معضلی به نام Captive Portal
چگونه کامپیوتر یا تلفنی که به وای‌فای عمومی وصل نمی‌شود را وادار به اتصال کنیم
بیشتر شبکه‎های عمومی‎ از چیزی به نام Captive Portal استفاده می‎کنند. این همان صفحه اخذ مجوز است که در آن شما با پذیرش ضوابط محل و کلیک روی Connect به وای‎فای رایگان آنها دسترسی پیدا می‎کنید. اما مشکل اینجا است که خیلی از مرورگرهای مدرن به واسطه پروتکل‎های امنیتی جدید برای آدرس دهی مجدد به این captive portalها با مشکل مواجه هستند.

1606683296_1_0.gif

بدون درگیر شدن با مسائل فنی، باید این گونه گفت که این مشکل به دلیل پذیرش گسترده از HTTPS در تمام وب‎سایت‎ها اتفاق می‎افتد، نه فقط آنهایی که داده‎های محرمانه را منتقل می‎کنند. یک پروتکل به نام HSTS (HTTP Strict Transport Security) مرورگرها را وادار می‎کند تا در همه سایت‎ها (حتی آنهایی که تنها از HTTP استفاده می‎کنند) از HTTPS استفاده کنند.

بنابراین وقتی شما به یک شبکه وای‎فای عمومی‎ متصل می‎شوید، از درخواست دستیابی جلوگیری شده و به captive portal ارجاع داده می‎شوید. در اغلب موارد این فرآيند به خوبی کار می‎کند و شما به هدف خود خواهید رسید. اما بعضی اوقات این ارجاع به وسیله مرورگر مسدود می‎شود، زیرا تلاش دارد این درخواست را قبل از اتصال به سرور به HTTPS ارجاع دهد. (این نوعی اقدام امنیتی است). به طور خلاصه، به نظر می‎رسد این ارجاع به طور بالقوه مضر است و باید آن را بدون اطلاع کاربر مسدود کرد.

مطلب پیشنهادی

روشی تازه برای دسترسی به وای‌فای عمومی در مترو
مجهزسازی ۱۵۰ اتوبوس متروی شهر لس‌آنجلس

راه حل این است که اساسا ارجاع را مجبور کنیم تا از سایتی که از هیچ پروتکل امنیتی استفاده نمی‎کند عبور کند، یا به عبارت دیگر کارها را به همان شیوه قدیم انجام دهيم. یک اتصال کدگذاری نشده و غیر امن که به سادگی اجازه ارجاع را صادر می‎کند.

برای چنین مواردی می‎توانید از سایت Never SSL استفاده کنید. به این شكل که وقتی شما به یک شبکه عمومی‎ متصل می‎شوید اما به صفحه captive portal ارجاع داده نمی‎شوید، تنها کافی است یک پنجره مرورگر را باز کرده و این آدرس را تایپ کنید: neverssl.com

این تمام کاری است که شما باید انجام دهید. حالا شما باید به طور خودکار به captive portal و جایی که می‎توانید ظوابط را تایید کنید ارجاع داده شده و به شبکه عمومی‎ متصل شوید.

مطلب پیشنهادی

۶ گام ساده برای رسیدن به وای‌فای بهتر
راهنمای ساده برای شبکه‎های بی‎سیم

شاید روزی captive portalها به اندازه‎ای پیشرفته شوند که بتوانند به درستی با HTTPS و HSTS کار کنند. اما تا آن زمان، این راه حلی است که ما به شما پیشنهاد می‎کنیم.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟