روشی ساده برای تغییر تنظیمات شبکه در لینوکس
چگونه در لینوکس آدرس IP کارت شبکه را از طریق خط فرمان تغییر دهیم
تغییر دادن آدرس IP از طریق رابط گرافیکی کار ساده و آسانی است، اما آیا می‌دانستید که می‌توانید با یک دستور ساده از طریق خط فرمان لینوکس آدرس IP کارت شبکه سیستم را تغییر دهید؟

این ترفند در همه توزیع‌های لینوکس مبتنی بر دبیان از جمله اوبونتو کار می‌کند. برای شروع، در قسمت اعلان ترمینال دستور ipconfig را تایپ کنید و Enter بزنید. این دستور تمام واسط‌های شبکه مربوط به‌سیستم را لیست می‌کند. با نگاهی به‌این لیست می‌توانید نام واسطی که قصد تغییر آدرس IP آن‌را دارید ببینید.

برای تغییر تنظیمات، باز هم از همان دستور ipconfig استفاده می‌شود. اما این‌بار باید چند پارامتر هم به‌آن اضافه کنید. فرمان زیر واسط شبکه با نام "eth0" را به‌آدرس 102.168.0.1 و سابنت مسک 255.255.255.0 تغییر می‌دهد:

مسلما هر شماره‌ای که بخواهید را می‌توانید در این دستور استفاده کنید. اگر مجددا ipconfig را اجرا کنید، مشاهده می‌کنید که واسط شبکه سیستم شما اعداد جدیدی به‌خود گرفته است:

مطلب پیشنهادی

18 نکته‎ای که در زمان کار با ابزارهای لینوکسی در ویندوز 10 باید از آن مطلع باشید
توصیه‎هایی ویژه برای توسعه‎دهندگان ویندوزی و لینوکسی

حتی اگر نیاز به تغییر Default Gateway استفاده شده توسط آن واسط را دارید، می‌توانید از فرمان route استفاده کنید. به‌عنوان مثال، دستور زیر Default Gateway واسط "eth0" را به آدرس 192.168.0.253 تغییر می‌دهد:

برای دیدن تنظیمات، باید جدول routing را نمایش دهید. برای این منظور، فرمان زیر را در قسمت اعلان تایپ کنید و در پایان enter را بزنید:

این تمام کاری بود که برای تغییر آدرس IP از طریق ترمینال باید انجام دهید.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟

ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

اشتراک ماهنامه شبکه

اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز