دنیای دوربین
شناسایی پرنده با پردازش تصویر
یافتن نام و گونه یک پرنده خاص با در اختیار داشتن تنها یک عکس کار چندان ساده‌ای نیست و باید ساعت‌ها وقت صرف جست‌وجو در منابع مختلف کرد تا بتوان به پاسخی قابل قبول دست یافت.

 یکی از پروژه‌هایی که آزمایشگاه پرنده‌شناسی کرنل دنبال می‌کند، ارائه ابزاری برای ساده‌تر شدن این فرآیند است. این بخش تحقیقاتی سایتی راه‌ا‌ندازی کرده است که کاربر می‌تواند با بارگذاری عکس پرنده مورد نظر خود (مثلاً پرنده‌ای از امریکای شمالی) و پاسخ به چند پرسش، مشخصاتی درباره نام و گونه آن پرنده کسب کند. بعد از بارگذاری عکس، محل و تاریخ گرفته شدن عکس پرسیده می‌شود و در نهایت، از کاربر خواسته می‌شود ضمن کشیدن یک کادر دور پرنده، محل منقار، چشم و دم را علامت بزند. بعد از این کار سایت تصویر را پردازش می‌کند و فهرستی از پیشنهادهای خود را ارائه می‌دهد. 

 الف) از کاربر خواسته می‌شود کادری به دور پرنده رسم کند و منقار، چشم و دم پرنده را علامت بزند.

به‌عنوان مثال، شکل بالا که مربوط به نوع خاصی شاهین است، در سایت بارگذاری شد و بعد از طی مراحل ذکر شده در بالا (بدون ذکر محل و تاریخ گرفته شدن عکس)، سایت فهرستی از پیشنهادات خود را ارائه کرد که نخستین و دومین پیشنهاد به‌طور دقیق گونه و نام این پرنده را مشخص کرده است. البته پیشنهاد سوم سایت نوعی دارکوب بود که به احتمال زیاد به علت شباهت بسیار زیاد الگوی پرهای این نوع دارکوب با تصویر بارگذاری شده از شاهین چنین نتیجه‌ای حاصل شده است.

 ب) بعد از پردازش تصویر بارگذاری شده (سمت چپ)، سایت پیشنهادهایی می‌دهد (سمت راست). همان طور که مشاهده می‌کنید، دو پیشنهاد نخست کاملاً با تصویر بارگذاری شده مطابقت دارد.

در زیر هر پیشنهاد هم گزینه‌ای وجود دارد که در صورت مطابقت عکس پیشنهادی سایت با آن‌چه کاربر بارگذاری کرده است، می‌توان آن را انتخاب کرد. این کار به سایت امکان می‌دهد نتیجه را به‌عنوان یک پاسخ صحیح ذخیره کند و به این ترتیب الگوریتم خود را بهبود بخشد. یافتن این پاسخ‌ها بر 70 میلیون گزارشی مبتنی است که در سایت eBird توسط عکاسان حیات وحش ثبت شده است. این تصاویر به امریکای شمالی مربوط است.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟