ایمن‌سازی ایستگاه های کاری تحت شبکه
10 گام ساده برای ایمن‌سازی یک ایستگاه کاری
ایمن‌سازی ایستگاه‌های کاری یکی از مهم‌ترین وظایف کارشناسان شبکه در هنگام پیکربندی مولفه‌های امنیتی برای زیرساخت یک سازمان است. ترفندهای ساده اما قدرتمندی برای یک پیاده‌سازی یک خط‌مشی امنیتی درون یک شبکه وجود دارند که به میزان قابل توجهی از سامانه‌ها در برابر تهدیدات محافظت می‌کنند. در این مقاله با یک ترفند ساده اما قدرتمند آشنا خواهید شد.

اگر کامپیوترهای تحت شبکه مجهز به سیستم‌عامل ویندوز 10 Pro هستند یا خودتان از یک سامانه شخصی مجهز به این سیستم‌عامل استفاده می‌کنید، مراحل زیر را دنبال کنید تا پارامترهای امنیتی سیستم خود را در وضعیت ایده‌آل قرار دهید. به سیستم‌عامل موردنظر وارد شده و مراحل زیر را دنبال کنید:

1. کلیدهای Win +R را فشار داده، در پنجره باز شده فرمان  netplwiz را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید. نام‌های کاربری نشان داده شده در این کادر محاوره‌ای به حساب‌های کاربری که اجازه دسترسی به این کامپیوتر را دارند دلالت دارد.

2. روی زبانه Advanced کلیک کرده و در بخش Secure sign-in گزینه مقیدسازی کاربران به فشار کلیدهای Ctrl+Alt+Del را فعال کنید. (Require users to press Ctrl+Alt+Delete).

10 گام ساده برای ایمن‌سازی یک ایستگاه کاری

در صفحه فوق اگر روی دکمه Manage Passwords کلیک کنید، گذرواژه‌های ذخیره شده درون کامپیوتر جاری را مشاهده خواهید کرد. همچنین بخش Advanced user management به شما اجازه می‌دهد کربران محلی و گروه‌ها را به شکل پیشرفته‌تری مدیریت کنید.

3. تغییرات را اعمال کرده و کامپیوتر را برای اعمال تغییرات راه‌اندازی مجدد کنید.

محافظت از کامپیوترها با استفاده از محافظ صفحه‌نمایش و حالت خواب

4. برنامه Settings را باز کرده، روی گزینه accounts کلیک کرده و سپس گزینه Sign-in options را انتخاب کنید. در قسمت Sign-in گزینه هنگامی که کامپیوتر از خواب بیدار شود (When PC wakes up from sleep) را انتخاب کنید.

5. به پنجره تنظیمات بازگشته، روی System کلیک کرده و سپس گزینه Power and sleep را کلیک کنید. وقفه زمانی مربوط به صفحه‌نمایش و زمان انتظار برای حالت خواب را تنظیم کنید.

6. به صفحه اصلی تنظیمات بازگشته و گزینه Personalization را کلیک کرده و سپس صفحه قفل Lock screen را کلیک کنید. صفحه را به سمت پایین پیشمایش کرده و گزینه Screen saver settings را انتخاب کنید. یک محافظ صفحه‌نمایش را برای فعال سازی عملکرد محافظ صفحه نمایش انتخاب کنید.

7. اکنون باید زمان انتظار را تنظیم کنید. برای دستیابی به یک وضعیت امنیتی مطلوب، بهتر است این زمان انتظار کم باشد. گزینه On resume, display logon screen را انتخاب کنید. دکمه OK را کلیک کرده و همه پنجره‌ها را ببندید.

اطمینان از این‌که همه کاربران یک گذرواژه را نیاز دارند

8. کلیدهای win+R را فشار دهید و در کادر محاوره‌ای فرمان gpedit.msc را تایپ کنید و سپس اینتر را فشار دهید. پنجره ویرایشگر گروه محلی (Group Policy Editor) باز می‌شود.

9. اکنون به مسیر Computer Configuration-> Windows Settings-> Security Settings-> Account  Policies-> Password Policy بروید.

10. سیاست‌های تعیین حداقل طول گذرواژه‌ها را به مقداری بالاتر از صفر افزایش دهید.

همین سه راهکار ساده مانع از آن می‌شوند تا افراد غیرمجاز به راحتی به کامپیوترهای یک شرکت یا سازمان دسترسی داشته باشند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟