خودروهای هوشمند آینه بغل ندارند!
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه بیش از یک میلیون نفر در دنیا در اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند. سازمان ملل در نظر دارد این آمار را تا سال 2020 به نصف کاهش دهد. از جمله راهکارهایی که برای دستیابی به چنین هدفی مطرح شده است، استفاده از دوربین‌های ویدئویی پیشرفته به‌جای آینه‌ در خودروها است.

 Mitsubishi Electric به‌تازگی خبر از توسعه فناوری داده است که به‌عقیده این شرکت، بهترین در حوزه خودروهای بدون آینه محسوب می‌شود. سامانه‌های مبتنی بر دوربین امروزی که مجهز به ویژگی تشخیص حرکت هستند قادر به شناسایی اشیا تا فاصله حدود 30 متری و با دقت نه چندان چشمگیر 14 درصد هستند، اما میتسوبیشی مدعی است سامانه بدون آینه‌ای که ارائه کرده است این میزان را به 100 متر با دقت 81 درصد می‌رساند. این شرکت از فناوری تشخیص اشیای مبتنی بر هوش مصنوعی برای دستیابی به این توانایی استفاده کرده است. این سامانه ابتدا به روشی مشابه انسان، اطلاعات مربوط به سوژه‌‌‌ها را از پس‌زمینه جدا می‌کند و این داده‌‌‌ها را به سامانه هوش ‌مصنوعی میتسوبیشی موسوم به Maisart تحویل می‌دهد. این سامانه اشیا را در گروه‌هایی نظیر کامیون‌ها، خودروهای سواری و علائم راهنمایی و رانندگی دسته‌بندی می‌کند و درنهایت راننده می‌تواند نتایج را روی نمایشگر خودرو مشاهده کند. در حال حاضر، این اطلاعات به صورت کادرهایی رنگی در اختیار راننده قرار می‌گیرد و به طور مثال یک کادر آبی نشان‌دهنده کامیون و یا کادر زرد به‌معنای خودروی سواری است. اما می‌توان این اطلاعات را به روش‌های دیگری نیز در اختیار راننده قرار داد. الگوریتم‌های به کار رفته در این سامانه به‌حدی ساده هستند که نتایج به صورت تقریباً آنی در اختیار راننده قرار می‌گیرند و راننده قادر است بر اساس این اطلاعات به‌خوبی تصمیم‌گیری کند و از بروز حوادث احتمالی پیشگیری شود. این سامانه هنوز کامل نشده است و میتسوبیشی در تلاش است کارایی آن را در شرایط بد آب و هوایی و شب بهبود دهد. دولت ژاپن به ترویج فناوری‌های بومی مربوط به خودران‌ها علاقه‌مند است و قصد دارد تا المپیک 2020 توکیو، خودران‌ها را در جاده‌های ژاپن به حرکت درآورد. ژاپن از جمله نخستین کشورهایی است که استفاده از خودروهای بدون آینه را مجاز شمرده است و پیش‌بینی می‌شود نخستین خودروهای بدون آینه تا سال آینده وارد بازار ژاپن شوند.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال