موتور اجرای برنامه گوگل
برنا‌مه‌نویسی را بر فراز ابرها تجربه کنید
موتور اجرای برنامه گوگل (Google App Engine)، یک پلتفرم در قالب زیر ساخت است که یک بستر رایانش ابری را برای طراحی و میزبانی برنامه‌های تحت وب در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به‌طوری که تمامی فرآیند‌های آماده‌سازی یک برنامه در مراکز داده‌ای انجام می‌شود که از سوی گوگل مدیریت می‌شوند. در این مکانیزم برنامه‌ها به صورت سندباکس بوده و روی سرورهای مختلفی اجرا می‌شوند. این سازوکار حفاظتی باعث جدا نگه‌ داشتن برنامه‌های در حال اجرا از دیگر نرم‌افزارها می‌شود.

اپ انجین، زمانی که درخواست‌ها برای یک برنامه کاربردی افزایش پیدا می‌کند، به طور خودکار گسترش‌پذیری برای برنامه‌های وب را پیشنهاد می‌کند. همچنین این پتانسیل را دارد تا به‌طور خودکار منابع بیشتری را در اختیار برنامه‌های تحت وب قرار داده تا برای رسیدگی به تقاضاهای مضاعف مورد استفاده قرار گیرند. گوگل با این راهکار خود به کاربران این توانایی را داده است تا برنامه‌های تحت وب خود را روی زیرساخت‌های گوگل اجرا کنند. کاربران برای دسترسی به این سرویس به یک حساب کاربری گوگل نیاز دارند. در حالت عادی گوگل به طراحان اجازه می‌دهد 25 برنامه را به طور رایگان در این سرویس ثبت کرده و در ازای پرداخت مبلغی به طور نامحدود برنامه‌های خود را در آن ثبت کنند. سیاست تخصیص منابع و امکانات به طراحان در طول این سال‌ها تغییرات مختلفی داشته است، اما در حال حاضر طراحانی که به طور رایگان از این سرویس استفاه می‌کنند، قابلیت‌های زیر را در اختیار دارند.

Quota

Limit (per day)

Backend Instance Hours

9 hours

Frontend Instance Hours

28 hours

Emails

100 (5000 admin emails)

Bandwidth in

1 GB

Bandwidth out

1 GB

Datastore Storage Data

1 GB

Datastore read, write, and store Operations

50,000 each

Code and Static File Storage

1 GB

Logs Stored Data

1 GB

Search API Stored Data

250 MB

Search API Search Minutes

100 minutes

Blob Storage Data

5 GB

XMPP API Stanzas Sent

10,000 stanzas

Channel API

100 channels created

Sockets Created

864,000

Sockets Data Sent and Received

20 GB each

URLFetch API calls per day

657,084

برنامه‌ها در App Engine به راحتی ساخته شده، مدیریت شده و به راحتی با ترافیک و داده‌های رو به رشدی که به آن‌ها نیاز پیدا خواهند کرد هماهنگ می‌شوند. با App Engine نیازی نیست خود را دیگر مسائل مربوط به سرور کنید. تنها کافی است  برنامه خود را آپلود کنید. برنامه به سرعت آماده سرویس‌دهی به کاربران می‌شود. برنامه‌ها یا از نام دامین خود کاربر همچون http://www.example.com/ اجرا شوند یا از یک نام رایگان روی دامنه appspot.com استفاده می‌کنند. برنامه‌ها می‌توانند تنها در دسترس تعداد محدودی از کاربران یک سازمان قرار داشته باشند یا به صورت عمومی مورد استفاده قرار گیرد. App Engine از برنامه‌هایی که در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف نوشته شده‌اند پشتیبانی می‌کند. همراه با محیط زمان اجرای App Engine’s Java توسعه‌دهندگان توانایی ساخت برنامه‌هایی را خواهند داشت که از فناوری‌های استاندارد جاوا شامل JVM، Java servlets و زبان برنامه‌نویسی جاوا یا هر زبان دیگری استفاده کند. App Engine همچنین مجهز به محیط زمان اجرای پایتون بوده که شامل مفسر پایتون و کتابخانه استاندارد پایتون می‌شود. App Engine همچنین ویژگی‌های زمان اجرای PHP را با پشتیبانی محلی از Google Cloud SQL و Google Cloud Storage که شبیه به یک نمونه از MySQL محلی کار کرده در اختیار دارد. سرانجام App Engine محیط زمان اجرای Go که به صورت محلی کدهای Go را کامپایل می‌کند در اختیار دارد. محیط‌های زمان اجرا به این دلیل ساخته شده‌اند که به توسعه‌دهندگان اطمینان دهند به سرعت و همراه با امنیت و بدون آن که نیازی به دخالت برنامه‌های دیگر ضرورتی داشته باشد، قادر به اجرای برنامه‌های خود خواهند بود. با استفاده از App Engine تنها برای ویژگی‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید هزینه‌ مربوطه را پرداخت می‌کنید. در این روش کاربران هیچ هزینه‌‌ای برای راه‌اندازی پرداخت نمی‌کنند. در App Engine منابع مورد استفاده توسط برنامه‌ها از قبیل فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند در مقیاس گیگابایت قرار دارند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال