پیش‌بینی می‎شود تا پایان امسال 76.1 میلیون دستگاه پوشیدنی روانه بازار شود
فبلت‎ها را فراموش کنید؛ 2015 سال دستگاه‎های پوشیدنی است
بازار دستگاه‎های پوشیدنی روز به روز در حال رشد است و از شواهد امر پیداست که تب این بازاز به این زودی‎ها فروکش نخواهد کرد. درست چند روز پس از گسترش خط تولید ساعت‎های هوشمند اپل، IDC پیش بینی کرد که در سال جاری بازار جهانی دستگاه‎های پوشیدنی به 76.1 میلیون دستگاه خواهد رسید، این مقدار نسبت به بازار 28.9 میلیون دستگاه در سال 2014 رشدی 163 درصدی را نشان می‎دهد. انتظار مي‎رود تا سال 2019 این رقم از این هم فراتر رفته و به عدد 173.4 میلیون دستگاه برسد. این ارقام شامل دو دسته پوشیدنی‎های معمولی و هوشمند می‎شود، دو دسته‎ای که از نظر IDC در بسیاری از جنبه‎ها با یکدیگر متفاوت هستند.

تحلیل‌گر ارشد بخش بررسی دستگاه‎های موبایل IDC، جیتش اوبرانی طی یک بیانیه اعلام كرد: «در حال حاضر پوشیدنی‌‌های هوشمند تنها یک سوم از کل بازار را تشکیل می‎دهند و دو سوم باقی مانده سهم دستگاه‎های پوشیدنی معمولی و در راس آن کنترل کننده‎های تناسب اندام است.» اما پیش‌بینی می‎شود تا سال 2018 پوشیدنی‎های هوشمند با کاهش قیمت‎شان از همتایان کمتر کاربردی‎تر خود پیشی بگیرند. اوبرانی پیش بینی می‎کند: «پوشیدنی‎های هوشمند به سرعت از لوازم جانبی تلفن‎های هوشمند به یک کامپیوتر پوشیدنی پیشرفته با قابلیت‎های پردازشی به مراتب بیشتر از حال حاضر خود تبدیل خواهند شد.» او در ادامه می‎افزاید: «ساعت‎هایی که قادر به اجرای اپلیکیشن‎های ثالث باشند (مثل اپل واچ، موتو 360 موتورولا و گییر اس سامسونگ) بازار پوشیدنی‎ها را در دست خواهند داشت.»

در همین حال، از نظر سیستم‌عامل، انتظار مي‎رود watchOS اپل با تصاحب 58.3 درصد از سهم بازار امسال، به اولین و مطرح ترین سیستم‌عامل تبدیل شده و این برتری را تا سال 2019 ادامه دهد. به نظر می‎رسد سیستم‌عامل Android Wear نیز با سهم 17.4 درصدی رتبه دوم بازار امسال را از آن خود کند، Pebble OS نیز با سهم 8.7 درصد رتبه بعدی را خواهد داشت.

مدیر بخش تحقيقات دستگاه‎های پوشیدنی IDC، رامون لاماس طی یک بیانیه اعلام كرد: « بعد از آمدن دستگاه‎های نسل دوم و سوم به بازار و پیشرفت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این دستگاه‎ها، به احتمال زیاد رغبت خریداران نسبت به آن چه در حال حاضر شاهد آن هستیم افزایش به مراتب بیشتری پیدا خواهد کرد.» 

برچسب: