Accelerated Processing Unit
APU چیست و آیا باید برای پی‌سی خود یکی از آن‌ها را بخرید؟
اگر جز افرادی هستید که اخبار فناوری اطلاعات را پیگیری می‌کنید، ممکن است در خصوص غول نیمه‌رسانای AMD به نام APU به خصوص در سال‌های اخیر مطالبی شنیده باشید. اگر با طراحی‌های دنیای میکرو معماری آشنا هستید شاید از این مسئله شگفت‌زده شوید که بدانید دقیقاً APU چیست و چه ارتباطی با CPU دارد.

مفهوم یک APU کاملاً ساده است. یک APU یا Accelerated Processing Unit ترکیبی از CPU و GPU است. دو قطعه سخت‌افزاری که اساساً در هر رایانه‌ای پیدا می‌شوند. اما CPU یا Central Processing Unit که معمولاً از آن به عنوان پردازنده یاد می‌شود، تمامی دستورهای برنامه‌های رایانه‌ای را انجام می‌دهد. هر فعالیتی که در رایانه خود آن‌ها را انجام می‌دهید خواه اجرای یک برنامه یا تایپ یک عدد باید از طریق CPU انجام شود.

از سوی دیگر GPU یا Graphics Processing Unit نیز قطعه سخت‌افزاری دیگری است که به رایانه این اجازه را می‌دهد تا تصاویر را به سرعت رندر کند. ساخت تصاویر سه بعدی اغلب نیازمند انجام پردازش‌های پیچیده‌ای است که به رندر کردن نیاز دارد کارهایی چون ساخت انیمیشن.به همین خاطر با در نظر گرفتن این موارد ما نیاز به سخت‌افزاری اختصاصی خواهیم داشت تا بتواند این پردازش‌ها را انجام دهد.

سؤال این است که آیا ترکیب آن‌ها منجر به نتیجه‌ای ایده‌آل می‌شود یا نه؟ اینکه چه ایده‌ای منجر شد تا دانشمندان و محققان به فکر ترکیب کردن آن‌ها بیفتند. باید گفت که با یکپارچه کردن CPU و GPU در یک قطعه سخت‌افزاری جدا به نام APU ما دارای قطعه جدیدی خواهیم بود که می‌تواند انتقال اطلاعات سریع‌تری را بین دو بخش اصلی داشته باشد.

این مسئله همچنین به APU کمک می‌کند تا با مصرف برق و تولید گرمای کمتری پردازش‌های مورد نیاز را انجام دهد که در مجموع این فرآیند موجب می‌شود تا سطح مناسبی از قابلیت‌های گرافیکی را به کاربر ارائه دهد و باعث حس تجربه لذت‌بخشتری برای کاربر خواهد شد.

اما آیا تنها شرکت AMD این قطعه را می‌سازد؟ نه واقعاً. بزرگ‌ترین رقیب این شرکت در صنعت تولید پردازنده‌ها یعنی اینتل نیز GPU را به همراه پردازنده اصلی سیستم تولید می‌کند و در واقع چندین سال است که این کار را انجام می‌دهد. البته آن‌ها علاقه‌ای ندارند تا برای معرفی پردازنده‌های این دسته از نام APU استفاده کنند چرا که این نام به شدت با برند AMD گره خورده است. اما باید گفت که بسیاری از پردازنده‌های نسل جدید شرکت اینتل مثل Ivy Bridge یا Haswell ترکیبی از پردازنده یعنی CPU و GPU هستند.

در واقع باید گفت که اصولاً هر پردازنده‌ای که این روزها می‌خرید، یک APU است و نمی‌توان نامی بهتر از این برای آن پیدا کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟