سرنوشت گوشی‌های پیکسل گوگل در بازار داخلی کشورمان!
18/07/1395 - 15:56
آیا ایرانی‌ها می‌توانند اسمارت‌فون‌های پیکسل گوگل را خریداری کنند؟
گوگل به تازگی از دو گوشی هوشمند گوگل پیکسل (Google Pixel) و گوگل پیکسل ایکس ال (Google Pixel XL) رونمایی کرده است. این دو گوشی هوشمند هم اکنون در برخی از بازارهای جهانی قابل خرید هستند، اما به نظر شما سرنوشت این دو محصول در بازار کشورمان چه می‌شود؟ آیا با وجود تحریم‌ها، دو گوشی پیکسل و پیکسل ایکس ال گوگل وارد بازار ایران می‌شوند؟ اگر این امر صورت پذیرد، سرونوشت خدمات و سرویس‌های ویژه گوگل که برای این دو محصول در نظر گرفته شده چه می‌شود؟

گوگل در کنفرانس روز چهارم اکتبر مصادف با سیزدهم شهریور ماه از دو گوشی هوشمند جدید گوگل پیکسل و گوگل پیکسل ایکس ال خود رونمایی کرد. اطلاعات دقیق‌تر مربوط به این موضوع را از مقاله "گوگل از دو گوشی پیکسل و پیکسل ایکس ال رونمایی کرد" مطالعه کنید. دو گوشی پیکسل و پیکسل ایکس ال گوگل برخلاف سری محصولات نکسوس این شرکت، به طور رسمی توسط خود گوگل تولید و روانه بازار می‌شوند. گوگل برای این دو محصول قابلیت‌ها و سرویس‌های ویژه‌ای را ارائه کرده که تنها با پشتیبانی مستقیم این کمپانی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی

ویژگی‌های جدید دو گوشی پیکسل گوگل که در نکسوس‌ها وجود ندارد!
مزیت‌های پیکسل‌های جدید گوگل نسبت به نکسوس‌ها

گوگل بعد از معرفی دو گوشی پیکسل و پیکسل ایکس ال رسما اعلام کرد که دیگر به تولید سری محصولات نکسوس نمی‌پردازد. نکسوس‌های گوگل همواره با همکاری این شرکت با سایر کمپانی‌های فعال در زمینه تولید گوشی‌های اندرویدی نظیر ال‌جی، اچ‌تی‌سی، هوآوی و ... تولید می‌شدند. به عنوان مثال نکسوس 5 ایکس (Nexus 5X) سال گذشته با همکاری گوگل و ال‌جی تولید و عرضه شد. همچنین نکسوس 6 پی (Nexus 6P) هم با همکاری گوگل و هوآوی تولید و عرضه گردید.

گوشی‌های پیکسل گوگل

به بیان دیگر گوگل برای تولید سری محصولات نکسوس خود از سایر شرکت‌های فعال در صنعت موبایل کمک می‌گرفت و این امر را به طور مستقل انجام نمی‌داد. اما حال که دو گوشی هوشمند پیکسل و پیکسل ایکس ال گوگل معرفی شده‌اند، دیگر خبری از کمپانی‌های واسط پیشین وجود ندارد و این دو گوشی به طور اختصاصی و مستقل توسط گوگل تولید و عرضه خواهند شد. در این بین سوالی که برای ما ایرانی‌ها پیش می‌آید این است که با وجود تحریم‌های موجود، آیا دو گوشی پیکسل و پیکسل ایکس ال گوگل به بازار ایران راه پیدا می‌کنند؟ اگر این دو گوشی وارد بازار داخلی کشورمان شوند، سرنوشت خدمات و سرویس‌های منحصر به فرد گوگل چه خواهد شد؟

در پاسخ به این سوال باید کمی هوشمندانه عمل کنیم. با توجه به توضیحاتی که پیش از این ارائه کردیم، می‌توان نتیجه گرفت که سری محصولات نکسوس گوگل توسط خود این شرکت راهی بازار ایران نمی‌شدند. به عنوان مثال نکسوس 6 پی که توسط هوآوی تولید شده بود از سوی هوآوی روانه بازار ایران شد. همین روند برای سایر نکسوس‌های گوگل هم تکرار شده بود. بنابراین گوگل هیچ دخل و تصرفی در عرضه سری محصولات نکسوس در ایران نداشت و وظیفه خدمات پس از فروش این محصولات بر عهده شرکت‌های تولید کننده آن‌ها نظیر هوآوی، ال‌جی و ... بود. اما داستان دو گوشی پیکسل و پیکسل ایکس ال گوگل کاملا متفاوت است!

دو گوشی گوگل پیکسل و گوگل پیکسل ایکس ال به طور اختصاصی توسط خود گوگل تولید می‌شوند. گوگل خرید دو گوشی مورد نظر را از طریق سایت گوگل استور (Google Store) محقق ساخته و این سایت برای ایرانی‌ها سرویس خرید ارائه نمی‌کند. البته سایت‌هایی نظیر بست‌بای (BestBuy) هم در حال حاضر نسخه‌های تحت قرارداد با اپراتورهای خاص نظیر وریزون (Verizon) دو گوشی هوشمند پیکسل و پیکسل ایکس ال را به فروش می‌رسانند. با توجه به این موضوعات، سرنوشت عرضه دو گوشی پیکسل و پیکسل ایکس ال در ایران کمی شبه‌برانگیز است.

گوشی‌های پیکسل گوگل

بدون تردید گوگل برنامه‌ریزی خاصی به منظور عرضه دو گوشی هوشمند پیکسل و پیکسل ایکس ال در ایران ندارد. مطمئنا اگر سری محصولات نکسوس هم توسط خود این گوگل تولید می‌شد، شاهد اتخاذ استراتژی مشابهی از سوی شرکت بودیم. بنابراین حتی اگر به صورت غیر رسمی دو گوشی گوگل پیکسل و گوگل پیکسل ایکس ال در بازارهای داخلی کشورمان عرضه شوند هم ما ایرانی‌ها شانس استفاده از برخی قابلیت‌ها و سرویس‌های اصلی که گوگل برای این محصولات ارائه کرده را از دست می‌دهیم.

همانطور که می‌دانید دو گوشی پیکسل و پیکسل ایکس ال گوگل قیمت بسیار بالایی دارند و دلیل اصلی این قیمت بالا با خدمات و سرویس‌های عالی که گوگل برای این دو گوشی در نظر گرفته، ارتباط مستقیمی دارد. حال تصور کنید که این دو گوشی هوشمند با قیمت‌های نجومی خود به طور غیر رسمی در بازار ایران عرضه شده و در عین حال هیچ یک از سرویس‌ها و خدمات اختصاصی گوگل را ارائه نکنند! مطمئنا در این شرایط خرید دو گوشی نامبرده شده به هیچ وجه انتخاب معقولانه‌ای نخواهد بود و بدون تردید هیچ کاربری نسبت به خرید دو گوشی هوشمند پیکسل و پیکسل ایکس ال اقدام نمی‌کند. نظر شما در رابطه با عرضه دو گوشی هوشمند گوگل پیکسل و گوگل پیکسل ایکس ال در بازار داخلی کشورمان چگونه است؟ آیا حاضر به صرف هزینه‌ای چند میلیونی برای خرید این دو گوشی که از سرویس‌های اختصاصی گوگل بهره‌مند نیستند خواهید بود؟ 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟