مقدمه پرونده ویژه 4K
به‌سوی بی‌نهایت و فراتر از آن!
رسانه، همواره قدرتمندترین ابزار در دست بشر بوده‌ است. از سال‌های پیدایش روزنامه تا به وجود آمدن سینما و تلویزیون،همیشه به دنبال این بوده‌ایم تا حرف خود را به گوش انسان‌های دیگر برسانیم. اما تحولات حوزه رسانه گاه نقش گوینده و شنونده را تغییر داده است.اگر بخواهیم کلیدی‌ترین اتفاق‌های صنعت رسانه در قرن بیستم را مرور کنیم، می‌توانیم از پیدایش سینما، اختراع تلویزیون و ساخت دستگاه‌های پخش خانگی یاد کنیم. در طول تمام این صد سال، در هر سه سطح با یک چیز سر و کار داشتیم: نوار مغناطیسی. اما در قرن بعد، هر سه این موارد با شروع دوران دیجیتال متحول شدند، البته با ترتیبی برعکس. پیدایش دیسک‌های نوری، صنعت پخش خانگی را دگرگون کرد، نسل جدید تلویزیون‌ها جایگزین جعبه‌های حجیم شدند و در نهایت، سینمای دیجیتال روند ساخت فیلم را متحول کرد.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «4K» است. برای دانلود کل این پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

این دست‌آوردها، صنعت رسانه را در دو سطح تحت تأثیر قرار دادند. در سطح نخست، تماشاچیان بودند که عمده دغدغه‌شان تا پیش از این، محتوای در حال نمایش در جعبه جادویی بود، کیفیت تصویر نیز برای‌شان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد و این انتظار کیفیتِ بیش‌تر همچنان ادامه دارد؛ یعنی ابتدا با VCD و DVD کیفیت بیش‌تر را تجربه کردند تا این‌که به بلورِی و Full HD رسیدند.
در سطح بالاتر نیز، افراد بیش‌تری به امکان ساخت فیلم و محتوای حرفه‌ای دست یافتند؛ به بیان دیگر، در دوره‌ای ساخت یک برنامه‌ تلویزیونی و جاری ساختن آن به ذهن تماشاچیان در خانه یا ساخت فیلمی و نمایش آن روی پرده نقره‌ای، کار هر کسی نبود. این کار تشکیلاتی عظیم می‌خواست که در دست افرادی بود که قدرت رسانه‌ای را قبضه کرده بودند. اما عصر جدید، قدرت ساخت فیلم و برنامه را به فیلم‌سازان و برنامه‌سازانی مستقل‌تر و به قشری گسترده‌تر بخشید.
البته همزمان با این تحولات، نقش پیدایش اینترنت در به هم زدن معادله‌های رسانه‌ای را نیز نباید دست‌کم گرفت که این خود، بحث دیگری است. این اتفاق، نقش تلویزیون را در شکل‌دهی به اذهان عمومی کم‌رنگ کرد و تماشاچیان را از جلوی تلویزیون به جلوی نمایشگرها کوچ داد. اما چرا 4K، چرا اکنون؟ 4K مدتی است که قدم به دنیای ویدیو گذاشته، اما اکنون در دوره‌ای به سر می‌بریم که دوران رواج بیشتر آن آغاز شده و بیش از هر زمان دیگری در دسترس مصرف‌کنندگان، فیلم‌سازان و برنامه‌سازان قرار گرفته است. این آغاز راه است و این روند کاهش قیمت‌ها و پیشرفت این تجهیزات ادامه خواهد داشت. 4K آخرین پاسخ دست‌اندرکاران فن رسانه است به عشاق کیفیت و فیلم‌سازی. به همین دلایل، تصمیم گرفتیم که در این بزنگاه رواج این دستاورد، پرونده‌ای در این زمینه تدوین کنیم. پس پرونده این شماره به همین دستاورد اختصاص یافت که به سه بخش تقسیم شده است.  در دو بخش نخست، به مصرف‌کنندگان محتوای دیجیتال و در بخش سوم نیز به تولدکنندگان محتوا پرداخته‌ایم؛ از فیلم‌سازان مستقل و حرفه‌ای گرفته تا فیلم‌برداران مجالس، از کارگردان و تهیه‌کننده گرفته تا تدوین‌گر.

1- مشتاقان بازی‌های ویدیویی و طراحان گرافیک
بازی‌دوستان حرفه‌ای هرگز از تجربه بازی با تفکیک‌پذیری و البته نرخ فریم بالا غافل نبوده‌اند و در این‌باره نیز هیچ محدودیتی قائل نیستند. در حقیقت، این قشر از مخاطبان محتوای دیجیتال، به دنبال همان بی‌نهایت و فراتر از آن هستند. بنابراین چه چیزی، بیش‌تر از تجربه یک بازی تمام‌عیار روی صفحه‌ای به اندازه پرده نقره‌ای با شفافیتی مثال‌زدنی، می‌تواند این خوره‌های بازی را راضی کند؟ 
اگر جزء این خوره‌ها هستید، شک نکنید که 4K برای شما بسیار وسوسه‌‌انگیز خواهد بود. با مطالعه این بخش، پس از انتخاب تجهیزات مناسب، می‌توانید برآورد کنید که چه‌قدر باید سر کیسه را شل کنید! البته داشتن یک نمایشگر 4K، علاوه بر بازی‌دوستان، می‌تواند برای طراحان گرافیک نیز بسیار سودمند باشد. زیراداشتن یک سیستم قوی با نمایشگر 4K، محیط کاری گسترده وراحتی را برای این دسته از کاربران فراهم می‌کند.

2- مشتاقان تماشای فیلم
شاید یک فیلم 720p معمولی روی یک تلویزیون رده متوسط، بسیاری از تماشاچیان را راضی کند. اما فیلم‌‌دوستان حرفه‌ای آرزویی ندارند، جز داشتن یک سینمای حقیقی در خانه خود. شکی نیست که پروژکتورها و تجهیزات سینمای خانگی مدت‌ها است که در بازار هستند، اما این تجهیزات با وجود یدک کشیدن نام سینما با خود، نمی‌توانند پرده نقره‌ای را با همان کیفیت، پیش روی مشتاقان قرار دهند. 4K این موهبت را در اختیار این دسته از فیلم‌بینان وسواس قرار می‌دهد تا با خیال راحت، فیلم‌های مورد علاقه خود را روی یک پرده یا تلویزیون عظیم و با کیفیتی خارق‌العاده تجربه کنند. البته این حوزه هنوز نیازمند کار زیادی است و 4K در این بخش از بازار زیاد مرسوم نشده است. آن هم به دلیل مشکلاتی از قبیل نبودن یک مدیوم مناسب برای پخش فیلم‌ها، تصویب نشدن استانداردهای تلویزیونی و البته کمبود محتوای 4K. با این حال، در این بخش به معرفی انواع تجهیزات ضبط و پخش خانگی 4K پرداخته‌ایم تا انتخاب برای شما راحت‌تر شود یا این‌که دید مناسبی از این بخش از بازار پیدا کنید و با زیر نظر گرفتن آن، در زمان مناسب، به خرید تجهیزات پخش خانگی 4K اقدام کنید.

3- فیلم‌سازان مستقل
همان‌طور که گفته شد، پیدایش 4K در این بخش اهمیت ویژه‌ای دارد. این اهمیت ویژه هم از آن‌جا ناشی می‌شود که اگرچه تجهیزات مصرفی 4K در دو بخش قبلی هنوز مرسوم نشده‌اند، در بخش سینما، این تجهیزات کاملاً در دسترس هستند. در دو سال اخیر نیز دوربین‌هایی با قیمتی باورنکردنی تولید شده‌اند که امکان ساخت فیلم‌های حرفه‌ای قابل نمایش روی پرده یا ساخت برنامه‌هایی باکیفیت در سطح استانداردهای شبکه‌های جهانی را، برای افرادی با بودجه محدود، امکان‌پذیر ساخته‌اند. در این بخش، علاوه‌بر معرفی تجهیزات موجود برای تولید و تدوین محتوای 4K، به معرفی راه‌های خلاقانه برای استفاده از این محتوا و همچنین ضروری یا غیر ضروری بودن آن و باقی مسائل فنی پرداخته‌ایم.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

1607870047_0.gif

نظر شما چیست؟