فعالیت‌های نرمال
وقتی سیستم نظارت و کنترل راه دور کودکان هک می‌شود!
«نیمه شب مادر به ناگاه صدایی شبیه صدای یک مرد را از اتاق کودک ده ماهه خود می‌شنود. گوشی خود را بر می‌دارد تا دوربین نظارتی داخل اتاق را بررسی کند و ببیند جریان چیست؟

1606683296_1_0.gif

دوربین اتاق بچه به‌طور مشکوکی حرکت می‌کند. همان‌موقعی که می‌بیند دوربین حرکت می‌کند دوباره صدایی می‌آید که فریاد می‌زند «کوچولو بیدار شو !». در این حال است که پدر به سوی اتاق بچه می‌شتابد و وقتی به اتاق می‌رسد دوربین اتاق به سمت او می‌چرخد!» آن‌چه خواندید بخش‌هایی از جدیدترین قسمت فیلم «فعالیت‌های فوق‌طبیعی»  (Paranormal Activity) نیست! این داستانی واقعی از اتفاقی است که برای خانواده‌ای رخ داده که برای نظارت بر فرزند ده ماهه خود از یک سیستم نظارتی معروف مبتنی‌بر تلفن‌همراه بهره برده بودند (شکل1).


شکل1: هکر با کمترین تلاش موفق شده اتاق کودک را زیر نظر بگیرد و او را بترساند.

آن‌ها یکی از مدل‌های دوربین‌های مبتنی‌بر‌IP شرکت Foscam را در اتاق بچه خود نصب کرده بودند تا از طریق تلفن‌همراه کودک چند ماهه خود را به صورت  تصویری نظارت کنند. هک کردن دوربین‌های بی‌سیم IP، نظیر نمونه بالا، راهی ساده برای هکرها است تا به‌طور تصویری خانه را کنترل کنند. در حقیقت هر ابزار متصل به اینترنت می‌تواند به‌طور بالقوه مورد چنین حملاتی قرار گیرد. شرکت Foscam اعلام کرده است که هر ماه در سراسر دنیا حدود 50 تا 60 هزار دوربین می‌فروشد و به میلیون‌ها کاربر سرویس می‌دهد. با این گستردگی مشتریان، حتی نمی‌توان از یک ایراد فنی کوچک نیز چشم پوشی کرد.

یکی از مشکلات چنین ابزارهایی این است که با رمز عبور پیش فرضی ارائه می‌شوند که به سادگی حدس زده می‌شود و کاربران هم برای تغییر آن رمز اقدام نمی‌کنند. در‌مورد اشاره شده نیز، همین‌طور بوده و از رمز پیش‌فرض استفاده شده است و هکر موفق شده است که به‌راحتی مزاحم کودک شود؛ آن‌هم در اتاق خوابش. والدین کودک این بی‌احتیاطی خود را این‌طور توجیه می‌کنند که «نرم‌افزار به ما اعلام نکرد رمز عبور را تغییر دهیم و ما نمی‌دانستیم باید این‌کار را انجام دهیم. ما تنها روتری را ایمن‌سازی کردیم که از آن استفاده می‌شد و فکر می‌کردیم همین کفایت می‌کند.‌» شرکت Foscam فریم‌ویر دوربین‌های خود را به‌روزرسانی کرد، با این‌حال، درکنار تصحیح مشکلات امنیتی نسخه پیشین‌، از کاربر‌ان خواست تا رمز دوربین‌های خود را تعویض کنند. طبق اعلام شرکت Foscam این پدر و مادر از دوربینی مربوط به سه سال پیش استفاده کرده‌اند و بنابر ادعای این شرکت مدل‌های جدیدتر از آخرین فریم‌ویر استفاده می‌کنند و صاحبان دوربین‌هایی که بیش از شش ماه از عرضه‌شان گذشته‌، باید نرم‌افزار دوربین خود را به‌طور دستی به‌روزرسانی کنند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟