دنیای موبایل
 تخمین چاقی با گوشی‌های هوشمند
مجهز بودن تلفن‌های هوشمند امروزی به انواع مختلف حس‌گرها دیگر امری طبیعی است و تلفن هوشمندی که چنین حس‌گرهایی نداشته باشد، در واقع فاقد بسیاری از ویژگی‌هایی خواهد بود که این روزها کاربران از یک ابزار همراه انتظار دارند. در سال‌های اخیر، علاوه بر حس‌گرهای معمول نظیر شتاب‌سنج و موقعیت‌یاب جهانی، تلفن‌های هوشمند به انواع دیگری از حس‌گرها نیز مجهز شده‌اند که اطلاعات زیستی کاربر را جمع‌آوری می‌کند و با استفاده از نرم‌افزارهایی که روی خود موبایل قرار دارد، این داده‌ها تجزیه و تحلیل می‌شود. اکنون استفاده از چنین حس‌گرهایی نیز در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در صنعت موبایل است.

shabake-mag.jpg

اخیراً شرکت سامسونگ حق اختراعی (پتنتی) را به ثبت رسانده است که در صورت پیاده‌سازی، حرکت مهمی در دنیای تلفن‌های هوشمند مجهز به حس‌گر به حساب خواهد آمد. هدف این طرح تخمین زدن میزان چربی کاربر با استفاده از تلفن همراه است. بر اساس تصاویر و توضیحاتی که در این طرح سامسونگ آمده است، چهار حس‌گر درون تلفن هوشمند یا در قاب محافظ آن تعبیه می‌شود و کاربر با گرفتن موبایل با دو دست، به ابزار همراه این امکان را می‌دهد تا میزان چربی را تخمین بزند.

شکل اصلی مقاله: چهار حس‌گر در داخل تلفن یا در قاب تعبیه می‌شود. شکل بالا: کاربر با دو دست به صورتی که در تصویر دیده می‌شود تلفن را می‌گیرد. با این روش می‌توان میزان امپدانس را محاسبه کرد.

اساس کار بر یکی از مفاهیم مهم حوزه الکترونیک یعنی «امپدانس» استوار است. در این روش گوشی برای تخمین میزان چربی، امپدانس شخص را محاسبه می‌کند و با توجه به مقدار امپدانس محاسبه شده میزان چربی تخمین زده می‌شود. به دست آوردن امپدانس به شیوه رایج صورت می‌گیرد؛ جریانی با مقدار معلوم به کاربر اعمال و میزان ولتاژ حاصل از این جریان اندازه‌گیری می‌شود. با داشتن این دو مقدار می‌توان میزان امپدانس را تخمین زد. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟