تحولی دیگر در ساخت فیلم‌های سینمایی
تماشا کنید: این پهباد بدون دخالت انسان حرفه‌ای‌ترین تصاویر را ثبت می‌کند
کار با پهبادها برای ضبط تصاویر ویدیویی حرفه‌ای کار ساده‌ای نیست و گاه به یک تیم برای ثبت تصاویر با کیفیت نیاز است. اما باز هم محققان دانشگاه MIT دست به‌کار شده‌اند و گجتی ساخته‌اند که انسان‌ها در آن هیچ نقشی ندارند. کافی است فاکتورهای موردنظر برای آن تعیین شود و بعد از آن خودش شروع به فیلم‌برداری می‌کند.

فیلم‌برداری و ضبط ویدیوهای حرفه‌ای و با کیفیت با استفاده از پهباد کار ساده و راحتی نیست و گاهی نیاز به چندین اپراتور دارد. اما محققان آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT ادعا می‌کنند برای حل این مشکل راهی پیدا کرده‌اند که می‌تواند بدون نیاز به دخالت انسان این کار را به بهترین شکل انجام دهد. قرار است سیستمی که توسط این تیم طراحی شده در اواخر ماه جاری میلادی و در جریان یک همایش رونمایی شود. اگر این سیستم همان‌طور که گفته می‌شود عمل کند فقط کافی است تا فیلم‌ساز پارامترهای مشخص و موردنظرش را تعیین کند و بعد از آن پهباد به تنهایی همه مراحل لازم را انجام می‌دهد.

مطلب پیشنهادی

دِرون‌ها جان بیماران و حادثه‌دیدگان را نجات می‌دهند
دِرون در نقش ابرقهرمان ظاهر می‌شود

نام این سیستم "طرح حرکتی ریل-تایم برای فیلم‌برداری هوایی" است. کارگردان فیلم برای گرفتن تصاویر موردنظر یک‌سری پارامترهای ابتدایی و اصلی را تعریف می‌کند. این پارامترها می‌تواند شامل باز یا بسته بودن فریم، یا محل سوژه فیلم‌برداری در داخل آن فریم باشد. مزیت دیگر این سیستم امکان تغییر پارامترها در هنگام پرواز پهباد است. پهباد بلافاصله خودش را با پارامترهای جدید تطبیق می‌دهد. علاوه بر این‌، گجت طراحی شده به‌صورت خودکار از برخورد با اجسام پیش‌رو جلوگیری می‌کند.

هم‌اکنون، پهبادهایی مانند مدل Mavic Pro شرکت DJI هستند که قابلیت شناسایی اجسام و ردیابی آن‌ها را دارند. ولی گجتی که توسط MIT ساخته شده از چند جهت برتری دارد: نسخه‌هایی که در رابطه با این فناوری در آن به‌کار گرفته شده همگی جدید و به‌روز هستند و دیگر این‌که امکانات کنترل آن پیشرفته‌تر شده است. سیستم تعبیه شده برای آن به شکلی است که همواره شتاب اجسامی را که در اطراف پهباد در حرکت هستند تخمین زده و محاسبه می‌کند. این کار 50 بار در ثانیه انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی

تماشا کنید: لحظه شکار پهباد توسط رونالدو
روش‌های جدید تمرین و هدف‌گیری در فوتبال

محققان این پروژه می‌گویند کارگردانی که از این سیستم استفاده کند، قادر است متغیرهای مشخص را به‌طور جداگانه و متفاوت درنظر بگیرد تا پهباد متوجه شود که در صحنه‌ای که ضبط می‌کند چه چیزی اولویت بالاتری دارد. در توضیح این گروه آمده است:

«اگر طراحی موقعیت هنرپیشه‌ها به خوبی صورت نگیرد، فاصله آن‌ها از یکدیگر، جهت بدن‌شان و هم‌چنین فاصله بین هنرپیشه‌ها با اجسام متغیر خواهد بود. در این حالت، درنظر گرفتن همه این موارد به‌صورت هم‌زمان محال و نشدنی است. ولی کاربری که از این پهباد استفاده می‌کند قادر است وضعیت فاکتورهای مختلف نسبت به یکدیگر را مشخص کند. ممکن است در شرایطی، حفظ موقعیت مکانی بازیگر در یک صحنه مهم‌تر از حفظ فاصله دقیق باشد.»

قطعا چنین دستگاه‌هایی برای کارگردان‌هایی مانند جمیز کامرون کاربردهای زیادی خواهد داشت هرچند که هنوز آماده کار در چنین سطحی نیست. اما این موفقیت گام دیگری در تغییر نوع استفاده نرم‌افزار و سخت‌افزارهای جدید در کارهای فیلم‌سازی است خواه کوچک باشد یا بزرگ.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟