پیشرفتی دیگر در انتظار آلکسا
آمازون فناوری هوشمند آلکسا را در اختیار توسعه‌‌دهندگان قرار می‌دهد
در چند وقت اخیر خبرهای خوشی از آمازون به گوش رسیده است. اخباری که همگی نشان از آن دارند که این شرکت در مسیر پیشرفت قرار دارد. در این میان الکسا آمازون از جمله سرویس‌های معروف این شرکت بوده که حسابی سر و صدا به پا کرده است. دستیار صوتی هوشمندی که آمازون به دنبال آن است از طریق رویکردهای جدیدتری کیفیت آن را بهبود بخشد.

آمازون به منظور آن‌که الکسا را توان‌مندتر از گذشته سازد، به دنبال آن است تا فناوری به کار رفته در دستیار صوتی خود را در اختیار توسعه‌دهندگان برنامه‌ها قرار داده تا گام‌های اولیه ساخت چت‌بات‌های مبتنی بر این دستیار شخصی برداشته شده و توسعه‌دهندگان بتوانند از فناوری کنترل صوتی این شرکت درون برنامه‌های کاربردی خود استفاده کنند.

سرویسی که به نام آمازون لکس (Amazon Lex) از آن نام برده شده است، یکی از بهترین زیرساخت‌های محاسباتی مبتنی بر فرمان‌های صوتی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهد داد. این زیرساخت رایانشی می‌تواند دستورات صوتی و متن را به خوبی تشخیص داده و همچنین به منظور برقراری ارتباطات صوتی مورد استفاده قرار گیرد. اولین بار سرویس فوق در سال 2016 به طور آزمایشی عرضه شد و اکنون به صورت رسمی این پلتفرم در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهد گرفت. ورتر ووگلس، مدیر ارشد فناوری‌های آمازون در این ارتباط گفته است: «آمازون لکس زمینه‌ساز ظهور دستیاران و چت‌هات‌هایی خواهد شد که بیش از پیش بر مبنای ویژگی‌های انسانی با مردم به تعامل خواهند پرداخت.»

این‌گونه به نظر می‌رسد که سرویس فوق به واسطه ارتباط صوتی خود تحولی در رابط کاربری نرم‌افزارها به وجود خواهند آورد. به واسطه آن‌که یک رابط چت صوتی یا متنی را به درون نرم‌افزارها وارد خواهد کرد. سازوکار این سرویس به گونه‌ای است که داخل برنامه‌های کاربردی قرار نخواهد گرفت، بلکه روی سرورهای ابری میزبانی می‌شود. این رویکرد به آمازون اجازه خواهد داد بر مبنای داده‌ها و اطلاعاتی که از طریق تعامل مردم با الکسا و برنامه‌های ثالث به دست می‌آورد، به سرعت کیفیت این دستیار هوشمند صوتی را بهبود بخشد. رویکرد مورد استفاده از سوی آمازون در ارتباط با دستیار صوتی هوشمند و عرضه این فناوری به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار نشان از آن دارد که این شرکت به دنبال درآمدزایی طولانی مدت از این دستیار شخصی است. بلندگوی اکوی آمازون نیز یکی دیگر از محصولات سودآور این شرکت است.

آمازون تا به امروز موفق شده است بیش از ده میلیون بلندگوی اکو را به فروش برساند. اما به واسطه تقاضا بیش از اندازه‌ای که با آن روبرو شده در تامین کسری بازار با مشکل روبرو شده است. در حالی که میزان فروش اکو خوب بوده است اما آمارها نشان می‌دهند که میزان فروش آن با آی‌فون اپل فاصله بسیاری دارد. این فاصله زیاد به معنای آن است که سیری اپل در مقایسه با الکسا آمازون با مخاطبان بیشتری در ارتباط است. اما ووگلس بر این باور است که مردم در هر نقطه از خانه خود می‌توانند با الکسا در ارتباط باشند. اما با دستیار صوتی گوشی‌ هوشمند خود تنها زمانی که درون ماشین قرار دارند به تعامل خواهند پرداخت.

آمازون در ارتباط با میزیانی لکس روی زیرساخت‌های ابری گفته است: «زمانی که مخاطبان بیشتری با برنامه‌های کاربری که از فناوری لکس استفاده می‌کنند به تعامل بپردازند، شانس این‌که کیفیت و توان‌مندی الکسا در آینده بهبود یابد بیش از پیش خواهد بود.»

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟