تجربه کردن همان باور کردن است
دنیای واقعیت مجازی سونی
ما هنوز در روزهای ابتدایی بازی‌های واقعیت مجازی هستیم و تنها دو شرکت برای ارسال محصولات واقعیت مجازی به خانه‌ها آماده هستند؛ سونی و اوکیولس که حالا فیس‌بوک آن را خریداری کرده است. ما با هر دو مدیر ارشد واقعیت مجازی دو شرکت به گفت‌وگو نشستیم تا ببینیم واقعیت مجازی چگونه به زندگی روزانه مردم راه پیدا خواهد کرد. شوهی یوشیدا مدیر استودیوهای جهانی شرکت
Sony Computer Entertainment یکی از اعضای سابق گروهی بوده است که پلتفرم بازی پلی‌استیشن را به‌وجود آورده‌اند. بیست سال بعد، یوشیدا روی پروژه‌ای به نام مورفوس کار می‌کند. هدست جدید واقعیت مجازی سونی که به‌واقع نسل جدیدی از بازی‌های کامپیوتری را برای کاربران فراهم خواهد کرد. با او در این زمینه برای دقایقی به گفت‌وگو نشستیم.

این مطلب یکی از مقالات پرونده ویژه «واقعیت مجازی» است. برای دانلود کل این پرونده ویژه اینجا کلیک کنید. 

 به‌نظر شما واقعیت مجازی در چند سال آینده به چه سمت خواهد رفت؟
 یوشیدا: ما این‌جا چیزهایی داریم که قبلاً هرگز آن‌ها را تجربه نکرده‌ایم. روی توسعه بازی‌ها کار خواهیم کرد، ما همواره سعی داریم تا تجربه‌ای جدید پیدا کنیم و داشتن فناوری واقعیت مجازی تقریباً به تنهایی راه به جایی نخواهد برد؛ بنابراین، اگر یک برنامه‌نویس هستید، قطعاً یکی از افرادی خواهید بود که می‌توانید به ایجاد تجربه جدید بازی در دنیای واقعیت مجازی کمک کنید. در واقع، این بهترین زمان برای برنامه‌نویس بودن است.

 بهترین تجربه شما درباره واقعیت مجازی چه بوده است؟
 من شناگر ماهری هستم، اما هیچ‌گاه شیرجه زدن را تجربه نکرده‌ام. اما تجربه‌ای که با The Deep داشتم توانست چشمان من را باز کند. زمانی که دمو آغاز می‌شود، شما در یک قفس هستید. می‌توانید به دنبال بازتاب نور خورشید در آب بگردید. این دمو به‌شدت زیبا است. اگر بعد از چند روز هم دوباره از آن استفاده کنید، باز هم آن را جالب خواهید یافت؛ زیرا این مفهوم به‌عنوان یک مفهوم خام در ذهن شما شکل گرفته است و به‌نظر می‌آید واقعاً درون دریا هستید.

 کجا ترسیده‌اید؟
 هنگامی که آن را امتحان می‌کنید؛ به هر طریق همه فراموش می‌کنند افراد دیگر در کنار او هستند و معمولاً با صدای بلند شروع به حرف زدن می‌کنند. در واقع، فراموش می‌کنید سایرین در حال تماشای شما هستند.

 فکر می‌کنید چقدر زمان ببرد تا مورفوس وارد خانه مردم شود؟
 نخستین چیزی که به‌شدت به آن اعتقاد داریم و حتماً اوکیولس هم همین را بیان خواهد کرد، این است که ابتدا باید هسته اصلی فناوری را ارائه کنیم. قبل از این‌که بخواهیم آن را به بازار بفرستیم، می‌خواهیم به‌طور کامل به فناوری آن دست پیدا کنیم. ما از محصولی که در حال حاضر داریم بسیار راضی هستیم، اما حوزه‌های زیادی هستند که می‌توانیم در آن‌ها بهبودهایی ایجاد کنیم و آن‌ها را به سطوح بالاتری ارتقا دهیم. فناوری در هر ماه پیش‌رفت می‌کند. اگر از زاویه توسعه یک سیستم کامل نگاه کنید، هنوز در ابتدای راه هستیم. مردم یک سخت‌افزار را تنها برای داشتن یک سخت‌افزار نمی‌خرند، بلکه به محتوای قوی نیز نیاز دارند. 

هر توسعه‌دهنده‌ای که بتواند با واقعیت مجازی کار کند و چیزهایی را فرا بگیرد و آموخته‌های خود را به دیگران یاد دهد باعث می‌شود این مفهوم در ساخت بازی توسعه یابد که این خود به چند سال زمان نیاز دارد. می‌توان از فناوری‌ها و ابزارهای زیاد مجدد استفاده کرد، اما رویکرد این است که بتوانیم محصول متفاوتی به بازار عرضه کنیم. اگر بازی‌ها یا اپلیکیشن‌های ضعیف ساخته شوند، باعث ناامیدی مردم خواهند شد که واقعاً مسئله‌ای بسیار بد برای ورود به بازار خواهد بود. ما باید سخت کار کنیم تا دانشی که در این زمینه به دست آمده است، با هم به‌اشتراک بگذاریم و در نهایت محصول باید مقرون به‌صرفه باشد. باید هر سه این بخش‌ها با هم کار کنند.

 این‌که گفته شده است فلسفه طراحی پروژه مورفوس این است که واقعیت مجازی یک مدیوم است نه یک امر جنبی، به چه معنا است؟
 زمانی که درباره واقعیت مجازی صحبت می‌کنید، من آن را با فناوری گرافیک سه‌بعدی مرتبط می‌دانم. وقتی پلی‌استیشن را معرفی کردیم، در واژه گرافیک سه‌بعدی انقلابی پدید آمد. سپس، تمام توسعه‌دهندگان بازی توانستند از فناوری گرافیک سه‌بعدی در محصولات خود استفاده کنند. کارت‌های گرافیک سه‌بعدی نیز به‌شدت تحت تأثیر قرار گرفتند، اما هنوز هم توسعه‌دهندگان مشغول یادگیری استفاده درست از آن در بازی‌هایی مانند Grand Theft Auto و The Last of Us هستند که حدود بیست سال پیش در PS1 عرضه شده‌اند. گرافیک سه‌بعدی امروزه همه جا کاربرد دارد؛ در وب، فیلم و صنعت انیمیشن. هیچ کس تا آن زمان درک درستی از گرافیک نداشت. به همین صورت، واقعیت مجازی نیز می‌تواند چیز بسیار متفاوتی باشد. زمانی که این فناوری به‌حدی مقرون به‌صرفه باشد که بتوان آن را به میلیون‌ها نفر ارائه کرد، کاربردهای بیش‌تری از آن هم خلق می‌شود. آن چیزی که درباره واقعیت مجازی من را هیجان‌زده می‌کند این است که می‌تواند کاربر را دقیقاً در مرکز اتفاق‌ها قرار دهد. می‌توانید شاهد بسیاری از اتفاق‌های بزرگ باشید؛ اتفاق‌هایی تاریخی یا نمایشی و در واقع واقعیت مجازی ممکن است یک مدیوم بسیار قدرتمند باشد. 
بازی‌هایی مانند The Last of Us داستان‌پردازی بسیار قدرتمند و کاراکترهایی دارد که به‌خوبی پرداخته شده‌اند. ما با این نوع بازی‌ها کار را شروع کرده‌ایم؛ زیرا توسعه‌دهندگان بازی می‌دانند چه چیزی را باید به بازار واقعیت مجازی ارائه کنند؛ بنابراین، باید یک PS4 بخرید تا بتوانید از مورفوس هم استفاده کنید. بنابراین، جامعه هدف ابتدایی ما کاربرانی خواهند بود که همگی از PS4 استفاده می‌کنند.

 به‌نظر شما کاربرد کلیدی مورفوس در آینده چه خواهد بود؟
 احساس حضور چیزی است که تنها به کمک واقعیت مجازی به بازار راه پیدا خواهد کرد. تجربه‌ای که به شما احساس قدرتمندی از حضور در یک محل خاص را می‌دهد که ممکن است به‌شدت برای کاربر جذاب باشد و کاربر می‌خواهد بارها و بارها به آن‌جا بازگردد. این شاید بیش‌ترین جذابیت را برای این پلتفرم داشته باشد. من سه ماه با یک کوله‌پشتی در اروپا از شهری به شهر دیگر می‌رفتم که تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش برای من بود. زمانی که سن شما بالاتر می‌رود، این کار سخت می‌شود و زمان و پول کافی نیز برای این کار ندارید. البته من الان پول بیش‌تری دارم، اما وقت کافی ندارم. ممکن است به مکانی بروید و به‌ناگاه اتفاقی بیفتد، اما در واقعیت مجازی همیشه به بهترین مکان‌ها خواهید رفت. مثل فضاهایی بسیار شگفت‌آور مانند فیلم «جنگ ستارگان» یا بازی تاج و تخت یا هر فضای دیگری که بخواهید خود را در آن غرق کنید.

 اولویت مورفوس برای سونی تا چه حد است؟ آیا این محصولی است که تا بیست سال آینده در اولویت‌های سونی باشد؟
 برای Sony Computer Entertainment واقعیت مجازی و مورفوس یکی از حوزه‌هایی است که بسیار بر آن متمرکز هستیم؛ درست مثل پروژه بازی‌های ابری که در حال حاضر روی PS انجام می‌شود یا سایر خدمات تحت شبکه. ما تمرکز جدی داریم تا بتوانیم تجربه‌ای بسیار دلپذیر را هرچه سریع‌تر برای مصرف‌کنندگان این فناوری ارائه کنیم.

 آیا می‌توانیم بازی‌های بزرگی از هایدو کوجیما (سازنده مجموعه Metal Gear) یا دیگران را روی مورفوس ببینیم؟
 این بسیار شگفت‌آور خواهد بود. او همیشه به ابزارک‌های دیجیتال علاقه داشته است. همچنین، نگاهی آینده‌نگر به کاربرد این نوع ابزارها دارد. آیا تا به حال با نسخه بتای Destiny بازی کرده‌اید؟ در نیمی از اوقات من تنها پشت یک برج مخفی می‌شدم. این بازی برای واقعیت مجازی بسیار گزینه مناسبی است.

هر توسعه‌دهنده‌ای که بتواند با واقعیت مجازی کار کند و چیزهایی را فرا بگیرد و آموخته‌های خود را به دیگران یاد دهد باعث می‌شود این مفهوم در ساخت بازی توسعه یابد که این خود به چند سال زمان نیاز دارد.

 آیا برای شبیه‌سازی سایر حس‌ها نیز در واقعیت مجازی برنامه‌ای دارید؟
 به‌نظر من صدای سه‌بعدی یکی از بخش‌های اصلی ایجاد حس حضور در محل است. این یکی از مناسب‌ترین راه‌های جلوگیری از ایجاد مشکلات فنی است. بدون صدای سه‌بعدی بسیار سخت است کاربر خود را در یک فضای خاص قرار دهد. زمانی که شی‌ را در سمت چپ خود می‌بینید، صدای ایجاد شده از آن نیز باید از سمت چپ به گوش شما برسد. 
بنابراین، سیستمی را طراحی کردیم تا بتواند تمام کارهای مربوط به صدای سه‌بعدی را برای ما انجام دهد و توسعه‌دهندگان بازی نیز می‌توانند به‌سادگی از آن استفاده کنند تا صداهای بازی خود را به‌صورت سه‌بعدی اجرا کنند. هر منبع صوتی یک موقعیت سه‌بعدی دارد و در هر فریم صدای صحیح محاسبه و به‌صورت صحیح به گوش سمت چپ و راست ارائه می‌شود. این بخشی از مورفوس است و به‌نظر ما داشتن صدای سه‌بعدی بسیار حیاتی است. سایر موارد هم مهم هستند. مثلاً زمانی که کاربر دست خود را می‌بیند یا اسلحه‌ای در دست دارد وغیره نیز باید به‌درستی در این فناوری ارائه شوند. 
در حال حاضر، Dual Shock 4 ال‌ای‌دی‌هایی دارد که کنترل‌کننده‌های حرکتی دوربین پلی‌استیشن می‌توانند آن‌ها را ردگیری کنند؛ مثل PS Move. این فناوری هنوز برای برخی کارها مثل نگه داشتن شمشیر کاستی‌هایی دارد، اما زمانی که توسعه‌دهندگان بازی بتوانند مکانیسمی را طراحی کنند که به کاربر القا کند دقیقاً در کابین خلبان نشسته است، می‌توان به داشتن یک تجربه قوی از حضور در یک مکان خاص امیدوار بود. ما عادت داریم بگوییم دیدن همان باور کردن است و اما حال باید بگوییم تجربه کردن همان باور کردن است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟