سال آینده: تحقق رویای کامپیوترهای رومیزی بی‌سیم
در طی دو دهه گذشته، اینتل با بهره‫گیری از قانون مور توانسته مقدار بسیار بزرگی توان کامپیوتری را در فضای بسیار کوچکی جا دهد و در آن واحد میزان مصرف و اتلاف انرژی را کاهش دهد. در زمینه کامپیوترهای x86 رقابت چندانی وجود ندارد و اینتل بدون رقیب یکه‫تازی می‫کند، اما نبود نرم‫افزارهای بازی می‫تواند قوی‌ترین و به‌روزترین کامپیوترها را هم به زانو در آورد، به همین دلیل اینتل و شرکایش به دنبال ابداعات و نوآوری‌های نوین هستند تا بتوانند هیجان را به این بخش بازگردانند.

1606683296_1_0.gif

اینجا، همان جایی است که "سانجی ورا"، یکی از مدیران ارشد مایکروسافت وارد عمل می‫شود. او تمام فرایند ارتباط بین کاربران و محصولات و فراتر از آن تعداد زیادی از شرکا (فروشندگان نرم‫افزارهای مستقل، توسعه دهندگان، OEM/ODMها) را زیرنظر دارد. "تلاش برای درک بهتر تجربه کاربر از چند سال پیش در اینتل آغاز شد." او در جریان مصاحبه‫ای در IFA ابراز کرد.  "و در این مدت از دهها هزار کاربر در مورد نوع کارهایی که با کامپیوترهای خود انجام می‫دهند سئوال شد."

کاهش نقاط ضعف و انتقادی
در این روش که بطور مداوم و پیوسته در حال انجام است اینتل مجبور شده است که با شرکای خود برای شناسایی نقاط ضعف همکاری کند و در صدد کاهش و رفع آنها اقدام کند. دو چیزی که بیشتر از هر چیزی باعث آزار کاربران می‫شود سیمها و رمزهای عبور هستند. ورا"گفت: "کاربران هر روز چند دقیقه‫ای را بابت این مسئله تلف می‫کنند." اگر این مقدار را در طی چند سال حساب کنیم می‫بینیم که مقدار بسیار زیادی می‫شود.
تلاش برای پیدا کردن راه حل این‫که چه کار متفاوتی می‫توان انجام داد، همانطور که "ورا" به آن اشاره کرد، یعنی آن‫که برای یک بار هم که شده جاه‫طلبیهای تجاری اینتل و شرکایش با کاربران یکی شده است. یکی از تازه‫ترین این موارد ویندوز نفرین‫شده 8 بود، جایی که اینتل به اشتباه تصمیم گرفت نحوه کار کاربران با سیستمعامل را بعد از سالها تغییر دهد، مثلا استفاده از صفحه نمایش لمسی یا حذف دکمه شروع (Start Menu)، چیزی که میلیونها کاربر به آن علاقه داشتند.
نگاه "ورا" به این انتقاد از زاویه دیگری است. او تأکید می‫کند این مسئله بستگی به نوع کاربری دارد مثلا دستگاههای قابل تبدیل موجود در بازار به این مدل صفحه نمایش نیاز دارند.
فناوریهایی نظیر صفحه نمایش بی‫سیم، داکینگ و برق مورد استفاده در سالیان اخیر پیشرفتهای چشمگیری داشته است. بخشی از آن مربوط به توان مصرفی کامپیوترها می‫شود ولی در بعضی موارد مربوط به زمینه‫هایی است که اینتل و شرکا در آن سرمایه‫گذاری کرده‫اند.
به گفته ورا اینتل و ردموند با هم همکاری نزدیکی داشته‫اند تا بتوانند تمام فناوری‌های جدید را در ویندوز 10 گرد آورند. "ما از ابتدای شروع پروژه ویندوز 10 با آنها همکاری داشته‫ایم."
از بکارگیری سیستم ورود امن بنام Windows Hello با استفاده از فناوری True Key کمپانی اینتل تا کار بر روی Continuum، هر دو شرکت با قویتر کردن ارتباطات خود سعی کرده‫اند تا تجربه کاربر از سیستم‫عامل ویندوز 10 را بهبود بخشند.

شارژ بی‫سیم
طبق برنامه کاری که شرکت برای فناوری بی‫سیم در نظر گرفته، شگفتی بعدی مربوط به سیستم شارژ بی‫سیم است که با رونق دریافت کننده‫های 20 وات سال آینده به بازار معرفی می‫شود. ورا تأیید کرد این سیستم قرار است از سال آینده در لپ‫تاپ مورد استفاده قرار بگیرد، هرچند که تغییر وزن و هزینه خیلی قابل توجه نخواهد بود.
برای رسیدن به توان 20 وات هنوز راه زیادی در پیش است، به طور مثال اپل مک‫بوک (Apple MacBook) حدود 29 وات توان  مصرف می‫کند یا دل ایکس پی اس سیزده (Dell XPS 13) که یکی از کوچک‌ترین اولترابوک‌های بازار است 45 وات توان مصرف می‫کند.
اما این کل ماجرا نیست. وقتی کاربران از سیستم‌های خود استفاده می‫کنند؛ مسلما می‫خواهند که راحت‫تر و بهتر با یکدیگر در ارتباط باشند. به همین دلیل فناوری جدید اینتل بنام "ریل سنس" (Real Sense) بکار می‫آید. این فناوری کمک می‫کند تا از منابع در دسترس CPU و GPU روی پردازنده‫های اینتل استفاده بهتری شود و رابط‌های کاربری بهتر، همکاری فوق‫العاده و حتی تجربه بهتر در بازی برای کاربر فراهم شود. مثلا اینتل با الکترونیک آرتس (Electronic Arts) وارد همکاری شد تا امکان اسکن کردن صورت و اشیاء را فراهم کند و به کاربری که پشت سیستم نشسته اجازه دهد تا اشیاء واقعی و فیزیکی را وارد دنیای دیجیتال کند. همچنین برای دوربین "ریل سنس" با "ریزر" (Razer) تیم مشترک تشکیل دادند.

رشد سریع
در بعد وسیع‌تر باید به تعداد روزافزون کامپیوتر اشاره کرد که باعث می‫شود تعداد فعل و انفعالاتی که در آن اتفاق می‫افتد رشد قابل ملاحظه‫ای داشته باشد. فرق نمی‫کند که این فعل و انفعالات بین دستگاه‌ها باشد، بین دستگاه و انسان باشد یا حتی بین دستگاه و محیط پیرامون.
و این یعنی درآمد بیشتر برای اینتل و شرکا. به گفته یکی از صاحبنظران این رشته، کامپیوتر و مسائل مربوط به آن تماما در مورد داده می‫باشد و جابجا شدن یک بیت (bit) یعنی سود مالی برای اینتل.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟