زمان آن رسیده تا دنیایی تازه را تجربه کنید
راهنمای کامل سفر از دنیای آی‎فون به دنیای آندروید بدون از دست دادن اطلاعات
اگر شما هم از دیوارهای حصار کشیده اپلیکیشن‎های اپل و محیط پلتفرم iOS خسته شده‎اید، جای نگرانی نیست، آندرويد آزاد با آغوش باز پذیرای شما است. البته فراموش نکنید که داده‎های خود را نیز در این سفر به همراه بیاورید. اپل هنوز این امکان را فراهم نکرده است که بتوان به راحتی داده‎ها را از iOS به آندرويد منتقل کرد. اما به کمک چند ابزار و کمی‎ صبر، شما می‎توانید بدون از دست دادن اطلاعات خود به سرزمین آندرويد نقل مکان کنید.

تماس‎ها

اگر مدتی است که از کاربران آی‎فون بوده‎اید، احتمالا شانس این را هم داشته‎اید که فهرست تماس‎های خود را با آی‎کلاود همگام‌سازی کنید. انجام این کار باعث می‎شود تا به راحتی با لاگین به دستگاه‎های iOS تمام محتوای دفترچه تلفن خود را نیز در اختیار داشته باشید. حالا خبر جالب‎تر اینجا است که امکان انتقال آن به سرزمین گوگل نیز وجود دارد.

اولین قدم برای انجام این کار این است که اطمینان حاصل کنید ابتدا اطلاعات تماس خود را به آی‎کلاود وارد کرده باشید. برای این کار به بخش تنظیمات اصلی آی‎فون خود رفته و منوی iCloud را باز کنید. ابتدا مطمئن شوید كه لاگین کرده باشید و بعد دکمه Contacts را روشن کنید.

در مرحله بعد، وارد وب‎سایت آی‎کلاود شوید و contact manager را باز کنید. در گوشه پایین سمت راست یک آیکون چرخ دنده برای تنظیمات قرار دارد. روی آن کلیک کنید و تمام تماس‎های خود را انتخاب کنید، سپس دکمه Export vCard را انتخاب کنید. این فایل حاوی تمام اطلاعات تماس‎های شما است، بنابراین آن را هر جایی ذخیره و نگهداری نکنید.

در این مرحله به وب‎سایت  Google Contacts رفته و به حساب کاربری گوگل خود لاگین كنيد. اگر چنین حسابی ندارید یکی برای خود ایجاد کنید زیرا در آینده به آن نیاز خواهید داشت. به بخش More برويد و روی Import کلیک کنید. در این مرحله شما باید فایل vCard که قبلا ساخته بودید را انتخاب کنید. به همین راحتی، تمام اطلاعات تماس‎های شما روی کلاود گوگل ذخیره شد.

اگر از قبل یک آدرس جی‎میل دارید، فهرست تماس‎های خود را ابتدا در آنجا بررسی کنید. اگر شما قبلا از جی‎میل به عنوان ای‎میل اصلی خود استفاده کرده باشید، احتمالا تعداد زیادی ورودی تماس بدون شماره تلفن در آنجا خواهید داشت. در ستون سمت چپ Google Contacts یک گزینه برای پیدا کردن اطلاعات تکراری وجود دارد که با کمک آن می‎توانید اطلاعات تماس تکراری را با هم ادغام کنید.

عکس‎ها و ویدیوها

گوگل اخیرا یک اپلیکیشن مدیریت عکس و ویدیو را برای هر دو پلتفرم آندرويد و iOS ارائه کرده است، به همین دلیل کار شما برای انتقال بسیار راحت شده است. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که اپلیکیشن Google Photos را از App Store گرفته و با حساب کاربری گوگل خود به آن لاگین كنيد.

در بخش تنظیمات شما یک گزینه به نام Backup and sync را در اختیار دارید. وارد این منو شده و گزینه پشتیبان‌گیری از عکس‎های خود را فعال کنید. این برنامه برای عکس‎های تا حداکثر 16 مگاپیکسل و ویدیوهای تا حداکثر 1080p رایگان است. گوگل نام آن را high quality گذاشته و در صورتی که عکس‎ها بیش از اندازه بزرگ باشند آنها را کمی‎ فشرده کرده و حجم آنها را کم می‎کند. اگر شما نمی‎خواهید فایل‎هایتان دستکاری شود، این امکان نیز در اختیار شما قرار گرفته است. اما باید محدودیت فضای ذخيره سازی Google Drive را نیز در نظر داشته باشید. به هر حساب کاربری گوگل 15 گیگابایت فضای ذخيره سازی رایگان اختصاص داده می‎شود. وقتی برای اولین بار این اپلیکیشن را اجرا می‎کنید از شما خواسته می‎شود که فضای ذخيره سازی بیشتری خریداری کنید.

فرآیند توضیح داده شده در بالا اطمینان حاصل می‎کند که تمام عکس‎ها و ویدیوهای ذخیره شده روی تلفن شما به صورت آنلاین ذخیره سازی شده و به راحتی از محیط آندرويد قابل دسترس باشند، اما این تنها در مورد محتوای موجود در دستگاه شما صدق می‎کند. چنانچه شما بعد از ارسال عکس‎ها و ویدیوهای خود به iCloud Photo Library کپی موجود در دستگاه خود را پاک کرده باشید، لازم است آن فایل‎ها را نیز به مجموعه خود اضافه کنید. با استفاده از iCloud client محتوای iCloud library خود را با کامپیوتر خود همگام‌سازی کنید، سپس به آدرس photos.google.com برويد. برای آپلود فایل‎های باقی مانده موجود در کامپیوتر خود، می‎توانید آنها را به پنجره مرورگر خود کشیده و رها کنید.

تمام این کارها را در مورد ویدیوهای خود نیز می‎توانید انجام دهید. باید توجه داشته باشید كه تمام ویدیوهای خریداری شده از iTunes دارای نماد انحصاری DRM بوده و نمی‎توان از آنها در خارج از دستگاه‎های اپل استفاده کرد.

بوکمارک‎ها

اگر مدت زمان زیادی را به وبگردی روی آی‎فون خود گذرانده باشید، احتمالا تعداد زیادی بوکمارک روی مرورگر Mobile Safari خود دارید که مایلید آنها را به محیط آندرويد منتقل کنید. هر چند اپل تصمیم گرفته کاری کند که انتقال بوکمارک‎ها از مرورگر Safari پلتفرم iOS به طرز عجیبی مشکل باشد، اما سریع‎ترین و راحت‎ترین روش برای انجام این کار، یک بار دیگر استفاده از iCloud client روی کامپیوتر شما است.

ابتدا اطمینان حاصل کنید که در تنظیمات iCloud روی تلفن گزینه Safari را برای همگام‌سازی فعال کرده باشید. سپس از طریق کامپیوتر خود iCloud را باز کنید. یکی از گزينه‎های همگام‌سازی در آنجا Bookmarks است. برای همگام‌سازی مستقیم به مرورگر کروم، شما باید کروم را روی پی‎سی یا مک خود نصب کنید. اگر می‎خواهید از فایرفاکس روی آندرويد استفاده کنید، می‎توانید بوکمارک‎ها را به این مرورگر نیز ارسال کنید. هر دو مرورگر به سرعت بین کامپیوتر و تلفن شما همگام سازی می‎شوند.

به یاد داشته باشید كه اگر از کروم روی iOS برای مديريت بوکمارک‎های خود استفاده کرده باشید، تمام این کارها از قبل انجام شده است. خود کروم به طور خودکار بوکمارک‎ها را بین دستگاه‎های مختلف همگام سازی می‎کند. در حال حاضر هیچ نسخه‎ای از فایرفاکس برای پلتفرم iOS وجود ندارد، بنابراین اگر قصد دارید که از این مرورگر روی آندرويد استفاده کنید، شما باید مراحل همگام سازی از طریق iCloud را که در بالا شرح داده شد را دنبال كنيد.

ای‎میل

اگر از جی‎میل روی آی‎فون خود استفاده می‎کردید، نیازی به دنبال کردن این بخش ندارید. تمام ای‎میل‎های شما بعد از لاگین کردن به حساب گوگل روی دستگاه آندرويد شما نمایش داده می‎شوند. اگر از ای‎میل آی‎کلاود استفاده می‎کنید، نیازی نیست که از این آدرس صرف نظر کنید. اکثر تولیدکنندگان دستگاه‎های موبایل یک برنامه ای‎میل عمومی‎ را روی دستگاه‎های خود قرار داده‎اند که به شما اين امكان را می‎دهد تا هر نوع اکانت IMAP (از جمله آی‎کلاود) را به آن اضافه کنید. در حال حاضر اپلیکیشن Gmail نیز از چنین قابلیتی برخوردار است.

یک روش جایگزین، استفاده از دو برنامه رایگان  CloudMagic و Mailbox است که به طور خودکار تنظیمات آی‎کلاود را برای شما انجام می‎دهند.

تقویم

برنامه Calendar موجود در iOS اپل گزینه‎ای برای گرفتن خروجی ندارد، بنابراین شما برای انتقال این اطلاعات به Google Calendar باز هم باید دست به دامن آی‎کلاود شوید. اگر کوچ کردن کامل به سرزمین گوگل برای شما اهمیت چندانی ندارد می‎توانید از برنامه‎های ثالت دیگری که برای هر دو پلتفرم موجود هستند استفاده کنید. برای مثال، شما به راحتی می‎توانید از اپلیکیشن Sunrise calendar مایکروسافت استفاده کرده و به حساب آی‎کلاود خود در iOS و آندرويد لاگین کنید.

برای انتقال تقویم آی‎کلاود به سیستم گوگل، شما ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که در تنظیمات اصلی iOS، تقویم با آی‎کلاود همگام‌سازی شده باشد. سپس روی کامپیوتر خود، به وب‎سایت iCloud رفته و تقویم را باز کنید. روی آیکون Share کنار تقویمی‎ که قصد خروجی گرفتن از آن را دارید کلیک کنید و آن را به عنوان public (عمومی‎) علامت بزنید. با انجام این کار یک لینک در اختیار شما قرار می‎گیرد که با webcal:// شروع می‎شود، اما شما می‎توانید آن را به http://  تغییر داده و این آدرس را به نوار آدرس مرورگر کامپیوتر شخصی خود پیست کنید.

این آدرس URL یک فایل ICS را دانلود خواهد کرد که شما می‎توانید از آن در وب‎سایت Google Calendar برای اضافه کردن (import) تقویم خود استفاده کنید. در Google Calendar در ستون سمت چپ روی Other calendars کلیک کنید و بعد Import calendar را انتخاب کنید. فایل ICS که قبلا دانلود کرده بودید را انتخاب کنید و تمام.

موسیقی

Google Play Music نام معادل آندرويدی iTunes است که امکان ذخيره‌سازی 50,000 آهنگ را به رایگان برای شما فراهم می‎کند. از آنجا که امکان دسترسی کامل به فایل‎های سیستمی‎ در آی‎فون فراهم نیست، شما نمی‎توانید به راحتی مستقیما فایل‎های موزیک خود را از این دستگاه خارج کنید. سریع‎ترین راه برای انتقال آنها به Play Music آندرويد همگام سازی کتابخانه موزیک شما با کامپیوتر توسط iTunes و بعد از آن آپلود آن به کلاود گوگل است.

اگر کتابخانه موزیک شما نسبتا کوچک است، می‎توانید با مراجعه به وب‎سایت Play Music تمام آهنگ‎های خود را به آن آپلود کنید. برای کتابخانه‎های بزرگتر، نرم افزار  Google Music Manager را روی کامپیوتر پی‌سی یا مک خود دانلود كنيد. در تب Upload شما می‎توانید Music Manager را به کتابخانه iTunes متصل کرده و تمام محتوای آن را در پس زمینه آپلود کنید.

Google Play Music از فرمت‎های MP3 ،WMA ،FLAC ،AAC و OGG پشتیبانی می‎کند. اپل برای چند سال موزیک را تنها در قالب DRM به فروش می‎رساند، بنابراین اگر شما هنوز موزیک‎های قدیمی‎ محافظت شده DRM را در اختیار دارید، نمی‎توانید از آنها در Play Music استفاده کنید.

اپلیکیشن‎ها و بازی‎ها

یکی از دلایلی که مردم را همچنان به iOS جذب کرده است، وجود مجموعه بزرگی از اپلیکیشن‎ها و بازی‎ها در آن است. البته آندرويد هم طی سال‌های گذشته مجموعه اپلیکیشن‎ها و بازی‎های خود را گسترش زیادی داده است. هنوز هم هیچ روشی برای انتقال مستقیم اپلیکیشن‎ها و بازی‎ها از آی‎فون به آندرويد وجود ندارد. ساختار این دو سیستم با یکدیگر برابر نبوده و راهی وجود ندارد که ثابت کند شما فلان اپلیکیشن یا بازی را قبلا روی iOS خریداری کرده‎اید و اگر شما به محتوای یکسانی نیاز داشته باشید باید آن را مجددا خریداری کنید.

خیلی از اپلیکیشن‎های مطرح روی آندرويد نیز موجود هستند و شما با بررسی بخش اپلیکیشن‎های برتر به خیلی از آنها دسترسی خواهید داشت. اما در مورد بعضی از اپلیکیشن‎های خاص که شما از آنها استفاده می‎کنید، باید زمان بیشتری را برای جستجوی آنها صرف کنید. سایت  Play Store یک مکان مناسب برای پیدا کردن سریع اپلیکیشن‎ها و بازی‎های رایگان و پولی است. استفاده از این سایت کمی‎ سریع‎تر از استفاده از Play Store روی دستگاه شما است. شما مستقیما از طریق این سایت می‎توانید اپلیکیشن‎های مورد نظر خود را روی تلفن نصب کنید (جای تعجب است که چرا اپل هنوز چنین امکانی را فراهم نکرده است).

اگر شما نتوانستید چیزهایی را که روی آی‎فون از آن استفاده می‎کنید را پیدا کنید، نگاهی به سایت AlternativeTo بیاندازید. این وب‎سایت طیف گسترده‎ای از اپلیکیشن‎ها و بازی‎های جایگزین را به شما معرفی می‎کند. به عنوان مثال اگر شما یکی از طرفداران پر و پا قرص اپلیکیشن آب و هوای Dark Sky روی iOS هستید، AlternativeTo احتمالا نمونه‎های مشابه 1Weather و Weather Timeline را برای پلتفرم آندرويد به شما پیشنهاد می‎کند.

احتمالا انتقال تمام اپلیکیشن‎های موجود در دستگاه iOS شما زمان جابجایی به سیستم آندرويد بزرگترین دغدغه شما خواهد بود. اما با افزایش استفاده از خدمات ابری موجود در هر دو پلتفرم روند کلی کار نسبت به گذشته بسیار راحت‎تر شده است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟