رادیوهای FM مفید اما غیرفعال
همه ما می‌دانیم که گوشی‌های هوشمندی که در اختیار داریم مجهز به رادیوی FM هستند. این موضوع آنقدر برای ما بدیهی است که شاید چندان توجهی به این رادیو و کاربردهای آن نداشته باشیم. اما در برخی از کشورها نظیر امریکا، شمار قابل ‌توجهی از مردم اطلاعی از وجود این قابلیت در گوشی‌های خود ندارند و اگر هم داشته باشند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات موبایل و حتی سازندگان موبایل در این کشورها، این رادیوهای توکار را غیرفعال می‌کنند یا فعال‌سازی‌ آن‌‌ها را به تعویق می‌اندازند. مردم، نمایندگان مردم و حتی برخی سازمان‌ها از این شرکت‌ها درخواست کرده‌اند که این قابلیت را برای استفاده مردم آزاد کنند، اما سال‌ها است که این امکان فراهم نشده است و تنها برخی از مدل‌های گوشی‌ها اجازه استفاده از رادیوی توکار گوشی را می‌دهند. این رادیو علاوه بر فراهم کردن امکان استفاده رایگان از برنامه‌ها و موسیقی، در مواقع بحرانی نظیر بروز حوادث غیرمترقبه که در آن زیرساخت‌های ارتباطی نظیر اینترنت و تلفن‌ همراه از کار می‌افتند و در دسترس نیستند، بسیار کارآمد خواهد بود. دسترسی به رادیو در چنین شرایطی حکم مرگ و زندگی را برای بسیاری از گرفتارشدگان دارد. از سوی دیگر، بسیاری از مردم مایل هستند که محتوای مورد نظر خود را از طریق رادیو و با صرف باتری و داده کمتری به دست آورند، اما در عمل چنین امکانی از آن‌ها گرفته شده است. همین مصرف داده یکی از دلایل مهمی است که سبب شده شرکت‌‌های ارائه‌دهنده خدمات موبایل تمایلی به فعال‌سازی رادیوی روی گوشی نداشته باشند. در این صورت است که مشتریان داده بیشتری مصرف خواهند کرد و درآمد بیشتری نصیب شرکت‌ها خواهد شد. البته طی پنج سال گذشته این مقاومت شرکت‌ها کمتر شده است. در سال‌های اخیر به‌واسطه فراگیر شدن استفاده از خدمات داده نامحدود، دیگر برای اغلب شرکت‌ها فرقی نمی‌کند که کاربران محتوای خود را از طریق این خدمات دریافت کنند یا با استفاده از رادیو.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال