یک فناوری جدید که تصاویر واضح‎تری را برای شما به نمایش می‎گذارد
HDR چیست و چه تاثیری روی تلویزیون‌های آینده دارد؟
HDR مخفف High Dynamic Range یا محدوده‌ی دینامیکی گسترده، یکی از جدیدترین قابلیت‎های به کار رفته در تلویزیون‌های Full HD است. این فناوری محدودیت‎های کنونی پیش روی پخش و ذخیره‌سازی محتوای ویدیویی را برداشته و تصاویر واضح‎تری را برای شما به نمایش می‎گذارد. هر چند به دلیل پیچیدگی و محدودیت‎های فعلی چند سالی تا رسیدن به آن فاصله است.

محدوده دینامیکی استاندارد

میزان کنتراست HDTVها بر اساس میزان روشنایی و تیرگی قابل نمایش در آنها متفاوت است. محدوده دینامیکی نشان‌دهنده شدت این اختلاف و میزان جزئیاتی است که بین این دو قابل نمایش است. اصولا، محدوده دینامیکی میزان کنتراست را نمایش می‎دهد و HDR نشان دهنده میزان گستردگی این کنتراست است. اما تنها افزایش محدوده بین نقاط تاریک و روشن برای افزایش جزئیات یک تصویر کافی نیست. این که آیا یک پانل می‎تواند به میزان cd/m2م100(نسبتا تیره) یا cd/m2م500 (کاملا روشن) برسد و این که سطح رنگ مشکی در آن 0.1 (رنگ پریده و نزدیک به خاکستری) یا 0.005 (کاملا تیره) باشد، در نهایت تنها می‎تواند به همان میزان اطلاعات دریافتی از سیگنال ورودی را نمایش دهد.

مطلب پیشنهادی: تلویزیون‌های SUHD سامسونگ چه تفاوت‌هایی دارند؟

فرمت‎های ویدیویی رایج فعلی، شامل انتشار امواج تلوبزیونی و دیسک‎های بلوری، محدود به استانداردهایی هستند که در چهارچوب مرزهای فیزیکی ارائه شده توسط فناوری‎های قدیمی‎تر به آنها تحمیل شده است. سیاه به گونه‎ای تنظیم شده تا سیاه دیده شود، به همین شکل، سفید هم می‎تواند تا اندازه محدودیت‎های فناوری نمایشگر روشن به نظر برسد. حالا با فناوری OLED و سیستم‎های کاهنده نور محلی پس زمینه در پانل‎های LCD جدیدتر، این محدوده گسترده‎تر شده است. میزان این محدوده می‎تواند از این هم فراتر رود، اما فرمت‎های ویدیویی فعلی قادر به استفاده از آن نیستند. در حال حاضر  اطلاعات موجود در یک سیگنال به اندازه مشخصی محدود شده است و هنوز تا رسیدن به امواجی که قادر به پشتیبانی از HDTV باشند و بتوانند این حجم از داده را منتقل کنند راه زیادی باقی است.

HDR چیست؟

اینجا است که موضوع ویدیوی HDR مطرح می‎شود. این فناوری محدودیت‎های موجود در سیگنال‎های ویدیویی قدیمی‎تر را کنار زده و اطلاعاتی در مورد میزان روشنایی و رنگ را در طیف گسترده‎تری فراهم می‎سازد. نمایشگرهایی که قادر به پشتیبانی از HDR هستند می‎توانند این اطلاعات را خوانده و یک تصویر را که در یک محدوده گسترده‎تری از رنگ و میزان روشنایی ساخته شده را نمایش دهند. علاوه بر طیف گسترده‎تر، ویدیوی HDR شامل داده‎های بیشتری برای توصیف جزئیات تشکیل دهنده تصویر است. این به این معنا است که موضوعات بسیار روشن و موضوعات بسیار تیره در یک صفحه نمایش در صورتی که نمایشگر از آن پشتیبانی کند می‎تواند بسیار روشن و بسیار تیره دیده شود.

مطلب پیشنهادی: فناوری‌های صفحه‌نمایش‌ در سال 2015

برای ساده‎تر شدن موضوع، می‎توان اینگونه بیان کرد که محتوای HDR نمایش داده شده در HDTVهای سازگار با HDR می‎تواند در آن واحد به تصاویر روشن‎تر و تیره‎تر دست پيدا کرده و در این بین طیف وسیع‎تری از خاکستری را نمایش دهد. در همین حال، آنها می‎توانند رنگهای قرمز و سبز و آبی عمیق‎تر و واضح‎تری را توليد کنند. عمق سایه‎ها به راحتی در رنگ سیاه محو نمی‎شوند، با وجودی که تصویر بسیار تاریک باقی می‎ماند، اما همچنان می‎توان جزئیات بیشتری را در صحنه‎های تیره مشاهده کرد. جزئیات تصویر در صحنه‎های بسیار روشن نیز به همین شکل به وضوح دیده می‎شوند.

رسیدن به این سطح از وضوح به داده‎های بسیار بیشتری نیز احتیاج دارد و مثل ویدیوهای 4K، رسانه‎های اپتیکال فعلی از عهده انجام آن بر نمی‎آیند. دیسک‎های بلوری نمی‎توانند اطلاعات HDR را در خود نگهداری کنند. اما تا چند سال آینده و با ظهور استاندارد Ultra HD Blu-ray این رویه تغییر پیدا خواهد کرد. با دیسک‎های UHD می‎توان داده‎های بیشتری را نگهداری کرد و می‎توان به وسیله آنها ویدیوی 4K، ویدیوی HDR و حتی صدای فراگیر مبتنی بر موضوع، مثل Dolby Atmos را توليد کرد. با این روش می‎توان تمام مشکلات مربوط به توزیع محتوای 4K و HDR را بدون نیاز به اتصال اینترنت فوق سریع برطرف کرد. استریم آنلاین نیز همچنان به عنوان یک راه معتبر برای ارائه محتوای 4K و HDR باقی خواهد ماند، اما دیسک‎های بلوری Ultra HD یک روش فیزیکی و گسترده‎تر برای دسترسی به این نوع از محتوا را فراهم می‎کند.

شما به چه چیزی نیاز خواهید داشت؟

اگر چه نام این رسانه همچنان دیسک بلوری است، اما شما نباید انتظار داشته باشید كه این نوع از دیسک‎ها روی دستگاه پخش بلوری شما اجرا شوند. آنها از یک فناوری متفاوت و استانداردهای کدگذاری متفاوت استفاده می‎کنند. شما برای استفاده از این دیسک‎های جديد به یک پخش كننده Ultra HD Blu-ray نیاز خواهید داشت. ما در آینده شاهد این خواهیم بود که بعضی از پخش کننده‎ها با به‎روزرسانی میان افزار (firmware) خود قادر به خواندن این رسانه باشند، اما در حال حاضر به نظر می‎رسد به یک پخش كننده جدید نیاز باشد.

مطلب پیشنهادی: تلویزیون‌های نقطه کوانتومی

شما به یک HDTV سازگار با HDR هم نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید كه نباید HDR را با 4K یکسان دانست. ممکن است که یک نمایشگر 4K از HDR پشتیبانی کند، اما لزوما همه آنها از این امکان برخوردار نیستند. اگر HDTV شما از HDR پشتیبانی نمی‎کند قادر نخواهد بود تا از مزایای اطلاعات اضافی موجود در این سیگنال استفاده کند. بنابراین اگر هنوز تلویزیون 4K مورد نظر خود را انتخاب نکرده‎اید، احتمالا بهتر است کمی‎ منتظر باشید تا یک تلویزیون سازگار با HDR که می‎تواند نیازهای آینده شما را برآورده كند را انتخاب کنید. در حال حاضر محتوای HDR از ویدیوی 4K جدیدتر و کمیاب‎تر است و نمی‎توان انتظار داشت به این زودی فراگير شود. وضعیت حال حاضر محتوای HDR شبیه به موقعیت سه سال پیش ویدیوی 4K است. محتوای موجود فعلی بیشتر جنبه معرفی دارد تا محتوای واقعی و کاربردی، و مدتی طول خواهد کشید تا مصرف کنندگان خود را با آن وفق دهند.

در حال حاضر آن را کجا می‎توان یافت؟

هم اکنون بسیاری از سازمان‎ها مشغول کار روی این استاندارد و شیوه‎های توزیع محتوای HDR هستند. LG اخیرا تلویزیون‎های OLED سازگار با HDR خود را معرفی کرده است. سامسونگ نیز چند نمونه تلویزیون LED تراز اول مجهز به این فناوری را توليد کرده است. در حال حاضر ویدیو و فیلم‎های تولید شده با فناوری HDR نیز بسیار محدود هستند. تا پشت سر گذاشتن مراحل آزمایشی و تولید محتوای فراگير HDR باید همچنان منتظر ماند، اما انتظار می‎رود در نمايشگاه CES 2016 در ماه ژانویه، ما شاهد نمایشگرها و محتوای سازگار با فناوری HDR باشیم.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز