آیا ساعت اپل برای سلامتی ما مفید است؟
ساعت هوشمند جدید اپل قادر به پایش وضعیت قلب کاربر است و با پایش فعالیت الکتریکی قلب، در مورد بروز یکی از شایع‌ترین انواع آریتمی قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی یا به‌اختصار Afib هشدار می‌دهد.

بنا بر اعلام اپل، سازمان غذا و دارو این ساعت را تأیید کرده و این محصول پاییز به بازار عرضه خواهد شد. به‌طورکلی، واکنش‌ها به این ساعت مثبت بوده است، زیرا این نوع آریتمی از انواع شایع در آمریکاست. Jeff Williams، یکی از مدیران ارشد اپل می‌گوید: «اگرچه این ساعت قادر نخواهد بود همه موارد این نوع‌ آریتمی را تشخیص دهد اما معتقدیم این ابزار به افرادی که از وجود بیماری خود اطلاع ندارند، کمک خواهد کرد.» اما متخصصان دربارة خطرات پایش کاربران سالم هشدار می‌دهند. آن‌ها معتقدند، شاید پایش مداوم سلامتی افراد اثر منفی بر آن‌ها بگذارد و در ساده‌ترین حالت، سبب بروز اضطراب بی‌مورد کاربران شود. مدتی قبل وقتی شرکتی به‌نام AliveCor مچ‌بندی برای پایش قلب معرفی کرد، یکی از متخصصان قلب درباره اثرات منفی مداخلات چنین ابزارهایی در پزشکی هشدار داد. او معتقد بود، ممکن است کاربران چنین ابزارهایی برای پیگیری آنچه ساعت به آن‌ها گفته راهی مراکز درمانی شوند و این امر به آن‌ها و سیستم سلامت هزینه‌ تحمیل کند.

آیا ساعت اپل برای سلامتی ما مفید است؟

مطلب پیشنهادی

چرا باید خرید ساعت هوشمند را به ساعت معمولی ترجیح دهیم؟
دلایل قانع کننده برای خرید ساعت‌های هوشمند

Ziggy Whitman، متخصص قلب و استادیار دانشگاه Temple معتقد است:‌ «اگر شما جوان و سالم هستید، نظیر بسیاری از کسانی که از چنین ساعتی استفاده می‌کنند و چنین آریتمی داشته باشید، این هشدار از نظر من اهمیت ندارد. من هیچ درمانی توصیه نمی‌کنم و لازم نمی‌بینم کاری برای شما انجام دهم. چنین ساعتی برای یک فرد ۸۰ ساله کارآمدتر است تا شما که جوانید.» متخصصان معتقدند، داده‌های جمع‌آوری‌شده از چنین ابزارهایی زمانی مفید خواهند بود که تحت نظارت یک پزشک و در کنار سایر ابزارهای تخصصی مورداستفاده قرار گیرند. Ethan Weiss دانشیار دانشگاه کالیفرنیا معتقد است:‌ «شاید با کمک هشدارهای چنین ساعتی بتوانیم زندگی کسی را نجات دهیم، اما هنوز مطمئن نیستیم که چنین ساعتی تا این حد مفید است یا خیر. آنچه که از آن اطمینان داریم این است که چنین ساعتی باعث اضطراب فرد می‌شود.»


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال