رویای اسکای‌نت در حال شکل‌گیری است
برای اولین بار سلول‌های بخش خاکستری مغز به صورت مصنوعی ساخته شدند
دانشمندان از دیرباز به دنبال ساخت تمام یا بخشی از مغز بودند. موضوعی که عمدتا در فیلم‌های علمی‌تخیلی آن‌را نظاره‌گر بوده‌ایم. از دهه 70 میلادی دانشمندان علوم مغز و اعصاب کار روی این نظریه را آغاز کرده بودند و حتا به لحاظ تئوری آن‌را به اثبات هم رسانده بودند. اما به تازگی گروهی از دانشمندان استرالیایی به سرپرستی شارات سریرام از موسسه RMIT به دستاور مهمی در این زمینه نائل شدند.

shabake-mag.jpg

در این پژوهش دانشمندان با موفقیت توانستند سلول‌های حافظه را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ایجاد کنند. این گروه از دانشمندان بر این باور هستند که در آینده سلول‌های مصنوعی نه تنها به عنوان جایگزینی برای سلول‌های خاکستری مغز بلکه به عنوان سلول‌های زنده در مغز مصنوعی نیز به ایفای نقش خواهند پرداخت. این سلول‌ها با الگوبرداری از مغز انسان طراحی شده‌اند و این توانایی را دارند تا اطلاعات را به صورت طولانی مدت (همانند حافظه بلندمدت انسانی) ذخیره‌سازی کنند. سلول‌های مصنوعی قابلیت یادگیری دارند و قادر هستند دنباله‌ای از اطلاعات را در خود جای داده و در صورت نیاز به سرعت به بازیابی اطلاعات ذخیره شده بپردازند.

توانایی این سلول‌ها به گونه‌ای است که می‌توان آن‌ها را جایگزین سلول‌های از دست رفته مغزی کرده و در نتیجه برای درمان ضایعات مغزی از آن‌ها استفاده کرد. در دنیای فناوری می‌توان از این سلول‌ها برای تولید کامپیوترهای هوشمند، ساخت حافظه‌های فلش با ظرفیت 16 برابر بیش از فناوری‌های امروزی استفاده کرد. سریرام در این ارتباط گفته است: «هدف پژوه ما این بود که به داستا‌ن‌های علمی تخیلی دیروز رنگ واقعیت ببخشیم. ما به شوخی به یکدیگر می‌گوییم، این پژوهش سرآغازی بر ساخت اسکای‌نت در فیلم ترمیناتور هستند. زمانی که مدارهای الکترونیکی خودشان شروع به فکر کردن می‌کنند.»

در ابعاد پیشرفته‌تر می‌توان از این سلول‌های کوچک در آزمایش‌های پزشکی و به منظور جایگزینی سلول‌های از بین رفته مغز با سلول‌های مصنوعی استفاده کرد. قابل برنامه‌ریزی بودن این سلول‌ها کمک می‌کند در درمان بیماری‌هایی همچون زوال عقل از آن‌ها استفاده کرد. از این سلول‌ها در ماشین‌های خودران نیز می‌توان استفاده کرد. به طوری که ماشین‌ها با اتکا بر قابلیت یادگیری و با استفاده از تجربیات قبلی خود در جاده‌ها به رانندگی خواهند پرداخت.

مطلب پیشنهادی

مدل سه‌بعدی از مغز که نشان می‌دهد ما چگونه زبان‌ها را درک می‌کنیم
یافته‌های جدید درباره توانایی‌های مغز انسان

هر چند ما از عبارت "سلول حافظه مصنوعی" برای این دستاورد جدید استفاده می‌کنیم، اما واقعیت این است که ماده اصلی تشکیل دهنده این سلول‌ها یک عنصر طبیعی به نام تیتانات استرونتیوم است. برای اینکه این سلول‌ها بتوانند اطلاعات را ذخیره‌سازی کنند، دانشمندان فرآیند اکسیژن‌دهی به سلول‌ها را کنترل و مدیریت کردند. اندازه سلول‌های تولید شده بسیار کوچک بوده و از چند میکرومتر (میکرون) تا 4 یا 5 نانومتر در نوسان هستند. اندازه بسیار کوچک مانع از آن می‌شود تا به راحتی بتوان با این سلول‌ها کار کرد. اگر تنها یک مژه انسان روی این نمونه‌ها سقوط کند میلیون‌ها عدد از آن‌ها از بین خواهند رفت.

مطلب پیشنهادی

مغز انسان آنالوگ است یا دیجیتال؟
مغز اطلاعات را به پیچیده‌ترین شکل ممکن پردازش می‌کند

پژوهشی که به مدت 12 سال از سوی این گروه تحقیقاتی متشکل از 8 تا 25 نفر از دانشمندان استرالیایی به سرانجام رسید، جایزه Australian Museum Eureka را برای آن‌ها به ارمغان آورد. شاید بتوانیم این‌گونه عنوان کنیم که این پژوهش ممکن است به‌طور غیرمستقیم اولین گام برای ساخت شبکه آسمانی فیلم ترمیناتور را رقم بزند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟