آِیا هیولای 50 مگاپیکسلی کانن، عکاسی حرفه‌ای را دگرگون می‌کند؟
غول جدید کانن
اگر این دوربین را با دوربین‌های خود کانن نیز مقایسه کنیم به نتایج جالبی دست پیدا می‌کنیم. دوربین EOS 5D Mark III مدل قبلی دوربین‌های DSLR کانن بود که دارای رزولوشن بالایی بود، رزولوشن 22 مگاپیکسل، اما 5DS حتی دو برابر این مقدار رزولوشن دارد.

shabake-mag.jpg

حس‌گر جدید full-frame کانن رزولوشن 50.6 مگاپیکسلی را به کاربران ارائه می‌دهد. این چهل درصد بیش از آن چیزی است که نیکون در دوربین‌های مدل D800/D810 به کاربران ارائه می‌دهد دوربینی که تنها سه سال پیش رونمایی شد و در همان زمان نیز توجه بسیاری را به خود جلب کرد. اگر این دوربین را با دوربین‌های خود کانن نیز مقایسه کنیم، به نتایج جالبی دست پیدا می‌کنیم. دوربین EOS 5D Mark III مدل قبلی دوربین‌های DSLR کانن بود که دارای تفکیک‌پذیری بالایی بود، رزولوشن 22 مگاپیکسل، اما 5DS حتی دو برابر این مقدار تفکیک‌پذیری دارد.

اما چه کسانی به آن نیاز دارند؟
قطعاً این رزولوشن بسیار بالا برای عکاسی غیرحرفه‌ای نمی‌تواند به‌عنوان یک نیاز اساسی باشد اما برای عکاسی حرفه‌ای بسیار مهم و بااهمیت است. این کیفیت تصویر می‌تواند نیازهای جدی افراد فعال در حوزه مد، معماری، عکاسی چهره و مناظر طبیعی را به‌خوبی پاسخگو باشد. این رزولوشن به‌خوبی برای صفحه‌نمایش‌های بزرگ که از آن‌ها برای نمایش پوسترها و تبلیغات استفاده می‌شود کاربر خواهد داشت. به‌طور قطع مخاطبان اصلی این دوربین عکاسان حرفه‌ای هستند اما کانن معتقد است که برای عکاسی شخصی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. EOS 5DS دوربین ارزانی نخواهد بود اما دوربینی دست‌نیافتنی نیز نخواهد بود. این دوربین از ماه ژوئن سال 2015 باقیمت 3700 دلار به بازار عرضه خواهد شد که چندان قیمتی بیش از EOS 5D Mark III ندارد و حتی از قیمت دوربین پرچم‌دار EOS-1D X نیز کمتر است. تجربه دوربین‌های نیکون D800/D810 نشان داده‌اند که هستند برخی از کاربران غیرحرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای که آماده‌اند چنین مبالغی را برای تهیه تصویرهای موردعلاقه خود در بیشترین حد کیفیت بپردازند.

5DS R
زمانی که نیکون مدل D800 را در سال 2012 رونمایی کرد مدل D800E را نیز به همراه آن رونمایی کرد. تا آن زمانی در تمامی دوربین‌های DSLR یک فیلتر اپتیکی 'low-pass' در جلوی حس‌گر اصلی دوربین قرار داشت از اعوجاج تصویر جلوگیری می‌کرد اما در مدل D800E این فیلتر حذف شد.

کانن نیز کاری مشابه انجام داده است، مدل 5DS که در واقع مدل معمولی این سری دوربین است دارای فیلتر low pass است و مدل 5DS R بدون این فیلتر به فروش می‌رسد. لوگوی R قرمزی که در این مدل نقش بسته است تنها تفاوت ظاهری این مدل را با مدل5DS  ایجاد کرده است. اما این‌طور نیست که کانن صرفاً فیلتر low pass را در این مدل حذف کرده باشد، کانن به خاطر حذف این فیلتر حس‌گر صفحه کانونی را در دوربین جابجا کرده است که این کار موجب طراحی داخلی جدید آن شده است. در واقع این مدل دارای یک فیلتر دوم low pass  است که تأثیر اولی را که خنثی می‌کند.

روی کاغذ 5DS R مدل می‌تواند تصاویر شارپ با جزییات بسیار دقیق را ارائه کند اما برای مواقعی هم ممکن است تصویر دارای اعوجاج باشد. کانن می‌گوید که این دوربین به‌خصوص برای عکس‌برداری از سوژه‌های زنده که دارای جزئیات ارگانیک هستند مثل مناظر طبیعی کاربرد خوبی خواهد داشت.

نیکون D800E ثابت کرد که کاربران حاضر هستند برای داشتن تصاویری با رزولوشن بالاتر با ریسک به وجود آمدن پدیده اعوجاج در برخی از تصاویری که با این دوربین‌ها ثبت می‌شود کنار بیایند؛ و در نهایت هم تحقیقات نشان می‌دهد این ویژگی عدم رضایت کاربران را نیز شامل نشده است. در واقع هیچ کاربری از اعوجاج تصویر شکایت نکرده است؛ بنابراین باید ببینیم در خصوص مدل‌های جدید کانن که از همین سیاست فروش پیروی می‌کنند چه اتفاقی خواهد افتاد.

5DS R نیز همزمان با 5DS  در ماه ژوئن 2015 باقیمت 3900 دلار به فروش خواهد رسید.

 

از نگاه نزدیک
اما جالب است بدانید که چرا کانن بدنه 5D را برای قرار دادن حس‌گر جدید خود انتخاب کرده است و چرا از بدنه 1D استفاده نکرده است. باید گفت که اینجا هم کانن از استراتژی استفاده کرده است. مدل‌های D800/D810 از مدل‌های پرچم‌دار D4 ارزان‌تر هستند اما مدل D4 به‌طور خاص برای عکس‌برداری پرسرعت و در محیط‌های کم‌نور برای عکس‌برداری ورزشی و خبری طراحی‌شده است. کاری که کانن در مدل 1D X انجام داده است. این یک مدل خاص و گران‌قیمت است در حالی که 5D یک دوربین حرفه‌ای مقرون به صرفه است.

در حقیقت جدا از بحث رزولوشن و برخی از جزئیات خارجی یکسان مدل 5DS به صورت عملی مشابه با 5D Mark III است. 5D Mark III همچنان در کنار مدل‌های جدید تولید خواهد شد، این دوربین هنوز در نور کم بهتر عمل می‌کند. 5DS دارای حداکثر مقدار ISO 6400 است اما 5D Mark III دارای حداکثر ISO 12800 است. 5D Mark III البته در فیلم‌برداری نیز بهتر عمل می‌کند چرا که کانن در 5DS سوکت هدفون را که برای کنترل کیفیت صدای ضبط شده از آن استفاده می‌شود را حذف کرده است و به جای آن از پورت USB 3 استفاده کرده است تا تصاویر پرحجم این دوربین با سرعت بیشتری منتقل شود.

EOS 5DS دارای دو پردازنده DIGIC است تا بتواند تصاویر حجیم 50 مگا پیکسلی این دوربین را پردازش کند و این به شما کمک خواهد کرد تا با سرعت 5fps بتوانید به صورت ممتد تصویربرداری کنید. دوربین‌های پرسرعت‌تری از این دوربین نیز وجود دارند که برای مقاصد فنی خاص از آن‌ها استفاده می‌شود اما همین مقدار سرعت نیز برای بسیاری از کارهای حرفه‌ای کافی است. اگر خواستید می‌توانید از 50 میلیون پیکسلی که حس‌گر این دوربین در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده نکنید. این دوربین دارای حالت قاب‌بندی 1.3x است که می‌تواند حس‌گر دوربین‌های قدیمی سری EOS 1D را شبیه‌سازی کند و حالت قاب‌بندی 1.6x نیز درست مثل مدل APS-C عمل می‌کند.

که به ترتیب تصاویری با کیفیت 30 و 19 مگاپیکسل را برای شما ارائه می‌کنند که با این حال نیز این تصاویر دارای جزئیات بسیار شگفت‌آوری هستند. البته استفاده از حالت قاب‌بندی 1.6x به این معنی نیست که EOS 5DS می‌تواند لنزهای کوچک‌تر EF-S را نیز داشته باشد. تفاوت‌های فیزیکی وجود دارند که این کار را غیرممکن می‌کنند و حالت قاب‌بندی برای این است که به سادگی بتوانید این حس‌گرها را شبیه‌سازی کنید. این حالت بیش از اینکه به نظر می‌آید، مؤثر است. می‌توانید از امکاناتی که برای مدیریت اندازه تصاویر نیز برایتان وجود دارد استفاده کنید، با اینکه کیفیت تصویر 50 مگاپیکسل عالی است اما شاید همیشه به این حد از کیفیت نیاز نداشته باشید.

5DS از سیستم پیشرفته فوکوس خودکاری استفاده می‌کند که پیش از این در EOS 5D Mark III نیز به کار رفته است. این سیستم داری 61 نقطه فوکوس خودکار است که دارای 41 حسگر cross-type و 5 حس‌گر dual cross-type است. همچنین این دوربین از سیستم 'Intelligent Tracking and Recognition AF' یا iTR استفاده می‌کند که می‌تواند هم‌زمان صورت و رنگ را تشخیص دهد. حس گر اندازه‌گیری نور RG+IR، با قدرت 150 هزار پیکسل دارای یک Flicker Detection است که برای نخستین بار در EOS 7D Mark II با آن آشنا شدیم که می‌تواند اکسپوژر بهتری در نور مصنوعی (به‌خصوص زیر نور فلورسنت) به ما بدهد.

همچنین یک Fine Detail Picture Style نیز برای این مدل طراحی‌شده است تا بدون نیاز به رایانه بتوانید شارپنس‌های پیشرفته‌ای را در تصویر اعمال کنید و حتی می‌توانید صفحه Quick Control را با تنظیمات دلخواه خود شخصی‌سازی کنید.با 5DS کانن سیستم جدید Mirror Vibration Control را ارائه کرده است که مانع از توقف ناگهانی کار دوربین که منجر به کدر شدن تصویر می‌شود، می‌گردد.

5DS هرگز جزئیاتی را کمتر از دوربین‌هایی با حس‌گرهای با تفکیک‌پذیری پایین‌تر نشان نمی‌دهد اما در زمان فوکوس‌های بیش از اندازه باید کمی مراقب باشید. علاوه بر آن باید از یک کارت حافظه با ظرفیت بالا استفاده کنید (این دوربین از کارت‌های SD و CF پشتیبانی می‌کند) و به یک هارددیسک با ظرفیت بالاتر برای رایانه خود نیاز خواهید داشت. حتی شاید لازم باشد برای کار با تصاویر 50 مگا پیکسلی از یک رایانه سریع‌تر نیز استفاده کنید.

هر دو مدل EOS 5DS و 5DS R تا ماه ژوئن روانه بازار نخواهند شد اما به محض این‌که بتوانیم نقد و بررسی آن را منتشر خواهیم کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟