Raspberry Pi (مدل +B)
آشنایی و کار با رزبری پای - بخش هفتم
مدل B معروف‌ترین مدل Pi است که قابلیت‌های بسیار زیادی دارد. مدت کوتاهی پس از انتشار مدل B، این مدل کمی به‌روزرسانی شد و مقدار حافظه RAM موجود در آن اندکی افزایش یافت و مدل +B وارد بازار شد.

این مطلب یکی از مقالات ویژه‌نامه «رزبری پای» ماهنامه شبکه است. برای دانلود کل این ویژه‌نامه به اینجا مراجعه کنید. 

 از لحاظ تکنیک، مدل +B از تراشه‌های مرکزی و میزان حافظه مشابه مدل B است. یعنی، سرعت و ظرفیت آن بیش‌تر از مدل B نیست. در واقع، ارزیابی‌ها حاکی از این است که این دو مدل دقیقاً مثل هم هستند. تفاوت اصلی بین این دو مدل مؤلفه‌های موجود روی برد آن‌ها است. به‌علاوه، در مدل +B درگاه خروجی ویدیو حذف شده، درگاه کارت SD به درگاه microSD تغییر یافته و دو درگاه USB نیز به آن اضافه شده است. همچنین، در مدل +B ورودی‌ها و خروجی‌ها در دو طرف Raspberry Pi قرار گرفته‌اند که باعث می‌شود فضای بیش‌تر و مرتب‌تری به‌وجود آید.

در مدل +B، چهارده پین اضافی GPIO نیز وجود دارد که در مجموع تعداد پین‌ها به 40 می‌رسد و 26 پین ابتدایی همان کارایی قبلی را دارند. پروژه‌های قدیمی Raspberry Pi روی این مدل جدید نیز با همان پیکربندی قبلی قابل اجرا هستند. روی پین‌های 29 و 31 دو پالس سیگنال ساعت و سه گذرگاه واسط جانبی سریال اضافی نیز روی پین‌های 36، 38 و 40 قرار دارد. روی پین‌های دیگر، چند پین اتصال به زمین و تعدادی پین ترکیبی وجود دارد. یکی دیگر از تغییرات عمده در مدل ‌+B این است که نسبت به مدل B کم‌تر نیرو مصرف می‌کند. این کارایی مزایایی نیز دارد. به‌عنوان مثال، راحت‌تر از طریق پورت USB کامپیوتر شارژ می‌شود و برق زیادی مصرف نمی‌کند. 

برای مشاهده قسمت‌های بعدی "آشنایی و کار با رزبری پای" اینجا کلیک کنید

منبع: کتاب رزبری پای برای مبتدیان از انتشارات Emagine

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟