ورود 100 اتوبوس جدید به سیستم حمل‌ونقل عمومی ژاپن
اتوبوس‌های هیدروژنی تویوتا در حوادث طبیعی برق تولید می‌کنند
شرکت خودروسازی تویوتا از سال 2017 فروش اتوبوس‌های سوخت سلولی (FC) را آغاز می‌کند. هدف اولیه آن‌ها فروش بیشتر از 100 دستگاه از این اتوبوس تنها در شهر توکیوی ژاپن و پیش از افتتاح بازی‌های المپیک تابستانی 2020 است.

1606683296_1_0.gif

آن‌‌ها از نسخه اصلاح شده و بهینه شده سیستم سوختی که برای مدل "تویوتا مورای" توسعه یافته بود استفاده می‌کنند. در این سیستم؛ 10 باک فشار بالا چیزی در حدود 600 لیتر از H2 حداکثر فشرده شده را در خود جای می‌دهد. در نتیجه شاهد توان و قدرتی برابر با 235 کیلووات ساعت خواهیم بود که تقریبا سه برابر خودروی مدل S شرکت تسلا است.

اما این قدرت بالا تنها برای شکست دادن و پیشی گرفتن تسلا طراحی و تولید نمی‌شود؛ بلکه هدف از آن؛ امکان استفاده از این توان در مواقع حوادث و فاجعه‌های ناگوار است.

مدتی هست که تویوتا در حال کار و تحقیق بر روی تولید اتوبوس‌هایی است که از فناوری سوخت سلولی عاری از گاز CO2 استفاده می‌کنند. تمام این تحقیقات در بخش اتوبوس و کامیون "هاینو" انجام می‌شود. این شرکت اعتقاد زیادی به خودروهایی دارد که از سوخت سلولی هیدروژنی استفاده می‌کنند؛ هرچند که این سیستم از نظر کارایی پایین‌تر از EVها است؛ البته اگر هیدروژن با استفاده از آب و الکتریسیته تولید شود.

هیدروژنی که از تغییر شکل متان به‌دست می‌آید باعث تولید گاز آلوده کننده CO2 می‌شود. با این وجود مقدار این گاز نسبت به مقداری که توسط موتورهای بنزینی و گازوئیلی تولید می‌شود؛ پایین‌تر است. اما باید به این مسئله هم توجه داشت که گاز گلخانه‌ای متان؛ می‌تواند منتشر شده و آلودگی ایجاد کند.

شرکت توشیبا به‌تازگی بزرگ‌ترین کارخانه تولید هیدروژن از طریق الکترولیز آب را رونمایی کرده است که در عکس بالا آن را مشاهده می‌کنید. در این سیستم از الکتریسیته تولید شده توسط شبکه برق استفاده می‌شود.

متأسفانه هنوز خیلی از کشورها از جمله ژاپن بیشترین مقدار الکتریسیته مصرفی را از سوخت‌های فسیلی به‌دست می‌آورند؛ و خبری از انرژی‌های تجدیدپذیر یا هسته‌ای نیست. هم‌چنین قسمت عمده هیدروژن مصرفی از تغییر شکل متان به‌دست می‌آید و این فرآیند آلوده‌ کننده یک نکته منفی دیگر هم دارد و آن این‌که متان مصرفی ژاپن از خارج وارد کشور می‌شود.

اما ژاپنی‌ها به‌طور جدی قصد دارند تا طی دهه آینده بیشتر هیدروژن موردنیازشان را از الکترولیز به‌دست بیاورند به‌گونه‌‌ای که «شینزو آبه» نخست‌وزیر این کشور تأکید کرده که آینده ژاپن در گرو استفاده از هیدروژن خواهد بود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟