iOS9 همراه با Content Blocker
با این برنامه‌ها تبلیغات در iOS 9 ممنوع خواهد بود!
همراه با عرضه iOS9، اپل ویژگی جدیدی را عرضه کرد که آن‌را Content Blockers نامید. وظیفه اصلی این ویژگی در ارتباط با مسدودکنندگان تبلیغات است، اما آن‌ها را می‌توان برای جلوگیری از ردیابی داده‌ها و حفاظت از حریم خصوصی هم استفاده کرد. زمانی که آن‌را اجرا کنید، چند گزینه انتخابی در اختیارتان قرار می‌گیرد، اما اجازه دهید به بهترین‌هایی که در این زمینه وجود دارند نگاهی داشته باشیم.

اگر با Content Blocker آشنایی ندارید، باید بدانید شیوه عملکرد مسدودکنندگان محتوا یکسان با افزونه‌های مسدودکننده تبلیغاتی است که برای مرورگرها عرضه می‌شود. زمانی که نصب می‌شوند، توانایی انجام چند کار مهم را دارند:

1.مسدود کردن تبلیغات

2.جلوگیری از ردیابی

2. حفاظت از حریم خصوصی کاربران

دلایل زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند همواره نگران داده‌های موجود در دستگاه‌های همراه خود باشیم و برای حفاظت از آن‌ها از راهکارهای ایمنی استفاده کنیم. اگر تجربه کار با این مدل از ابزارها را داشته باشید، به خوبی می‌دانید زمانی‌که فعال می‌شوند و تبلیغات را بلوکه می‌کنند، نه تنها از حجم دانلود کاسته می‌شود، بلکه سرعت بارگذاری صفحات به‌طرز محسوسی افزایش می‌یابد. بدیهی است یک مسدودکننده ضمن حذف تبلیغات کمک می‌کند تا دستگاه‌ همراه کمتر تحت فشار دریافت داده‌ها قرار گیرد. این ویژگی با دستگاه‌های 64 بیتی iOS و مرورگر سافاری کار می‌کند. ( 5S و نسخه‌های جدیدتر از آن، iPad Air و نسخه‌های جدیدتر از آن، iPad Mini 2 و نسخه‌های جدیدتر از آن با این ویژگی سازگار بوده و کار می‌کنند.)

مطلب پیشنهادی: محافظت از خود در مقابل پلیدی‌های آنلاین

در آزمایشی که ما روی این مسدود کنندگان انجام دادیم، مشاهده کردیم که همه آن‌ها به خوبی توانایی مسدود کردن تبلیغات را داشته و طیف گسترده‌ای از تبلیغات را مسدود می‌کنند. نکته‌ای که در رابطه با تبلیغات وجود دارد، به شبکه‌ای بودن آن‌ها باز می‌گردد، به عبارت دیگر اگر روی تبلیغی کلیک کنید، به تبلیغ دیگری هدایت می‌شوید. تفاوت واقعی آن‌ها در ویژگی‌ها، تنظیمات و ارزش واقعی آن‌ها قرار دارد. در حالی که بسیاری از تبلیغات همراه زیان‌بار هستند، اما از طرفی باید به این نکته توجه داشته باشیم که تبلیغات منبع اصلی کسب درآمد سایت‌ها به شمار می‌روند. در نتیجه اگر تمایل دارید که هیچ‌گونه تبلیغی را مشاهده نکنید، باید به سراغ سایت‌های تجاری که اقدام به ارائه محتوا می‌کنند بروید. البته بسیاری از سایت‌های تجاری برای آن‌که درهای خود را به روی شما باز کرده و اجازه دهند به محتوای آن‌ها دسترسی داشته باشید، از شما بابت حق اشتراک هزینه‌ای مطالبه می‌کنند.

Content Blockers را چگونه فعال کنیم؟

مسدودکنندگان تبلیغات به‌طور پیش فرض فعال نیستند و برای فعال‌سازی آن‌ها لازم است یکسری مراحل را پشت سر قرار دهید.

1. مسدودکننده‌ای که تمایل به استفاده از آن را دارید از فروشگاه iTunes App دانلود کنید.

2. به مسیر Settings -> Safari -> Content Blockers رفته و مسدود کننده نصب شده را فعال کنید.

زمانی‌که مسدود کننده‌ها را فعال کردید، بخش زیادی از کار را انجام داده‌اید. با این حال، بعضی از برنامه‌ها تنظیمات خاص خود را دارند. این تنظیمات به شما اجازه می‌دهند نوع محتوایی که باید مسدود شده یا مسدود نشود را تعیین کنید. بنابراین لازم است به تنظیمات قرار گرفته درون برنامه‌ها به دقت توجه کنید. اگر در نظر دارید واقعا همه چیز را مسدود کنید، باید به‌طور همزمان از چند مسدودکننده تبلیغات استفاده کنید، البته به‌کارگیری چند مسدود کننده به‌طور همزمان باعث می‌شود در رندر کردن صفحات با مشکلاتی مواجه شوید، اما در مقابل این اطمینان را خواهید داشت که بخش عمده‌ای از تبلیغات مسدود می‌شوند. البته اپل این توانایی را در اختیار کاربران قرار داده است که در صورت نصب مسدودکننده‌ها باز هم بتوانند آزادانه به بازدید از صفحات به پردازند. برای این منظور اگر چند ثانیه دکمه Refresh را در مرورگر سافاری پایین نگه دارید یک پنجره ظاهر شده و گزینه Reload Without Content Blockers را به شما نشان می‌دهد، با تأیید این گزینه محتوای مورد نظر همراه با تبلیغات آن نشان داده می‌شود.

برای کاربرانی که دوست دارند همه چیز را کنترل کنند، 1Blocker یک گزینه ایدهآل است

1Blocker یک برنامه رویایی واقعا مفید است. نسخه رایگان تنها توانایی مسدود کردن تبلیغات را دارد، در نتیجه اگر نیازمند این هستید که هر چیزی را مسدود کنید، باید نسخه تجاری آن‌را به قیمت 2.99 دلار خریداری کنید. نسخه تجاری همراه با 7000 مسدود کننده از پیش نصب شده عرضه شده که در نتیجه توانایی مسدود کردن هر چیزی را دارد. این تنظیمات به‌گونه‌ای هستند که توانایی مسدود کردن تبلیغات، ردیاب‌ها، ویدجت‌های توییتر، ویدجت‌های فیس‌بوک، به‌اشتراک‌گذاری ویدجت‌ها و سفارشی‌سازی فونت‌های وب را دارند. مسدود کردن نظرات Disqus، آدرس‌های URL، کوکی‌ها، عناصر خاصی از یک صفحه و... از دیگر امکانات عرضه شده توسط 1Blocker است. به لطف تنظیمات گسترده‌ای که 1Blocker در اختیار کاربر قرار می‌دهد، بلوکه کردن هر چیزی در کنترل کاربر قرار دارد، همین موضوع بر جذابیت این ابزار می‌افزاید. کاربران حتا این توانایی را دارند تا تبلیغات مرتبط با دامین خاصی که واقعا تمایلی به مشاهده آن‌ها ندارند را مسدود کنند. توانایی ساخت مسدود کننده شخصی از دیگر امکانات عرضه شده توسط ویرایشگر وب این مسدود کننده است. اما 1Blocker یک مسدود کننده کامل نیست. در حقیقت، با همه تنظیمات قابل تغییری که در اختیار کاربر قرار می‌دهد، به‌طرز باور نکردنی همسو با سایت‌هایی که در فهرست سفید قرار دارند رفتار نمی‌کند. در نتیجه اگر در نظر دارید سایت‌های مورد علاقه خود را به 1Blocker وارد کنید، هیچ راهی برای انجام این کار وجود ندارد.

لینک دانلود 1Blocker

لینک دسترسی به ویرایشگر 1Blocker

برای آنهایی که تمایل به تنظیمات زیاد ندارند، Blockr، Peace و Purify گزینههای ایدهآلی هستند

یک مسدود کننده محتوا بوده که در بخش Goldilocks قرار گرفته و گزینه‌های قابل تنظیمی را ارائه می‌کند. Blockr برای مسدود کردن تبلیغات، محتوای چند رسانه‌ای ( فایل‌های صوتی و ویدویی)، کوکی‌ها، دکمه‌های اجتماعی و محتوایی که در ارتباط با حریم خصوصی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. Blockr بر مبنای فهرست خاص خودش برای مسدود کردن تبلیغات عمل می‌کند، در نتیجه گفتن این مطلب که آیا در دراز مدت محتوایی که مسدود می‌کند واقعا ضروری است یا خیر کار ساده‌ای نیست. شبیه به مسدود کننده Peace که توسط مارک آرمنت ساخته شده است با استفاده از Blockr توانایی مسدود کردن تبلیغات و ردیاب‌ها را دارید. با استفاده از blockr می‌توانید تعیین کنید آیا ویدجت‌های شبکه‌های اجتماعی و فونت‌های خارجی که باعث می‌شوند بارگذاری صفحات به کندی انجام شود غیر فعال شود یا خیر. مسدود کننده Blockr قدرت خودش را از Ghostery دریافت می‌کند، Ghostery از یک بانک اطلاعاتی عظیم در این زمینه استفاده می‌کند اما مشکل کار این است که  Ghostery داده‌های خود را به تبلیغ کنندگان می‌فروشد که به نوعی باعث ضربه زدن به عملکرد یک مسدود کننده تبلیغات می‌شود. البته مسدود کننده Peace دیگر در فروشگاه اپل عرضه نمی‌شود. Purify گزینه دیگری است که عملکرد مشابهی دارد. Purify برای مسدود کردن تبلیغات، تصاویر، اسکرپیت‌ها و فونت‌ها عمل می‌کند، با این تفاوت که به شما اجازه می‌دهد تا فهرست سفیدی از سایت‌های موردنظر خود را ایجاد کنید. کاربر به آسانی می‌تواند سایت‌هایی که به تازگی در سافاری بازدید کرده است را به این فهرست اضافه کند، در نتیجه به سرعت می‌تواند فهرستی از سایت‌های مورد علاقه خود را ایجاد کند. Purify به درستی اعلام نکرده است که تبلیغات را بر اساس چه فهرستی مسدود می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد عملکرد قابل قبولی در این زمینه دارد.

لینک دسترسی به Peace

لینک دسترسی به Purify

لینک دانلود Blockr

Crystal راهکاری مناسب برای کاربرانی که تمایل ندارند به درون تنظیمات وارد شوند

شیوه کارکرد Crystal به‌گونه‌ای است که یا همه چیزی را در اختیار دارید یا هیچ چیزی را در اختیار ندارید. به عبارت دیگر Crystal هیچ‌گونه تنظیمی در اختیار کاربر قرار نمی‌دهد. زمانی‌که Crystal را نصب می‌کنید، اقدام به مسدود کردن تبلیغات کرده و مانع از ردیابی کاربران می‌شود. عدم وجود تنظیمات به این معنی است که Crystal اجازه ساخت یک فهرست سفید از سایت‌ها را نمی‌دهد. عدم دسترسی به هیچ تنظیمی به این معنی است که شما هیچ‌گونه پارامتر احتمالی را از دست نخواهید داد. Adamant مسدود کننده دیگری است که بر همین اساس کار کرده و از فروشگاه اپل استور قابل دریافت است.

لینک Crystal

لینک Adamant

مسدود کننده خود را طراحی کنید

به‌طور معمول برای آن‌که یک مسدود کننده خوب تبلیغاتی را در اختیار داشته باشید باید برای آن هزینه کنید، اما زمانی‌که بدون نیاز به کدنویسی توانایی ساخت یک مسدود کننده را داریم چرا این‌کار را انجام ندهیم؟ Block Party یک مسدود کننده تبلیغات منبع باز بوده که به شما اجازه می‌دهد در Xcode مسدود کننده شخصی خود را ایجاد کنید. در ظاهر ممکن است این‌کار پیچیده باشد، اما این‌کار به‌طرز شگفت‌انگیزی ساده است، حتی اگر هیچ‌گونه سابقه کدنویسی نداشته باشید. در این روش روی محتوایی که باید بلوکه شوند کنترل کاملی خواهید داشت و بر اساس نیاز شخصی خود تصمیم می‌گیرد چه محتوایی بلوکه شود و چه محتوایی نشان داده شود.

مطلب پیشنهادی: چگونه از روی سیستم مک بدافزارها و تبلیغ‌افزارها را حذف کنیم

با توجه به این‌که مدت زمان کوتاهی است که از عرضه iOS9 گذشته است، ما در آینده گزینه‌های بیشتری را در زمینه مسدود کنندگان تبلیغات مشاهده خواهیم کرد. آن‌چنان که اشاره کردیم نحوه ساخت برنامه‌های مسدود کننده تبلیغات کار ساده‌ای بوده و امکان ساخت نسخه خانگی آن‌ به سادگی امکان‌پذیر است. اما در شرایط کنونی هر چند هیچ یک از مواردی که به آن‌ها اشاره گردید کامل نیستند اما جزء بهترین‌ها به شمار می‌روند. امیدواریم در آینده شاهد گزینه‌های بهتری در این زمینه باشیم.


[[nid:2780 view_mode=image]]

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟