ساختن موسیقی و پخش صدا
آشنایی و کار با رزبری پای - بخش چهلم
در این قسمت، توضیح می‌دهیم چگونه می‌توانید با استفاده از دستورات مربوط به آلات و نت‌های موسیقی، یک برنامه ساخت موسیقی ایجاد کنید.

1606683296_1_0.gif

این مطلب یکی از مقالات ویژه‌نامه «رزبری پای» ماهنامه شبکه است. برای دانلود کل این ویژه‌نامه به اینجا مراجعه کنید. 

این پروژه از آرایه‌ای با 20 عنصر برای نگه‌داری نت‌ها استفاده می‌کند. آرایه‌ها در اسکرچ فهرست یا List نامیده می‌شوند. صدای طبل در یک حلقه قرار می‌گیرد و اجرا می‌شود. همچنین، برای نواختن ارگ نیز باید از یک فهرست برای نت‌ها استفاده کرد (شکل 1).

1- تنظیم و تعیین مکان 
اسپرایت طبل را بارگذاری و ‘When clicked’ را انتخاب کنید. سپس، ‘Go to x:-150, y:100’ را وارد کنید. ‘When Sprite1 clicked’ را انتخاب کنید. در قسمت stop drum’ Variables’ را ایجاد کنید. ‘Set () to ()’ را انتخاب و ‘stop drum’ را به‌عنوان متغیر و مقدار صفر را نیز وارد کنید (شکل 2).

2- تکرار الگوی طبل
از قسمت Control گزینه ‘()Repeat until’ را انتخاب و به قسمت Operators بروید و‘()=()’ را اضافه کنید. در پرانتز نخست ‘stop drum’ و در قسمت دوم 1 را وارد کنید. سپس، دو دستور ‘Play drum’ را از قسمت Sound انتخاب کنید، طوری ‌که یکی از ‌آن‌ها به‌صورت تصادفی انتخاب شود (شکل 3).

3- متوقف ساختن صدای طبل
روی اسپرایت Paint کلیک کنید. سپس، روی import کلیک و طبل را انتخاب کنید و یک علامت × بکشید. به قسمت مربوط به مکان و اندازه ‘When clicked’ را اضافه کنید. سپس، ‘When SpriteX clicked’ و ‘()Change () by ’ را انتخاب کنید و به‌ترتیب ‘stop drum’ و 1 را وارد پرانتزها کنید. 

4- ایجاد یک اسپرایت ارگ
روی Paint کلیک کنید و یک ارگ بکشید. ‘When clicked’ را انتخاب و مکان را به مقدار ‘go to x:100, y:100’ تنظیم کنید. گزینه ‘When SpriteX clicked’ را انتخاب کنید (شکل 4 و 5).

5- تعریف ابزارها و متغیرها
گزینه ‘()Set instrument to’ را اضافه و ابزار مورد علاقه خود را انتخاب کنید. به قسمت مربوط به متغیرها بروید و ‘synth’ و ‘note counter’ را انتخاب کنید. از قسمت متغیرها، ‘Set synth to 0’ و Set note counter to 1’ را استفاده کنید. یک ‘()Repeat until’ اضافه کنید. در قسمت Operators، گزینه ‘()=()’ را اضافه و به‌ترتیب ‘synth’ و 1 را وارد کنید. 

6- ایجاد آرایه نت‌ها
در قسمت Variables فهرستی به نام ‘keyboard’ ایجاد کنید. در کنار فهرست ظاهر شده در پنجره اصلی علامت + را بزنید و فیلدهای مورد نظر را همراه مقادیرشان وارد کنید. در این‌جا بیست فیلد نیاز خواهید داشت (شکل 6).

7- اجرای نت‌ها از درون آرایه
گزینه‌های ‘Play note () for 0.5 beats’ ،‘Note counter ،Item() of Keyboard’ را وارد کنید. ‘Change note counter by 1’ را اضافه کنید. یک شرط ()if بگذارید و ()=() را در آن قرار دهید. در پرانتز نخست Note counter و در پرانتز دوم 1 را وارد کنید. ‘Set note counter to 1’ را اضافه کنید (شکل 7).

8- اجرای صداهای تصادفی
یک اسپرایت جدید برای خاموش کردن صفحه‌ کلید ایجاد کنید. متغیر synth را انتخاب کنید.‘When SpriteX clicked’ و سپس ‘()Set instrument to’ را اضافه کنید. عمل‌گر ‘Pick random’ را انتخاب و ‘Play note’ را اضافه کنید.

برای مشاهده قسمت‌های بعدی "آشنایی و کار با رزبری‌پای" اینجا کلیک کنید

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟