خودتان را برای سوار شدن به اتوبوس‌های الکتریکی آماده کنید
به اعتقاد "رایان پیپل" (Ryan People) که زمانی در شرکت تسلا کار می‫کرد، شاید خودروهای کوچک الکتریکی جالب به نظر بیایند ولی الان به این نتیجه رسیده که اتوبوس‌های الکتریکی جذاب‫ترند. پیپل در حال حاضر شرکت استارت‌آپی به نام "پروترا" (Peroterra) را اداره می‫کند که روی اتوبوس‌های الکتریکی کار می‫کنند.

1606683296_1_0.gif

اخیرا آن‫ها موفق شده‫اند اتوبوس الکتریکی زیبایی بسازند که در تست‌های گرفته شده توانسته با یک بار شارژ مسافت 258 مایل یعنی حدود 415 کیلومتر را طی کند. این مسافت خیلی بیشتر از مسافتی است که یک اتومبیل کوچک الکتریکی و یا اتوبوس‌هایی که در طول روز در شهرها تردد می‫کنند می‫باشد. این به آن معنی است که اتوبوس جدید الکتریکی آماده است تا جایگزین اتوبوس‌های گازسوز فعلی شود که در آلودگی هوای شهرها سهم زیادی دارند.


پیپل در این باره می‫گوید: ما در حال بکارگیری انرژی در وسیله‫ای هستیم که در هر کشوری نقش عمده در سیستم حمل و نقل عمومی آن کشور دارد. این همان انرژی است که حدود 100000 خودروی ورزشی از آن استفاده می‫کنند. "پروترا" به مانند "تسلا" از صفر شروع کرد. "به نظر من خیلی مهم است که شما از تمام فناوری‌های قدیمی فاصله بگیرید. اگر به مهندسین خود بگویید که در سطل‫های آشغال به دنبال قطعات بی‌مصرف بگردند و از آن‫ها برای درست کردن یک محصول تازه استفاده کنند، شک نکنید که با یک فاجعه روبرو می‫شوید."
به خاطر این‫که اتوبوس‌های الکتریکی با چیزی غیر از سوخت گاز یا بنزین کار می‫کنند، طراحی قدیمی باید کاملا تغییر کند. موتور اتوبوس از این به بعد سنگین‫ترین قسمت آن نخواهد بود. باطری باید به جای جدید برود و در محل جدیدی نصب شود.


قسمت‌های دیگری که برای کار با الکتریسیته بهینه شده‫اند، منافع دیگری هم دارد. جنس اتوبوس از فیبر کربن است. به همین دلیل واقعا وزن این اتوبوس‌ها بسیار کم و ناچیز است. پس لازم نیست که باطری خیلی بزرگ باشد. این مدل اتوبوس به‫گونه‫ای طراحی شده که وزن در تمام آن به طور مساوی تقسیم شده است.
حتی ساخت آن هم راحت‌تر شده است. "ساخت اتوبوس الکتریکی نسبت به اتوبوس آهنی ساده‫تر است. مراحل ساخت آن شبیه ساخت خانه شده است. یک فریم و چهارچوب فلزی ساخته می‫شود و سایر قطعات روی آن‫ها سوار می‫شوند." مدل اولیه این اتوبوس که برای مسافت‫های کوتاه و فرودگاه‫ها ساخته شده بود با شارژ کامل فقط 30 مایل یعنی حدود 48 کیلومتر بود. باطری خاصی که در ساخت آن استفاده شده در عرض 10 دقیقه شارژ می‫شود. مدل جدید درست از همان روش تسلا برای مسافت‌های زیاد استفاده می‫کند. شرکت "پروترا" در تست اخیر انتظار داشت که 200 مایل برابر با 322 کیلومتر را طی کند ولی فقط 80 کیلومتر اضافه‫تر را پیمود اما دست‫اندرکاران قول داده‫اند که رفته رفته شرایط بهبود پیدا می‫کند. احتمالا هدف بعدی 300 مایل یعنی 482 کیلومتر می‫باشد.
در شرایط واقعی که هم اوضاع جوی نامناسب باشد، جاده‫ها مناسب نباشد و اتوبوس مملو از مسافر باشد مسافت زیادی طی نمی‫کند. ولی فقط لازم است 130 مایل یعنی 209 کیلومتر راه برود تا اندازه یک اتوبوس معمولی راه رفته باشد.


با توجه به این‫که فناوری باطری پیشرفت می‫کند انتظار داریم که شرایط بهتری حاصل شود. 5 یا 6 سال طول می‫کشد که عمر مفید این باطریها به پایان برسد که در این‫صورت باطریها باید تعویض شوند. پیپل اعتقاد دارد که زمانی می‫رسد که تمام اتوبوسها از باطری استفاده کنند ولی در حال حاضر نمی‫توان هیچ زمانی برای آن متصور شد. تسلا می‫گوید هفته‫ای حدودا 50 اتوبوس معمولی در آمریکا ساخته می‫شود پس می‌توانیم به این عدد برسیم. تسلا از ساختن هفتگی چند خودرو به 100 تا 200 تا در روز رسیده است. می‫دانیم شرکت‫های فناوری با سرعت بالایی در حال حرکت و پیشرفت هستند.


او شروع به صحبت با چند شرکت ترانزیت کرده و امیدوار است که طی چند سال آینده با تمام آن‫ها کار کند. او می‫گوید: می‫خواهم با آخرین شرکتی که در لیست مانده و قصد دارد آخرین اتوبوس‌های سوخت فسیلی را بخرد صحبت کنم. این اتوبوس برای تمام مردم انرژی سالم و تمیز را به ارمغان می‫آورد. هدف آن است که هزینه‫ها پایین آورده شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟