده‫ای نزدیک این محدودیت برطرف می‫شود و آن‫ها قادر خواهند بود که با سرعت بالاتری مانند بقیه انسان‫ها ارتباط برقرار کنند.

در آزمایشات صورت گرفته روی بیماری به نام Lou Gehrig از سیستم "برین‫گیت 2" (BrainGate 2) (سیستم کاشت عصبی با سرعت بالا) در کنار نرم‫افزار تایپ استفاده شد. این بیمار در هر دقیقه 6 کلمه تایپ می‫کرد. شاید در نگاه انسان سالم این سرعت تایپ بالا نباشد ولی برای کسی که برای تایپ کردن پیغام فقط و فقط از مغز خود استفاده می‫کند واقعا سریع است.
این تکنیک ممکن است برای هرگونه فلج جوابگو باشد و کمک کند که بیمار توانایی برقراری ارتباط را به دست آورد ولی برای بیماران Locked-in که توانایی گویش خود را هم از دست داده‫اند کاربرد بیشتری دارد. با پیشرفت‌هایی که انجام شده ممکن است میزان کارایی از این هم بالاتر برود. دانشمندان موفق شده‫اند در بخش‌هایی از مغز کاشتنی‌هایی را بگذارند که به بالا رفتن سرعت تایپ کمک می‫کند. هنوز برای رسیدن به نقطه‫ای که بتوان با فرمان مغز کتاب نوشت زمان زیادی باقی‫مانده است ولی فناوری‌های ضروری که برای این کار لازم است به حدی پیشرفت کرده که دیگر یک ایده دور از ذهن نیست.

 

برچسب: 

مطالب پربازدید روز