معرفی اکسس‌پوینت/تقویت‌کننده Tenda AP5
دیگر نگران وای‌فای ضعیف خود نباشید!
بسیاری از روترهای بی‌سیم فعلی با مشکل پوشش‌دهی فضاهای وسیع و بزرگ روبرو هستند. روترهای بی‌سیم فعلی برای خانه‌های بزرگ یا ساختمان‌های اداری کفایت نمی‌کنند و هرچه از روتر دورتر می‌شوید، وای‌فای ضعیف‌تر می‌شود. در این شرایط، یکی از راهکارهای بهبود وای‌فای می‌تواند استفاده از یک روتر یا اکسس‌پوینت دوم پر قدرت برای تقویت امواج رادیویی باشد. شرکت تندا یک اکسس‌پوینت قدرتمند به‌نام AP5 برای بهبود وای‌فای دارد که می‌تواند سیگنال‌های قدرتمندی برای کنسول بازی، دستگاه‌های همراه، چاپگرها و دیگر مصارف شبکه‌های بی‌سیم فراهم کند و نقاط کور خانه را رفع سازد.

معرفی و مشخصات
AP5 یک اکسس‌پوینت دسکتاپ/دیواری N300 است؛ یعنی از استاندارد 802.11n و استانداردهای قبل از آن پشتیبانی کرده و حداکثر سرعت ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه را روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز فراهم می‌کند. اولین ویژگی این دستگاه کار در چندین مود اکسس‌پوینت، تقویت‌کننده عمومی، کلاینت، WISP (کلاینت و روتر در کنار هم)، کلاینت و اکسس‌پوینت با هم است. در حالت کلاینت، دستگاه به‌یک گیرنده تبدیل می‌شود و با یک کابل شبکه می‌تواند دستگاه دیگری را به شبکه و اینترنت متصل کند. AP5 می‌تواند هم کلاینت و هم اکسس‌پوینت باشد که یک مزیت ویژه برای کاربران این دستگاه است.

روی این اکسس‌پوینت می‌توان حداکثر ۸ شبکه بی‌سیم یا SSID مجزا تعریف کرد و بیش از ۲۰ کاربر می‌توانند به‌طور همزمان به شبکه بی‌سیم متصل شوند و ۵ کاربر می‌توانند به‌طور همزمان ویدیو استریم کنند. AP5 سه آنتن خارجی با قدرت ۵ دسی‌بل دارد که نشان‌دهنده تقویت‌کنندگی بسیار قوی این دستگاه است. دو درگاه شبکه اترنت صد مگابیتی برای این اکسس‌پوینت در نظر گرفته شده است که قابلیت PoE دارند و با استفاده از سوکت مخصوص PoE شرکت تندا و کابل شبکه CAT5E می‌توانند تا فاصله ۴۰ متری به دستگاه دیگری برق‌رسانی کنند و منبع‌تغذیه آن دستگاه باشند. در کارخانه‌ها یا گاراژهایی که پریز برق در دسترس نیست، قابلیت PoE این دستگاه بسیار سودمند خواهد بود. 

مطلب پیشنهادی

روتری مخصوص مناطق شلوغ و پر ترافیک امواج رادیویی
دیگر نگران تداخل امواج و کند شدن سرعت اینترنت نباشید

شرکت تندا روی این دستگاه امکانات متعددی فراهم کرده است. اولین قابلیت ویژه، کلید Range Extender است. کاربران می‌توانند به‌سادگی با فشردن این کلید دستگاه را به مود تقویت‌کنندگی ببرند تا سیگنال‌های دریافتی از یک شبکه وای‌فای با قدرت بسیار زیادی تقویت شده و دوباره به‌صورت فراگیر در هوا پخش شوند. آنتن‌های پرقدرت دستگاه در این مود بسیار کمک‌کننده هستند و البته نباید از چیپ‌ست آمپلی‌فایر بهبوددهنده وای‌فای این دستگاه گذشت. در بخش بی‌سیم شاهد قابلیت‌هایی مانند فعال/غیرفعال کردن شبکه بی‌سیم، برودکست SSID، پنهان‌سازی خودکار SSID برای بالا بردن ضریب امنیتی، اعمال محدودیت‌های دسترسی کلاینت‌ها به SSID، ایزوله کردن اکسس‌پوینت برای یک دستگاه خاص، قابلیت‌های WMM و APSD هستیم. 

 

اگر برای محیط بزرگ مانند کارخانه‌ها یا خوابگاه دانشجویی و شرکت‌های چند طبقه، تعداد زیادی از دستگاه AP5 تندا را جداگانه برای پوشش کامل طبقات و سالن‌ها استفاده کنید، اعمال تنظیمات روی همه دستگاه‌ها کمی دشوار است، به‌خصوص اگر قبل از تنظیم، در محل‌های مورد نظر نصب شوند. اما این محصول این قابلیت را دارد که توسط AP Control مدیریت شود.

معمولاً شبکه‌ها توسط سوئیچ‌ها به چند شبکه کوچک‌ تقسیم می‌شوند که به آنها VLAN اطلاق می‌شود. مثلا اگر در یک طبقه واحد فروش و واحد فنی و مهندسی در کنار هم فعالیت کنند و یک سوئیچ در آن طبقه استفاده شود، می‌توان پورت روی سوئیچ را به دو VLAN تقسیم کرد تا این دو دسته از کاربران با هم تداخل نداشته باشند.

AP5 قابلیت این را دارد که VLANهای دریافتی از سوئیچ‌ها را به هر کدام از SSIDهای خود اختصاص بدهد تا کاربران بتوانند با اتصال به SSID مخصوص خود، تنها به شبکه مخصوص به خود انتقال یابد.

حرف آخر
به‌نظر می‌رسد اکسس‌پوینت AP5 تندا فقط برای تقویت شبکه‌های وای‌فای موجود در خانه‌ها طراحی و ساخته شده است و با امکانات فراوانی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ یک دستگاه فراتر از N300 ظاهر می‌شود و برای هر وای‌فای یک غنیمت باشد. آنتن‌های پرقدرت ۵ دسی‌بلی و چیپ‌ست آمپلی‌فایر وای‌فای در کنار کلید Range Extender به‌راحتی اجازه می‌دهند در چند ثانیه سیگنال‌های وای‌فای بسیار قوی و بهبودیافته‌ای برای دستگاه‌های مختلف ارسال شوند.

جدول مشخصات

نوع محصول:  High Power Wireless N Access Point

استانداردهای ارتباطی: IEEE 802.3/3U ،IEEE 802.11n/g/b

سرعت و فركانس شبكه بی‌سیم: ۳۰۰ مگابیت روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز

امكانات ارتباطی: دو درگاه اترنت صد مگابیتی، سه آنتن خارجی با قدرت ۵ دسی‌بل

امكانات: کلید Range Extender همراه با سوکت اختصاصی PoE، کار در چندین مود از جمله روتر و اکسس‌پوینت همراه با کلاینت، WMM ،APSD

گارانتی: آونگ

 

 

1607870047_0.gif

نظر شما چیست؟