Bloks زیرساختی آموزش محور
گوگل در حال توسعه پلتفرم قدرتمندی ویژه آموزش به کودکان است
بلاکس یک پروژه تحقیقاتی ارائه شده از گوگل است که در نظر دارد یک پلتفرم سخت‌افزاری باز را برای کمک به طراحان، توسعه‌دهندگان و پژوهش‌گران ایجاد کند. به‌طوری که این گروه از متخصصان تجارب برنامه‌نویسی خود را به شکلی کاربردی در اختیار کودکان قرار دهند.

1606683296_1_0.gif

کودکان به‌طور طبیعی از دستان خود برای بازی کردن استفاده می‌کنند و به این شکل مهارت‌های مختلف را یاد می‌گیرند. یکی از مزیت‌های اصلی این پروژه که برنامه‌نویسی ملموس در قلب آن قرار دارد، این است که به کودکان اجازه می‌دهد کدهای خود را به‌طور فیزیکی ایجاد کنند. به این شکل کودکان ضمن آن‌که با اشیا بازی می‌کنند برنامه‌نویسی را نیز فرا می‌گیرند. پروژه بلاکس در نظر دارد، به کودکان یاد دهد، برای انجام کارهای خود تفکرات محاسباتی‌شان را توسعه دهند، (تفکراتی در قالب مجموعه مهارت‌ها برای حل مسئله بنیادی) به‌طوری که کودکان از سنین پایین مهارت‌های کدنویسی را در قالب تفریح، همکاری گروهی و لمس اشیا به دست ‌آورند. طراحی و پیاده‌سازی یک پلتفرم باز موانع پیش روی طراحان، توسعه‌دهندگان و پژوهش‌گران را برطرف می‌سازد. به این شکل، متخصصان به شکل موثرتری تمرکز خود را بر نوآوری، آزمایش و پیاده‌سازی راه‌کارهای جدید معطوف خواهند ساخت، به‌طوری که در نهایت به توسعه تفکر محاسباتی در کودکان منجر خواهد شد. این پروژه الهام گرفته از فعالیت‌های علمی است که در گذشته انجام شده است. لازم به توضیح است که این پروژه هنوز در دست توسعه و بررسی است. گوگل در توصیف این پروژه گفته است: «ما سامانه ماژولاری را ویژه برنامه‌نویسی ملموس طراحی کرده‌ایم. سامانه‌ای که از بردهای الکترونیک و پاک‌های (pucks) قابل برنامه‌نویسی ساخته شده و به شما اجازه می‌دهند زمانی که آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنید، دستورات خود را برای آن‌ها ارسال کنید.

 برای این منظور ما از عناصر منحصر  به فردی در این سامانه استفاده کرده‌ایم که از آن جمله به پاک‌ها، بردهای پایه و  برد مغز می‌توان اشاره کرد. پاک‌ها در سه نوع مختلف در دسترس قرار دارند. پاک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تعاملی بوده و با استفاده از دستورات مختلف می‌توان آن‌ها را برنامه‌ریزی کرد. روشن و خاموش شدن، حرکت به چپ و راست، پرش، اجرای موسیقی و... از جمله این موارد است. در کنار پاک‌ها، بردهای پایه قرار دارند. زمانی که یک پاک روی یک برد پایه قرار می‌گیرد، برد دستورالعمل‌های پاک را از طریق یک حس‌گر خازنی می‌خواند. شما همچنین این توانایی را دارید تا بردهای مختلف را به یکدیگر متصل کنید.

در کنار این دو برد، برد مغز قرار دارد. این برد به منظور تامین انرژی و برقراری ارتباط سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که چند برد پایه را به برد مغز متصل می‌کنید، این برد دستورالعمل‌ها را خوانده و با استفاده از ارتباط بی‌سیم یا بلوتوث آن‌ها را برای دستگاه‌های متصل ارسال می‌کند.

این برد روی یک رزبری پای زیرو (Raspberry Pi Zero) ساخته شده است.»

چه چیزی را با این سامانه می‌توان ایجاد کرد؟

بردها می‌توانند با هر نوع ماده یا شکلی که دوست دارید پوشانده شده و به روش‌های مختلفی با یکدیگر ترکیب شوند تا تجارب متنوعی به واسطه ساخته شدن ابزارهای جدید به دست آید. به‌طور مثال، Sensor Lab، کیتی است که به شما اجازه می‌دهد حس‌گرها را مورد آزمایش قرار دهید و یک ورودی را به یک خروجی متصل کنید. به‌طور مثال زمانی که دما کاهش پیدا می‌کند یک چراغ LED روشن شود.

 Music Maker نمونه دیگری است که به شما اجازه می‌دهد با استفاده از تفکرات محاسباتی و با استفاده از ابزارآلات مختلف موسیقی، لایه‌بندی و تکرار صداها یک آهنگ نوشته و از طریق بلندگوهای بی‌سیم آن‌را پخش کنید. مواردی که به آن‌ها اشاره گردید، دو نمونه از کارهایی است که با این سامانه انجام می‌شوند.

 برای اطلاعات بیشتر درباره این پلتفرم آموزشی به آدرس https://projectbloks.withgoogle.com/ مراجعه کنید.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟