وقتی به باتری هم نمی‎توان اطمینان کرد
ردیابی کاربران از روی باتری اسمارت‌فون و لپ‎تاپ
محققان اروپايی مقاله‎ای را منتشر کرده‎اند که نشان می‎دهد امنیت شما می‎تواند توسط باتری تلفن هوشمند یا لپ‎تاپ شما در معرض خطر قرار گیرد. احتمالا اکثر مردم از چیزی به نام وضعیت API باتری بی اطلاع هستند. کنسرسیوم جهانی وب (W3C) آن را در سال 2012 معرفی کرد و مرورگرهای فایرفاکس، اپرا و کروم آن را پشتیبانی می‎کنند.

1606683296_1_0.gif

وضعیت API باتری چیست؟

یک ویژگی گنجانده شده در HTML5 است که به منظور کمک به وب‌سایت‎ها برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی آن دسته از کاربرانی که مقدار کمی‎ از عمر باتری آنها باقی مانده است از آن استفاده می‎شود. اساسا یک وب‌سایت می‎تواند وضعیت باتری هر دستگاهی را بر اساس دقایق یا درصد باقی مانده از عمر آن شناسایی کند. بر این اساس، این وب‌سایت می‎تواند به طور خودکار قابلیت‎هایی را که در صفحات وب از باتری زیاد استفاده می‎کنند را به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی غیرفعال کند.

چطور حريم خصوصی شما در معرض خطر قرار می‎گیرد؟

تا اینجای کار که وجود چنین قابلیتی خیلی هم خوب به نظر می‎رسد، متاسفانه اصلی‎ترین مشکل API این است که وبسایت‎ها می‎توانند بدون دریافت اجازه از بازدیدکنندگان خود این اطلاعات را جمع‌آوری کنند. این محققان به این نتیجه رسیده‎اند که وبسایت‎ها می‎توانند از طریق یک اسکریپت ثالث اطلاعات به دست آمده از چندین بازدیدکننده را با هم ترکیب کنند و به این شکل ردپایی از هر یک از آنها را به دست آورند. به طور نظری این اتفاق می‎تواند روی هر وب‌سایتی رخ دهد و حتی کاربرانی را هم که به طور مرتب کوکی‎ها را پاک می‎کنند یا از طریق VPN یا فایروال به اینترنت متصل می‎شوند را نیز تحت تاثیر قرار ‎دهد.

این مشکل بالقوه به سال 2012 و بعد از معرفی ویژگی API در کنسرسیوم جهانی وب باز می‎گردد. بخش Security and privacy considerations شامل این بیانیه است: «اطلاعات فاش شده تاثیر بسیار کمی‎ روی حریم خصوصی یا امکان ردیابی کاربران دارد، و به همین دلیل بدون کسب اجازه از آن استفاده می‎شود.»

آیا شما در معرض خطر هستید؟

به نظر می‎رسد ترس حاصل از نتیجه چنین تحقیقی در دنیای فناوری کمی‎ مبالغه‌آمیز باشد. ظاهرا وجود این خطر بالقوه بسیار محدود است. این مطالعه تنها توسط مرورگر فایرفاکس در سیستم‌عامل لینوکس و با استفاده از ابزار UPower صورت گرفته است. این محققان اطلاعات را از مرورگر فایرفاکس در ویندوز، سیستم‌عامل مک اپل و آندرويد برای به دست آوردن ردپای کاربر جمع‌آوری کرده‎اند.

علاوه بر این، این محققان گزارشی را از وجود یک نقص در عملکرد فایرفاکس در لینوکس ثبت کرده‎اند که این مشکل در ژوئن 2015 برطرف شد. این مطالعه هرگز وضعیت مشابه‎ای را نه در مرورگر کروم و نه مرورگر اپرا، یا حتی یک دستگاه موبایل اثبات نکرده است.

این گزارش مشکلی را نشان می‎دهد که قبلا برطرف شده است، اما هدفش این بوده تا توجه عمومی‎ را به این مشکل امنیتی به وسیله نشان دادن راه‎های سوء استفاده احتمالی از قابلیت API برای شناسایی و ردیابی قربانیان جلب کند. قبل از به راه انداختن وحشت‎های این‌چنینی، لازم است مدارک و شواهد بیشتری جمع‌آوری شود. حتی اگر چنین شواهدی پیدا شد، با به‎روزرسانی API از جمله کسب اجازه از کاربر یا هر چیز ضروری دیگر می‎توان چنین مشکلات احتمالی را خنثی کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟