راهکارهای برای پرورش یک ایده نو
یک ایده تجاری دارید؟ به شما می‌گوییم چه کار کنید
همیشه شانس یک بار به سراغ آدم می‎آید، ممکن است در مرحله‎ای از زندگی یک ایده تجاری به ذهن شما خطور کند، حالا با این فکر چه باید کرد؟ آیا شما از آن دسته افرادی هستید که روی این ایده تمرکز کرده و آن را پرورش می‎دهید؟ و یا از ترس به نتیجه نرسیدن آن را رها می‎کنید؟

1606683296_1_0.gif

ایده‎ها در اشکال و اندازه‎های مختلف به ذهن خطور می‎کنند، ایده‎های بد را می‎شود به راحتی تشخیص داد، اما ایده‎های خوب لزوما همیشه هم خوب نیستند. در حالت نظری، یک ایده خوب، ایده‎ای است که بتواند به طور ماهرانه و با کمترین درصد خطا یک راه حل برای یک مشکل پیدا کند. اما باید این را هم در نظر گرفت که در نهایت همه ایده‎های خوب به یک کسب و کار موفق تبدیل نمی‎شوند. برای مثال، ایده شما با وجودی که یک ایده خوب است، اما ممکن است صرفه اقتصادی نداشته باشد، در نتیجه نمی‎تواند شما را به سوددهی مناسب برساند. اگر یک ایده خوب در سر دارید اما مطمئن نیستید که آیا در عمل امکان تجاری سازی آن وجود دارد یا خیر این سوالات را از خود بپرسید:

1. آیا ایده شما یک مشکل شایع را برطرف می‎کند؟

اولین سوالی که باید از خود بپرسید آسانترین سوال است. در مورد ایده خود فکر کنید. آیا ایده شما می‎تواند برخی از مشکلاتی را که یک فرد معمولی ممکن است با آن مواجه شود را حل کند؟

اولین نکته کلیدی در اینجا این است که شما در اصل بتوانید یک مشکل را حل کنید نه اینکه یکسری عملکرد جدید را که تا کنون مورد نیاز هیچ‎کس نبوده را معرفی کنید. نکته کلیدی دوم این است که مشکلی را که شما قصد حل کردن آن را دارید شایع باشد. برای مثال، اگر شما دستگاهی اختراع کنید که در حالی که به یک فرد امکان نواختن آکاردئون می‎دهد در همان زمان هم بتواند به تعمیر خودرو بپردازد، به احتمال زیاد این ایده مخاطب چندانی نخواهد داشت.

برای اینکه متوجه شوید ایده شما تا چه اندازه کاربردی است در مورد بازار هدف خود کمی‎ تحقيق کنید. رسیدن به قضاوت صحیح از طریق کسب تجربه این امکان را به شما می‎دهد تا ببینند آیا ایده شما امکان پذیر است یا خیر

2. آیا دیگران حاضرند برای راه حل شما هزینه‎ای پرداخت کنند؟

از همان قوانین مطرح شده در سوال اول پیروی کنید، شما می‎توانید با کمی‎ تحقيق در مورد بازار هدف خود به یک جواب قانع کننده برسید. اما فراموش نکنید که به این سوال در یک محیط عملی فکر کنید.

فرض کنید که این ایده را شما مطرح نکرده‎اید و در عوض شخص دیگری آن را به شما معرفی کرده است. آیا خود شما حاضرید بابت این محصول یا خدمات به این شخص پولی پرداخت کنید؟ چقدر حاضرید برای آن هزینه کنید؟ این دو پرسش به سرعت برای شما روشن می‎کند که آیا این ایده در عمل پتانسيل سوددهی واقعی را دارد یا خیر.

3. آیا ایده شما قابل بسط است؟

باور کنید یا نه، پول درآوردن تنها اولین قدم در این فرآیند است. برای رونق گرفتن یک کسب و کار، ایده شما باید امکان رشد داشته باشد. به عبارت دیگر باید قابل بسط باشد.

آیا ایده شما می‎تواند به تدریج به بازارهای جدید گسترش پیدا کند؟ آیا می‎توانید در آینده مدل‎های بهبود یافته جدید دیگری را ارائه کنید؟ آیا می‎توانید برای کسب درآمد بیشتر کسب و کار خود را به نواحی دیگر گسترش دهید؟ اگر ایده شما قابل بسط نیست و تنها می‎تواند به شکل فعلی خود باقی بماند، احتمالا ارزش تجاری سازی ندارد.

4. آیا شخص دیگری وجود دارد که بتواند شما را در این زمینه مغلوب کند؟

پرسیدن این سوال بسیار حائز اهمیت است و می‎توان با یک جستجوی سریع در گوگل به جواب نسبتا مشخصی رسید. ببینید آیا از قبل شرکت دیگری وجود دارد که از ایده شما استفاده می‎کند، اگر ایده‎ای که شما در سر می‎پرورانید یک ایده عالی باشد، این احتمال نیز می‎رود که قبلا شخص دیگری به آن رسیده باشد. اگر دست کم یک رقیب را پیدا کردید که در حال به اجرا گذاشتن ایده شما به خوبی یا بهتر از شما است، احتمالا ایده شما دوام نخواهد آورد. 

5. آیا همه می‎توانند آن را انجام دهند؟

زمانی را تصور کنید که هنوز هیچ‎کس دیگری وجود ندارد که ایده‎ای شبیه به ایده شما را داشته باشد. اگر شما آن را به دنیا معرفی کنید و شروع به ارائه نمونه اولیه محصول یا عرضه خدمات مقدماتی کنید، چقدر احتمال آن می‎رود که شخص دیگری بتواند ایده شما را تکرار کند؟ چقدر برای دیگران راحت خواهد بود که نمونه بهتر و دقیق‌تری از آن را ایجاد کنند؟

اگر ایده شما منحصر به فرد نیست یا اگر می‎توان به آسانی آن را کپی کرد، احتمال اینکه سارقان ایده بتوانند در چهارچوب و محدوده قانون از فکر شما بهره برداری کنند زیاد است.

6. آیا می‎تواند بیشتر از یک سال دوام بیاورد؟

شاید در نگاه اول به نظر برسد که این سوال به میزان پایداری ایده مربوط باشد، اما در واقع یک نگاه منتقدانه به ماهیت ایده شما است. آیا این ایده بر پایه مد روز یا تمایلات حال حاضر بازار بنا شده است؟ اگر این چنين است، به یاد داشته باشید كه معمولا مدها چندان دوام نمی‎آورند. ایده‎های تجاری که بر اساس علایق زودگذر جامعه شکل می‎گیرد موفق نخواهد بود. در عوض، شما به چیزی نیاز دارید که مشکلات بلند مدت را بوسیله راه حل‎های بلند مدت برطرف می‎کند.

اگر شما می‎توانید با اطمینان به تمام این سوالات پاسخ دهید و با تحقیقات کافی به نتیجه رسیده‎اید، شانس اینکه ایده خود را به یک کسب و کار موفق تبدیل کنید بسیار بالا است. به خاطر داشته باشید که مرحله تحقیق و تفکر تنها اولین گام برای رسیدن به هدفی به این بزرگی است. از اینجا به بعد، شما باید تحقيقات جامع را شروع کنید، یک برنامه مدون تجاری تهیه کنید و از همین حالا برای ایده خود به دنبال سرمایه گذار بگردید.

قطعا راهی طولانی و پر فراز و نشیب را پیش رو خواهید داشت، اما با اعتماد به نفس یک شروع موفقیت آمیز را در پیش خواهید داشت.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟