برای افزایش امنیت اطلاعات مربوط به شبکه را با خود حمل نکنید
چگونه در ویندوز ۱۰ اطلاعات شبکه‌های بی‌سیم را پاک کنیم
وقتی شما در ویندوز 10 به یک شبکه بی‎سیم آزاد یا حتی مخفی متصل می‎شوید، سیستم‌عامل برای این اتصال یک پروفایل ایجاد می‎کند که در آن اطلاعاتی مثل SSID (نام شبکه) و جزئیات امنیتی (شامل کلمه عبور و نوع کدگذاری مورد استفاده) ذخیره می‎شود. اما اگر شما نخواهید کامپیوتر شخصی یا دستگاه موبایل شما اطلاعات مربوط به یک شبکه خاص را در خود ذخیره کند چه باید کرد؟ در چنین مواردی شما باید پروفایل مربوط به شبکه را پاک کنید و گزینه forget را برای نادیده گرفتن این شبکه وای‎فای انتخاب کنید. در ادامه روش انجام این را بررسی خواهیم کرد.

1606683296_1_0.gif

توجه: تصاویر استفاده شده در این مقاله از نسخه به‎روزرسانی شده سالانه ویندوز 10 گرفته شده است. دریافت نسخه به‎روزرسانی شده سالانه ویندوز 10 برای تمام کاربران قبلی از تاریخ دوم اوت 2016 رایگان شده است.

چگونه با استفاده از اپلیکیشن Settings یک شبکه بی‎سیم را در ویندوز 10 پاک کنیم

برای نادیده گرفتن یک شبکه بی‎سیم در ویندوز 10 شما می‎توانید از اپلیکیشن Settings استفاده کنید. برای شروع، با کلیک کردن یا تقه زدن روی میانبر Settings در منوی استارت آن را باز کنید.

از داخل اپلیکیشن Settings بخش Network & Internet را انتخاب کنید.

از فهرست گزینه‎های موجود در سمت چپ پنجره Network & Internet روی دومین گزینه با نام Wi-Fi کلیک کنید.

توجه داشته باشید روش دیگر برای رسیدن به این بخش که ممکن است کمی‎ سریع‎تر هم باشد، کلیک کردن یا تقه زدن روی آیکون شبکه موجود در سینی سیستم (کنار ساعت) و سپس انتخاب لینک Network settings موجود در انتهای فهرست شبکه‎ها است.

سپس در سمت راست پنجره تنظیمات وای‎فای به دنبال بخش مشخص شده با نام Wi-Fi بگردید. این بخش معمولا در بالای پنجره تنظیمات قرار دارد. بعد در این بخش گزینه Manage known networks را انتخاب کنید.

بعد از باز شدن پنجره مربوط به Manage known networks شما فهرست کاملی از شبکه‎های وای‎فای شناخته شده توسط کامپیوتر شخصی یا دستگاه موبایل خود را مشاهده خواهید کرد.

روی نام شبکه بی‎سیمی‎ که مایل هستید توسط کامپیوتر شخصی یا دستگاه موبایل شما نادیده گرفته شود کلیک کنید. با این کار دو گزینه Properties و Forget توسط ویندوز 10 در اختیار شما قرار می‎گیرد. دکمه Properties فهرستی از جزئیات مربوط به این شبکه وای‎فای را باز خواهد کرد. اما این چیزی نیست که ما به دنبال آن هستیم. ما قصد داریم پروفایل شبکه بی‎سیم ذخیره شده را حذف و خود شبکه و جزئیات مربوط به آن را نیز از فهرست حذف کنیم. بنابراین برای انجام این کار باید روی دکمه Forget کلیک کنید.

بعد از انتخاب گزینه Forget ویندوز 10 بلافاصله این شبکه بی‎سیم را از فهرست شبکه‎های شناخته شده خود حذف می‎کند. اگر شبکه‎های دیگری در فهرست قرار دارند که مایل هستید آنها را نیز نادیده بگیرید، این فرآيند را برای آنها نیز تکرار کنید. در غیر این صورت پنجره اپلیکیشن Settings را ببندید.

چگونه با استفاده از خط فرمان یک شبکه بی‎سیم را در ویندوز 10 پاک کنیم

شما با استفاده از خط فرمان (Command Prompt) نیز می‎توانید پروفایل ذخیره شده یک شبکه بی‎سیم را در ویندوز 10 پاک کنید. کار را با اجرای Command Prompt با سطح دسترسی administrator آغاز می‎کنیم. یک روش سریع برای انجام این کار این است که روی آیکون منوی استارت موجود در گوشه سمت چپ پایین صفحه راست کلیک کرده (یا انگشت خود را روی آن نگه دارید) و از داخل منوی باز شده میانبر Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید.

در داخل پنجره Command Prompt این فرمان را تایپ کنید: netsh wlan show profiles

فرمان بالا پروفایل تمام شبکه‎های بی‎سیم ذخیره شده در ویندوز 10 را نمایش خواهد داد. اگر از لپ‎تاپ یا تبلت خود برای مدت طولانی استفاده کرده باشید ممکن است این فهرست طولانی باشد.

پروفایل شبکه بی‎سیمی‎ را که قصد پاک کردن آن را دارید شناسایی کنید، سپس برای پاک کردن آن این فرمان را تایپ کنید: netsh wlan delete profile name="Wi-Fi network name"
توجه داشته باشید كه باید بخش Wi-Fi network name را با نام پروفایل شبکه‎ای که قصد پاک کردن آن را دارید جایگزین کنید.

به عنوان مثال، ما قصد داریم پروفایل یک شبکه بی‎سیم با نام CNC5 را پاک کنیم، برای این کار این فرمان را تایپ می‎کنیم: netsh wlan delete profile name="CNC5"
بعد از فشردن کلید اینتر بلافاصله ویندوز 10 به شما اطلاع می‎دهد که پروفایل مذکور حذف شده است.

چگونه تمام شبکه‎های بی‎سیم را در ویندوز 10 پاک کنیم

ممکن است تحت شرایطی شما مایل باشید كه تمام پروفایل‎های شبکه بی‎سیم ذخیره شده در ویندوز 10 را همزمان پاک کنید. خوشبختانه این امکان نیز در ویندوز 10 گنجانده شده و شما مجبور نیستید آنها را یک به یک پاک کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که مثل مرحله قبل Command Prompt را با سطح دسترسی administrator باز کنید و بعد این فرمان را در آن تایپ کنید: netsh wlan delete profile name=* i=*

بعد از فشردن کلید اینتر مشاهده خواهید کرد که ویندوز 10 بلافاصله تمام پروفایل‎های موجود را پاک می‎کند.

توجه داشته باشید كه فرمان netsh پارامترهای زیاد دیگری نیز دارد که ما در این فرامین از آنها استفاده نکردیم. اگر قصد دارید بیشتر با فرمان netsh آشنا شوید به شما توصیه می‎کنیم راهنمای موجود در مورد این فرمان را مطالعه کنید.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟