سلام بر طراحان آندروید، iOS و البته ویندوز
ویژوال استودیو 2015 منتشر شد
در چند سال گذشته مشتاقان ویژوال‌استودیو در انتظار مشاهده نسخه جدید این نرم‌افزار محبوب طراحان و توسعه‌دهندگان بودند. نسخه جدید در شرایطی در اختیار توسعه‌دهندگان قرار گرفته است که برای اولین بار پذیرای آندروید، iOS و البته پلتفرم ویندوز است. نسخه جدید با کهکشانی از ویژگی‌های جدید و ارتقاء یافته عرضه شده است، اما همچنان امکان ساخت برنامه‌های ویندوزفون یا به‌عبارت دقیق‌تر ویندوز موبایل را بر پایه ویندوزفون 8 و 8.1 در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است و کیت مربوط به ویندوز 10 تا تاریخ 29 جولای در دسترس طراحان قرار نخواهد داشت.

بازگشت شکوهمندانه
نزدیک به دو سال از عرضه ویژوال‌استودیو 2013 می‌گذرد و توسعه‌دهندگان مدت زمان نسبتا طولانی است که در انتظار نسخه دیگری از ویژوال‌استودیو هستند. مایکروسافت از مدت‌ها قبل به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بود که نسخه نهایی ویژوال‌استودیو پیش از عرضه نسخه رسمی ویندوز 10 منتشر شود. اکنون این برنامه‌ریزی رنگ واقعیت به خود دیده و ویژوال‌استودیو در تاریخ 20 ژوئن رسما عرضه شد. نسخه جدید همچون نسخه‌های پیش از خود در مسیری گام بر می‌دارد که همسو با فناوری‌های روز دنیای IT بوده، اما این‌بار ویژگی‌های جدید آن بیش از حد انتظار جذاب هستند. مایکروسافت در طراحی نسخه جدید ویژوال‌استودیو آن‌را تبدیل به یک ابزار توسعه چندسکویی نموده که از مؤلفه‌های ساخت این شرکت و مؤلفه‌های جانبی طراحی شده توسط شرکت‌های ثالث پشتیبانی می‌کند.

خانواده ویژوال استودیو
مایکروسافت در طول دو سال گذشته زمان، هزینه و نیروی انسانی زیادی را صرف طراحی نسخه‌های مختلفی از ویژوال‌استودیو کرده است. نزدیک به پنج میلیون طراح و توسعه‌دهنده از سراسر جهان از محیط توسعه یکپارچه ویژوال استودیو استفاده کرده‌اند و هر روزه برای ساخت برنامه‌های کاربردی بزرگ از آن استفاده می‌کنند. سال گذشته، مایکروسافت Visual Studio Community را معرفی کرد، یک مجموعه کامل که در برگیرنده امکانات Visual Studio IDE بوده و برای توسعه غیر سازمانی به‌طور رایگان عرضه شده است. این محصول تاکنون بیش از پنج میلیون بار دانلود شده است. Visual Studio Communty ابزاری است که به‌راحتی توانایی ادغام‌ شدن با ویژوال‌استودیو، ویژوال‌استودیو آنلاین و Team Foundation Server را داشته و توانایی ساخت انواع مختلفی از برنامه‌ها را دارد.

در همین راستا، نزدیک به دو سال قبل ویژوال استودیو آنلاین توسط مایکروسافت معرفی شد، ابزاری که مجموعه‌ای از ویژگی‌های قدرتمند از سرویس‌های توسعه ابرمحور را به خانواده ویژوال‌استودیو اضافه کرد، این ابزار از سورس کنترل‌ها گرفته تا مدیریت چابک که برای میزبانی و ساخت برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را در خود جای داده است. امروزه بیش از 3.2 میلیون توسعه‌دهنده در ویژوال‌استودیو آنلاین ثبت نام کرده‌اند. در اوایل سال جاری میلادی و در ماه آوریل مایکروسافت پیش‌نمایش Visual Studio Code را برای مک و لینوکس همراه با پشتیبانی از پلتفرم چندسکویی توسعه ابری و وب منتشر ساخت. در سه ماه گذشته، این ابزار توسط توسعه‌دهندگان زیادی دانلود شد. همه این اخبار اشاره به این نکته دارند که خانواده ویژوال استودیو تبدیل به یکی از موفق‌ترین محصولات مایکروسافت شده‌اند.

Visual Studio 2015  و دات نت 4.6
مایکروسافت در تاریخ 20 ژوئن نسخه نهایی ویژوال‌استودیو 2015 و دات‌نت 4.6 را همراه با هزاران ویژگی جدید که برای ساخت برنامه‌های دسکتاپ، وب، موبایل، کلاود و... مورد استفاده قرار می‌گیرند، در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داد. ما در این بخش به معرفی تعدادی از ویژگی‌های برتر و شاخص ویژوال‌استودیو 2015 و دات‌نت 4.6 خواهیم پرداخت.

نوآوری در بهرهوری
همانند طراحانی که از ویژوال استودیو استفاده می‌کنند، مایکروسافت زمان زیاد را صرف طراحی نسخه جدید ویژوال ‌استودیو و اضافه کردن ویژگی‌های و خلق نوآوری‌های جدید در آن کرده است. ویژوال ‌استودیو 2015 در ادامه روند پیشرفت و خلق نوآوری‌های جدید اقدام به بهبود بهره‌وری در زمینه خطایابی و تشخیص خطا، ویرایش کدها و refactoring در زبان‌های برنامه‌نویسی تحت ویژوال استودیو نموده است.

تشخیص و خطایابی
ویژوال‌استودیو 2015 خطایابی را داخل پنجره ابزارهای شناسایی یکپارچه کرده است. این یکپارچه‌سازی به توسعه‌دهندگان، اطلاعات و ابزارهای مفیدی را در ارتباط با میزان حافظه استفاده مصرف شده، رخدادهای دیباگر، صحت عملکرد برنامه در حال اجرا می‌دهد. با استفاده از perfTipls (سرنام tooltips with performance information) حتا می‌توانید اطلاعات مربوط به عملکرد کدها را در همان مکانی که از نقاط شکست (breakpoints) در دیباگر استفاده می‌کنید بدست آورید.

ویرایش کدها و Refactoring
در ویرایش‌گر، طراحان سی‌شارپ و ویژوال بیسیک می‌توانند از ابزارهای جدید مبتنی بر روزلین (Roslyn) استفاده کنند که شامل Light Bulbsهایی است که به‌طور فعالانه پیشنهاد رفع ایرادات یا ابزارهای refactoring کدها را می‌دهد.(Refactoring به روش‌هایی گفته می‌شود که برای اعمال تغییر در ساختار کدهای موجود مورد استفاده قرار می‌گیرند.) با تحلیل‌گر کدهای روزلین، طراحان حتا می‌توانند به سفارشی‌سازی هشدارها یا پیشنهاداتی که درون ویرایش‌گر نشان داده می‌شود و توسط اعضاء تیم مشاهده خواهد شد به‌پردازند.

همچنین ویرایش‌گر حرفه‌ای جدید XAML با هزاران ویژگی جدیدی که به آن اضافه شده کار بررسی کدها را به‌آسانی انجام می‌دهد.

زبانهای برنامهنویسی
همراه با ویژوال‌استودیو 2015 و دات نت 4.6 نسخه نهایی سی شارپ 6 و ویژوال بیسیک 14 همراه با ده‌ها ویژگی جدیدی که کار الگو نویسی کدها را ساده می‌سازند منتشر شد. نسخه‌های جدید سی‌شارپ و ویژوال بیسیک بهره‌وری توسعه‌دهندگانی که از سی‌شارپ و ویژوال بیسیک استفاده می‌کنند را افزایش می‌دهند. ویژوال استودیو 2015 همچنین پشتیبانی قابل توجهی را از سی پلاس‌پلاس نسخه‌های 11 و 14 و پشتیبانی جزیی را از نسخه 17 همراه با TypeScript 1.5، F# نسخه 4 و ابزارهایی که برای پیتون و ده‌ها زبان دیگر وجود دارد به عمل آورده است.

باز بودن فضا برای توسعه وب،کلاود و موبایل
مهم نیست در حال طراحی برنامه‌های وب، کلاود یا موبایل باشید، طراحان همواره به‌دنبال انعطاف‌پذیری هستند. ویژوال‌استودیو و دات‌نت این انتخاب‌ را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است. به‌طوری که توسعه‌دهندگان این توانایی را دارند تا روی پلتفرم‌های جدید، از زبان‌های برنامه‌‌نویسی جدیدی استفاده کرده و از مهارت‌های موجود در برنامه‌ها و محیط‌های جدید استفاده کنند. در راستای این کار مایکروسافت در دو سال گذشته، بسیاری از مؤلفه‌ها و پشته‌های برنامه‌نویسی ویژوال‌استودیو و دات‌نت همچون Roslyn و typescript برای CoreCLR و Python Tools که برای ویژوال استودیو عرضه شده‌اند را منبع‌باز کرده است. این کار باعث شده است تا به‌کارگیری فناوری‌های منبع‌باز به‌سادگی در ویژوال استودیو امکان‌پذیر باشد.

توسعه وب و کلاود
همراه با دات‌نت 4.6 جدیدترین نسخه از چارچوب توسعه وب یعنی ASP.NET 4.6 ساخته شد.ASP.Net 4.6  با پشتیبانی از HTTP 2.0 و جدیدترین ویژگی‌های سی‌شارپ و Entity Framework 6.1.3 و بهره‌مندی از ابزارهای توسعه وب که در ویژوال استودیو قرار دارند و همچنین ابزارهایی که همگام با استانداردهای امروزی HTML و CSS و ویرایشگر قدرتمند JSON توسعه پیدا کرده‌اند، عرضه شده است. ویژوال استودیو 2015 همراه با جدیدترین کیت توسعه آژر Azure SDK با یک کلیک به‌راحتی آژر را برای سایت‌ها و سرویس‌های کلاود مستقر می‌کند. همچنین مدیریت آسان تمامی منابع کلاود یا آن‌هایی که توسط کاربر تعیین می‌شود نیز وجود دارد. خواه برنامه شما از IaaS یا Pass در آژر استفاده کند، یا توسط Node.Js یا دات‌نت یا پیتون ساخته شده یا روی کانتینرهای لینوکس یا داکر یا ویندوز مستقر شده باشد، ابزارهای کلاود در ویژوال استودیو 2015 به شما اجازه ادغام‌سازی آسان با آژر را می‌دهند.

علاوه بر این، طراحان همچنین می‌توانند از پیش‌نمایش ASP.Net 5 در ویژوال استودیو 2015 استفاده کنند، ASP.Net 5 یکی از مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های تاریخ پلتفرم ASP.Net را که ما تاکنون آن‌را مشاهده کرده‌ایم، تجربه کرده است. به دلیل این‌که ASP.Net 5 روی CoreCLR اجرا می‌شود، در نتیجه، می‌تواند روی هر پلتفرمی که آن‌را انتخاب می‌کنید اجرا شود. این پلتفرم می‌تواند ویندوز، لینوکس یا مک باشد. همچنین، در ارتباط با ASP.Net 5 تعدادی اصلاحیات زیربنایی در ارتباط با توسعه سریع، پیکربندی کلاود، مدیریت وابستگی‌ها و composability بوجود آمده است.

توسعه موبایل
امروزه طراحان به ابزارهایی نیاز دارند که توانایی ساخت برنامه‌های موبایل چندسکویی را داشته باشند، ویژگی که ویژوال استودیو 2015 به‌طور فزاینده‌ای به آن دقت داشته است. ویژوال استودیو 2015 مجهز به ابزارهای توسعه چندسکویی است که برای ساخت برنامه‌هایی که روی پلتفرم‌های iOS، آندروید و ویندوز اجرا می‌شوند، موردنیاز است. همچنین به توسعه‌دهندگان امکان انتخاب زبان‌ها و فناوری‌های مورد نیازشان را برای طراحی برنامه‌های موبایل می‌دهد. بیشتر طراحان تمایل به ساخت برنامه‌هایی ویژه مرورگرهای موبایل با استفاده از HTML، CSS و جاوا اسکرپیت دارند. اگر ترجیح می‌دهید تجربه ساخت یک برنامه موبایل که روی دستگاه محلی اجرا می‌شود را داشته باشید، ویژوال استودیو 2015 به شما مجموعه یکپارچه tools for Apache Cordova را پیشنهاد می‌کند. مجموعه فوق به شما این ‌توانایی را می‌دهد تا به ساخت‌ برنامه‌های چندسکویی با استفاده از HTML، CSS و جاوااسکرپیت که روی دستگاه مشتریان یا فروشگاه یک سازمان نصب می‌شوند، به‌پردازید. ویژوال استودیو 2015 حتا مجهز به یک شبیه‌ساز سطح بالای آندرویدی ویژه تست و خطایابی برنامه‌‌های آندرویدی می‌باشد. شبیه‌ساز مایکروسافت از Hyper-V استفاده می‌کند، همین موضوع باعث شده است تا شبیه‌سازی مایکروسافت نسبت به شبیه‌سازی گوگل از سرعت بالاتری برخوردار باشد. همچنین برنامه‌های iOS و اپل واچ با استفاده از زامارین ساخته می‌شوند. برای استفاده از زامارین توسعه‌دهندگان نیازمند لایسنس جداگانه زامارین هستند. ساخت برنامه‌‌های کاربردی برای اپل نیازمند دسترسی به ماشینی است که سیستم‌عامل OS X روی آن اجرا شده باشد تا کامپایلر اپل روی آن اجرا شود.

برای طراحانی که ترجیح می‌دهند از توانایی‌های دات‌نت استفاده کنند، ویژوال استودیو 2015 توانایی ساخت برنامه‌های یونیورسال ویندوز که روی دستگاه‌های ویندوزی اجرا می‌شوند را می‌دهد. این مجموعه نه تنها توانایی اجرا شدن روی دسکتاپ، ویندوزفون، اینترنت‌اشیا یا حتا هولونز را دارد بلکه با ترکیب ویژوال استودیو و زامارین طراحان توانایی توسعه‌ دادن برنامه‌های خودشان را روی پلتفرم‌های iOS و آندروید خواهند داشت. هر کاری که در جاوا یا Objective-C انجام می‌دهید اکنون در دات‌نت و ویژوال استودیو در دسترس است.

در جدول زیر تاریخچه عرضه نسخه‌های مختلف ویژوال استودیو را از نسخه 4 به بعد مشاهده می‌کنید.

Product name

Codename

Internal version

Supported .NET
Framework versions

Release date

Visual Studio

N/A

4.0

N/A

April 1995

Visual Studio 97

Boston

5.0

N/A

February 1997

Visual Studio 6.0

Aspen

6.0

N/A

June 1998

Visual Studio .NET (2002)

Rainier

7.0

1.0

February 13, 2002

Visual Studio .NET 2003

Everett

7.1

1.1

April 24, 2003

Visual Studio 2005

Whidbey

8.0

2.0, 3.0

November 7, 2005

Visual Studio 2008

Orcas

9.0

2.0, 3.0, 3.5

November 19, 2007

Visual Studio 2010

Dev10/Rosario

10.0

2.0, 3.0, 3.5, 4.0

April 12, 2010

Visual Studio 2012

Dev11

11.0

2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 4.5, 4.5.1, 4.5.2

September 12, 2012

Visual Studio 2013

Dev12

12.0

2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 4.5, 4.5.1, 4.5.2

October 17, 2013

Visual Studio 2015

Dev14

14.0

2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 4.5, 4.5.1, 4.5.2, 4.6, 5.0

July 20, 2015

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟